U Fukušimi registrovano curenje radioaktivne vode

"Naši stručnjaci su potvrdili da je došlo do curenja na jednom spoju cijevi", rekao je predstavnik TEPKO-a agenciji AFP
0 komentar(a)
Ažurirano: 05.04.2012. 09:35h

U oštećenoj nuklearnoj centrali "Fukušima Daići" danas je registrovano curenje oko 12 tona otpadne radioaktivne vode, a operater Tokijska elektroenegetska kompanija (TEPKO) je rekao de je izvesna količina možda otišla u Pacifički okean.

TEPKO je saopštio da je otkriveno curenje iz cijevi spojenih za privremeni sistem za dekontaminaciju i da je izlivena voda već prošla određene procese čišćenja.

Ta voda je ranije upotrebljavana za hlađenje oštećenih reaktora u kojima je došlo do topljenja jezgra nakon prestanka rada sistema za hlađenje oštećenog u naletu cunamija marta prošle godine. Radioaktivna voda se u procesu reciklaže dekontaminira i vraća u reaktore radi njegovog hlađenja.

"Naši stručnjaci su potvrdili da je došlo do curenja na jednom spoju cijevi", rekao je predstavnik TEPKO-a agenciji AFP. On je dodao da je moguće da je dio vode koji je bio van postrojenja otekao u okean.

Zaposleni u "Fukušimi" otkrili su curenje i zaustavili dalje oticanje vode, ali izgleda da nije bilo moguće spriječiti izlivanje u Pacifik.

Curenje radioaktivne otpadne vode je često iz ove nuklearne centrale oštećene nakon razornog zemljotresa i cunamija 11. marta prošle godine. Tim incidentima su demantovane i tvrdnje vlade iz decembra da su oštećeni reaktori u "Fukušimi" i situacija oko nuklearne sada pod kontrolom.

U sličnom incidentu prošlog mjeseca oko 120 tona radioaktivne vode je iscurilo iz sistema za dekontaminaciju, a 80 litara je otišlo u okean, prema podacima operatora TEPKO.

Nakon katastrofe, najveće poslije Černobilske 1986. godine, japanske vlasti su evakuisale stanovništvo iz okoline centrale u prečniku od 20 kilometara.

Tragovi cezijuma i radioaktivnog joda registrovani su u zemljištu, morskoj vodi kao i namirnicama ne samo u oblasti Fukušima, već i okolnim regionima.

Bonus video: