Roditelji u Indiji operacijom mijenjaju kćerke za sinove

Šokantno! Ne samo da ubijaju nerođene djevojčice, već ih sada pretvaraju u dječake genioplastijom
51 pregleda 0 komentar(a)
Indore, bolnica, Indija, Foto: Dailymail.co.uk
Indore, bolnica, Indija, Foto: Dailymail.co.uk
Ažurirano: 27.06.2011. 15:39h

Mlade djevojke u Indiji prisiljene su na operacije promjene pola zbog očajničke želje roditelja za sinovima. Hirurzi u gradu Indore navode da im se godišnje jave roditelji stotina djevojaka.

Hindustan Times prenosi da se sve odvija na poznatim klinikama i bolnicama za djecu, a pacijenti su uzrasta jedne do pet godina.

Proces koji se koristi za "proizvodnju" muške od ženske djece poznat je kao genioplastija.

U indijskom društvu jako je važno imati sinove, dok su kćerke teret za porodicu.

Testovi za određivanje pola djeteta dokom trudnoće su nezakoniti, kako bi se pokušali spriječiti abortusi, kada žena sazna da nosi žensko dijete.

Bogati roditelji iz Delhija i Mumbaija, navodno za relativno nisku cijenu, oko 2.250 eura, hirurški "ispravljaju" svoje kćerke.

Vijest da djecu podvrgavaju operacijama koje se obično izvode u cilju ispravljanja genitalnih abnormalnosti kod odraslih pacijenata, izazvala je žestoke reakcije na Twitteru i drugim društvenim mrežama.

"Šokantno! Ne samo da ubijaju nerođene djevojčice, već ih sada pretvaraju u dječake genioplastijom", kaže feministkinja Taslima Nasren na svom Twitter profilu, dodajući da bi ljekari koji pristaju na takve zahvate trebalo da dobiju doživotnu zatvorsku kaznu.

Ljekari kažu da su u pitanju operacije onih sa urođenom manom

Nacionalni savjet za zaštitu prava djeteta saopštio je da tražilo da se u bolnicama sprovede istraga.

Roditelji su navodno insistirali na operacijama, uprkos tome što su im ljekati kazali da će "pretvaranjem" u muškarca oni biti neplodni.

Postupak podrazumijeva ugradnju penisa korištenjem tkiva iz ženskog oplnog organa, nakon čega se dijete podvrgava hormonskoj terapiji.

Njih sedam koji su uradili operacije kažu da su do sada operisali 200 do 300 djevojčica, od kojih je samo jedna starija od 14 godina.

Ljekari tvrde da su operisana isključivo ona djeca čiji unutrašnji organi ne odgovaraju njihovom spoljašnjem polnom organu. Kao najčešći slučaj oni navode djevojčice rođene sa nekim unutrašnjim muškim organima. U Indiji ne postoji sistem koji bi oborio takve tvrdnje.

"Kako dijete raste, on ili ona će biti zbunjeni kojem polu pripadaju. Ovakav zahvat može da pomogne u rješavanju problema", rekao je dr Joši Milind, dječiji hirurg koji obavlja ovakve zahvate.

Mislim da moje dijete neće biti zbunjeno svojim polom, a ja mogu da živim normalan život, jer dijete se operacijeneće ni sjećati

Dr Briješ Lahoti, takođe dječiji hirurg, kaže da u Indiji nema problema u obavljanju tih operacija, te da su za njih potrebni samo saglasnost i izjava roditelja.

To su, objašnjava, operacije gdje se pol djeteta određuje na osnovu unutrašnjih, a ne samo spoljnih organa.

Šta ako roditelj griješi?

No, bez odgovarajućeg zakona o zaštiti prava djeteta, cio slučaj može u praksi imati veći društveni doseg, navode medicinsko-pravni stručnjaci.

"Operacije mogu da imaju doboke, dugoročne posljedice na pojedince, koji ne mogu da prihvate pol koji im odrede roditelji i ljekari, u uzrastu kada oni ne mogu da daju svoj pristanak", kazao je SUčitra Inamdar, savjetnik u Mumbaiju.

On je mišljenja da bi ljudi trebalo da butu osjetljiviji kada je ova tema u pitanju.

Upitan o pristanku djeteta, on je kazao da se u Indiji pristanak roditelja traži za mlađe od 14 godina, što otvara brojna pitanja o pravima te djece, koja bi možda kada odrastu htjela da budu ono kako su rođeni.

Bonus video: