Lideri Hamas otvorili Facebook profile

Hamas sada navodno pokušava da se predstavi kao otvorenji, umjereniji pokret pred očekivane parlamentarne i predsjedničke izbore sljedeće godine.
0 komentar(a)
Hamas, Foto: Stampede
Hamas, Foto: Stampede
Ažurirano: 10.06.2011. 08:16h

Nekolicina vodećih ličnosti islamističkog Hamasa u posljednjih nekoliko nedjelja otvorila je svoje profile na Facebook-u u pokušaju te organizacije da zadobije popularnost među Palestincima zbog navodnog pada podrške, ne samo u pojasu Gaze, kojim vlada već četiri godine, već i na Zapadnoj obali.

Na osnovu najnovijeg ispitivanja javnog mnjenja "Centra Jerusalim za medije i komunikacije", 39,2 procenata Palestinaca na Zapadnoj obali i pojasu Gaze vjeruje umjerenijem Fatahu, a samo 16,6 Hamasu, prenijeli su izraelski mediji.

Hamas sada navodno pokušava da se predstavi kao otvorenji, umjereniji pokret pred očekivane parlamentarne i predsjedničke izbore sljedeće godine.

Asošiejted pres izvjestio je u četvrtak da organizacija razmatra novu strategiju da ne učestvuje u budućim vladama, čak i ako pobjedi na izborima kako bi izbjegla izolaciju u međunarodnoj zajednici i omogućila nastavak pomoći Palestincima.

Međutim, jedan visoki zvaničnik Hamasa je to porekao i u izjavi za DPA naglasio da će Hamas učestvovati u svakoj budućoj vladi.

"Ništa nas neće spriječiti" od učešća u svakoj vladi nakon novih izbora, rekao je Salah al Bardavil, jedan od lidera Hamasa u pojasu Gaze.

"To je totalno netačno i neistina," ocjenio je on, upozorivši da takvi izvještaji imaju za cilj da izoluju Hamas politički i diplomatski.

I dalje se smatra terorističkom organizacijom

Hamas je u aprilu pristao na pomirenje s rivalskim Fatahom, nakon godina povremeno krvave borbe za vlast, što je otvorilo put formiranju vlade nacionalnog jedinstva.

Međutim, učešće Hamasa u vladi moglo bi da se pretvori u diplomatsku prepreku za palestinski kabinet jer hamasovci odbijaju da priznaju Izrael i ranije sporazume s tom zemljom.

Zbog toga SAD i EU neće da ga priznaju i smatraju ga terorističkom organizacijom jer odbija da se odrekne nasilja, a njegovo vojno krilo odgovorno je za mnoge samoubilačke bombaške i druge napade na Izraelce.

Hamas je pobjedio na palestinskim opštim izborima 2006. godine, što je predstavljalo veliko iznenađenje jer je Fatah decenijama dominirao palestinskom političkom scenom.

SAD i EU su odmah stavile politički i diplomatski embargo na novu vladu zbog politike Hamasa.

Vlada jedinstva sa Fatahom, osnovana u martu 2007, nije uspjela da dovede do kraja izolacije Hamasa.

Koalicija se raspala u junu iste godine kada je Hamas silom preuzeo kontrolu nad pojasom Gaze pobjedivši bezbjednosne snage lojalne Fatahu.

Abas je povukao svoj Fatah iz vlade jedinstva ali je Hamas odbacio smjenu svog lidera Ismaila Hanijea sa mjesta premijera.

Nakon toga Zapadna obala i pojas Gaze postale su odvojene teritorije ne samo geografski, već i politički.

Bonus video: