Pompeo: Pomoć Kine beznačajna u odnosu na posledice pandemije

Pompeo je odbacio tvrdnje kineskog predsjednika Si Đipinga da je Peking djelovao transparentno nakon izbijanja pandemije u Kini i dodao da je on trebao održati konferenciju za medije i dopustiti novinarima postavljanje pitanja
2302 pregleda 2 komentar(a)
Majk Pompeo, Foto: AP, AP, AP, AP, AP
Majk Pompeo, Foto: AP, AP, AP, AP, AP
Ažurirano: 20.05.2020. 22:44h

Američki državni zvaničnik Majk Pompeo je opisao najavu Kine o uplati dvije milijarde dolara za borbu protiv pandemije "beznačajnom" u poređenju sa stotinama hiljada izgubljenih života i nastalom štetom.

Pompeo je odbacio tvrdnje kineskog predsjednika Si Đipinga da je Peking djelovao transparentno nakon izbijanja pandemije u Kini i dodao da je on trebao održati konferenciju za medije i dopustiti novinarima postavljanje pitanja.

"Predsjednik Si rekao je ovfe sedmice da Kina djeluje otvoreno, transparentno i odgovorno. Volio bih da je to tako", rekao je Pompeo na konferenciji za medije i dodao da Kina nastavlja uskraćivati uzorke virusa i pristup objektima i "puno, puno više od toga".

Napetosti između Sjedinjenih Država, najpogođenije zemlje u pandemiji, i Kine porasle su posljednjih sedmica.

SAD osigurao 10 milijardi dolara za međunarodni odgovor na pandemiju

Trump je zaprijetio povlačenjem iz Svjetske zdravstvene organizacije zbog njenog odgovora na pandemiju i nazvao ju je "marionetom Kine", dok joj je Si obećao da će uplatiti organizaciji dvije milijarde dolara.

"Doprinos Kine u borbi protiv pandemije beznačajan je u poređenju sa troškovima koje je nametnula svijetu."

"Ova katastrofa odnijela je 90.000 američkih života, od marta je više od 36 miliona Amerikanaca ostalo bez posla, a u svijetu ih je umrlo 300.000. Prema našim procjenama potrebno je 9 milijardi dolara za odgovor svijeta na neuspjehe Komunističke partije Kine", rekao je Pompeo.

Optužio je Kinu da je zaprijetila Australiji "ekonomskom odmazdom" nakon što je ta zemlja zatražila nezavisnu istragu o porijeklu virusa i rekao da je izvršni direktor WHO-a Tedros Adanom Gebrejesus bio "neuobičajeno blisko povezan s Pekingom puno prije aktuelne pandemije" i smatra to "izrazito zabrinjavajućim".

Dodao je da je SAD osigurao oko 10 milijardi dolara za međunarodni odgovor na pandemiju, uključujući istraživanja za razvoj vakcine i humanitarnu pomoć.

Bonus video: