Peking: U kinesko-američkim odnosima nema mjesta hladnoratovskom mentalitetu

Američki stonoteniseri sletjeli su u Peking 10. aprila 1971. godine, postavši prva američka grupa koja ga je posjetila od osnivanja Narodne Republike Kine 1949

2868 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Nastavak ping-pong diplomatije služi kao podsjetnik SAD da kinesko-američkim odnosima ne treba da dominira hladnoratovski mentalitet i da ne treba biti mjesta povlačenju ideoloških linija ili konfrontacija, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Džao Lidjijen, prenosi Kineska medijska grupa (CMG).

Kina i SAD će se udružiti u mješovitom dublu na Svjetskom prvenstvu u stonom tenisu 2021. prilikom 50. godišnjice ping-pong diplomatije, saopštila je u ponedeljak Međunarodna stonoteniska federacija. "To je nešto zbog čega treba da se raduju ljubitelji stonog tenisa i sportska zajednica Kine i SAD, kao i dva naroda koji podržavaju kinesko-američko prijateljstvo", rekao je Džao na redovnoj konferenciji za novinare u Pekingu.

Prije pedeset godina, američki stonoteniski tim je bio pozvan od strane kineskih kolega da posjeti Kinu na završetku 31. Svjetskog prvenstva u Nagoji u Japanu. Američki stonoteniseri sletjeli su u Peking 10. aprila 1971. godine, postavši prva američka grupa koja ga je posjetila od osnivanja Narodne Republike Kine 1949. Kineski tim je otišao u uzvratnu posjetu SAD naredne godine.

Vjeruje se da su ovi događaji na kraju stvorili uslove za istorijsku posjetu tadašnjeg predsjednika SAD Ričarda Niksona Kini 1972, kada je Hladni rat bio na vrhuncu, što je jasno odredilo pravac za normalizaciju odnosa Kine i SAD u godinama koje su uslijedile.

"Iz ovog poglavlja istorije najvažnija je inspiracija da sve dok se drže međusobnog poštovanja i ravnopravnog tretmana, zemlje sa različitim istorijskim porijeklom i društvenim uređenjima mogu da ostvare miran suživot i saradnju u kojoj sve strane dobijaju", podvukao je Džao.

Bonus video: