Ustanak u Siriji na pragu oružane faze

Grupa je najavila formiranje 12 bataljona širom zemlje koje redovno izvještavaju (na svojoj Fejsbuk stranici) o bombaškim napadima protiv vojnih autobusa i o uspješnim zasjedama
74 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 27.09.2011. 08:28h

Grupa sirijaca koja sebe naziva Slobodna sirijska vojska (FSA) pokušava de se organizuje kako bi se oružano suprotstavila vladavini sirijskog predsjednika Bašara al Asada, nagovještavajući moguću novu fazu onoga što su do sad bili uglavnom mirni protesti Sirijaca, prenio je u ponedjeljak portal lista "The Washington Post".

Za sad se taj pokušaj uglavnom sastoji od velikih ambicija, Fejsbuk stranice i relativno malog broja prebjeglih vojnika i oficira koji su se sklonili u pogranična područja s Turskom i Libanom, ili među civilima u sirijskim gradovima.

Mnoge njihove tvrdnje djeluju pretjerano ili maštovito, npr. izjave da su ovog mjeseca srušili helikopter u blizini Damaska ili da su sakupili 10.000 pripadnika kako bi već krenuli na vojsku režima.

No, izvjesno je tek to da se broj dezertera iz vojne povećao u posljednjih nekoliko sedmica i da je porastao nivo nasilja u onim područjima gdje su se dezerteri pojavili, navodi Post.

"To je početak oružane pobune", rekao je general Rijad Asad, vođa disidentske vojske, koji je dezertirao iz ratnog vazduhoplovstva u julu i našao utočište u Turskoj. "Ne možete ukloniti ovaj režim bez sile i krvoprolića", rekao je u telefonskoj izjavi za Post sa sirijsko-turske granice. "A naš gubici neće biti gori nego što su sad".

Njegovi ciljevi su oslobođenje dijela teritorije na sjeveru zemlje, osigurati međunarodnu zaštitu u obliku zone zabrane leta, nabavljati oružje iz prijateljskih zemalja, a zatim pokrenuti napad širokih razmjera za rušenje Asadove vlade, što je u osnovi ponavljanje scenarija libijske revolucije.

"To je početak oružane pobune", rekao je general Rijad Asad, vođa disidentske vojske, koji je dezertirao iz ratnog vazduhoplovstva

U međuvremenu, prebjegli vojnici su fokusirani na odbranu civila u kvartovima gdje se događaju protesti, te na podsticanje daljeg napuštanja redova sirijske vojske, rekao je general Rijad Asad.

Ako rečena grupa postigne samo dio tih ciljeva, to će označiti dramatičnu prekretnicu u šest mjeseci obračuna između vlade, koja je posezala za maksimalnom silom u suzbijanju narodnog nezadovoljstva, i antirežimskog pokreta koji je ostao uglavnom miroljubiv, ocjenjuje Post.

Dokazi da dezerteri bilo gdje blizu predstavljaju ozbiljnu prijetnju za Asada za sada su oskudni. Diplomate i aktivisti kažu kako je jasno da je FSA prisutna na nekoliko lokacija, uključujući i grad Homs, udaljeno sjeverno područje Zavija u blizini turske granice, te grad na istoku Deir Ezor.

Bilo je izvještaja o oružanim sukobima između prebjeglih vojnika i regularne vojske u tim područjima, ali u puno manjem broju nego što to tvrdi FSA.

"Ne mislim da su te brojke dovoljno velike da bi uticale na vladu ili na nadmetanje između demonstranata i vlade. Većina demonstranata još je uvijek nenaoružana", rekao je američki ambasador Robert Ford, u telefonskom javljanju iz Damaska.

Postoje ipak nagovještaji da se Slobodna sirijska vojska širi i organizuje, kako se povećava broj izvještaja o nasilnim okršajima. Grupa je najavila formiranje 12 bataljona širom zemlje koje redovno izvještavaju (na svojoj Fejsbuk stranici) o bombaškim napadima protiv vojnih autobusa i o uspješnim zasjedama.

Jedna od najaktivnijih jedinica je brigada Kalid bin Valid u Homsu, gdje se vjeruje da ima na stotine, a možda čak do 2.000 prebjeglih vojnika, što je razlog za pojačane napade vlade u protekle dvije nedjelje, u kojima je ubijeno na desetine civila.

Jedan kapetan u brigadi Kalid bin Valid u Homsu rekao je da su naoružani kalašnjikovima, tromblonskim minama i protivavionskim topovima, te da mogu da računaju na stalnu dostavu municije od vojnika kojih ih pomažu

Prema navodima dezertera i lokalnih aktivista, vojnici napuštaju jedinice sirijske vojske gotovo svakodnevno, a tome doprinosi i taktika zasjeda na vojne patrole u kojima dezerteri ubiju zapovjednike, a vojnike nagovore da promjene stranu.

Brigada iz Homsa takođe služi kao odbrambena snaga koja tokom protesta čuva gradske kvartove i ulice od napada provladine milicije, poznate kao Šabiha.

Jedan kapetan u toj brigadi, intervjuisan preko Skajpa pod uslovom da ostane anoniman, rekao je za Post da su naoružani kalašnjikovima, tromblonskim minama i protivavionskim topovima, te da mogu da računaju na stalnu dostavu municije od vojnika kojih ih pomažu.

Novinski izvještaji o zapljenama oružja na granici s Libanom i Irakom takođe sugerišu da se oružje krijumčari iz susjednih zemalja.

Prelazak visokih oficira na stranu ustanika još je uvijek malo vjerojatan, jer ogromna većina oficirskog kadra pripada manjinskoj sekti alavita (kojoj pripada i predsjednik Asad), dok su vojnici većinom suniti, rekao je za Post jedan prebjegli poručnik.

General Rijad Asad predviđa da će sektaška neravnoteža u vojsci na koncu odlučiti u korist prebjega. "Devedeset posto vojnika su suniti i njihov moral je loš. Dezertiranje su svakodnevno, a režim je u panici jer zna da se uništava iznutra", kazao je general ustaničke vojske u nastajanju.

Galerija

Bonus video: