Fon der Lajen i Blinken: Rat u Ukrajini će trajati bar do kraja godine, a i duže

"Zapad konačno snosi sramotu da nije očuvao mir u Evropi", piše jedan kineski list

5564 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zapad je riješen da uputi još mnogo veće isporuke i teškog naoružanja Kijevu jer se sprema na duži rat u Ukrajini koji će trajati bar do kraja godine, a vjerovatno i mnogo duže, javljaju zvaničnici i mediji u Evropskoj uniji (EU) i SAD.

To je potvrdila predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, dok je američki državni sekretar Entoni Blinken evropskim saveznicima prenio saznanja Vašingtona da sve vojne i obavještajne procjene govore da će se rat između ukrajinskih i ruskih snaga zaoštriti i nastaviti bez izgleda da se zahuktale vojne mašinerije zaustave u neko dogledno vrijeme.

Ursula fon der Lajen je poručila građanima EU da se moraju pripremiti na to da će rat u Ukrajini trajati "možda čak i godinama" i zatražila da se Kijevu što prije isporuči što više oružja, dok je njemački ministar pravosuđa Marko Bušman odbacio zamjerke da EU postaje strana u ratu jer isporučuje i teško naoružanje vlastima u Kijevu.

Bušman je izjavio da "Ukrajina vodi legitiman odbrambeni rat... Pa zato podrška u oružju ne može dovesti do toga da postanemo strana u ratu".

Američki državni sekretar Blinken i savjetnik za nacionalnu bezbjednost Džejk Saliven su, prenijela je tv mreža CNN, pozivajući se na izvore Stejt Departmenta, u suštini i od evropskih saveznika dobili potvrdu za američku procjenu da vojni sukob u Ukrajini ne može da se okonča u neko dogledno vrijeme.

Načelnik američkog Združenog generalštaba general Mark Majli je u Odboru za vojna pitanja Senata iznio procjene Pentagona da će rat u Ukrajini "biti dugotrajan, ne znam baš da li deceniju, ali svakako više godina".

Jedan zvaničnik Stejt departmenta je medijima rekao da je Blinken sa saveznicima "razmotrio zabrinutost da će rat (u Ukrajini) dugo trajati i sve se svelo na to kako taj sukob što prije zaustaviti".

Crne slutnje oko rata u Evropi vidno zabrinjavaju i druge djelove svijeta, posebno Aziju, jer je taj sukob izazvao nestabilnost svjetskih razmjera.

Pa tako Kina odbija da osudi rusku "vojnu operaciju" u Ukrajini, jer smatra da je Moskva opravdano zabrinuta zbog širenja NATO, iako Peking podržava suverenitet država, a u hongkonškom dnevniku "Saut čajna morning post" je osvanuo komentar u kojem su na udaru Amerika i NATO.

"Zapad konačno snosi sramotu da nije očuvao mir u Evropi", piše ovaj list.

"Rusija jeste izvršila agresiju na Ukrajinu, ali su duga istorija ekspanzionizma i želja za svjetskom prevlašću SAD i NATO doveli rat u Evropu... pa čak i sad kad bi put multipolarne koegzistencije mogao obnoviti mir, Zapad naprotiv stvara prostor da Ukrajina plati cijenu zapadne nasrtljivosti", dodao je list.

Ugledni indijski stručnjak za međunarodne odnose i geopolitiku M.K.Badrakumar smatra da Blinken i američki zvaničnici "nijesu istražili diplomatske puteve sa Rusijom kao mogući most za okončanje ukrajinskog rata, pa u takvim okolnostima, savršeno jasno, mirovni pregovori Moskve i Kijeva ne mogu da napreduju".

Badrakumar zaključuje da je "veliko pitanje: da li Bajdenova vlada želi da se taj sukob okonča i mir postigne kroz pregovore", i naglašava da "odgovor izgleda glasi: ne, jer činjenički SAD dolivaju vatru na taj sukob".

Indijski analitičar napominje da "Blinken o tome nije sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavorovom razgovarao još od 15.februara, a predsjednik SAD Džo Bajdan ne daje nikakav znak da bi mogao da razmijeni mišljenje sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, primjećuju mediji u EU".

Štaviše, ukazuje Badrakumar, Bajden je upravo odobrio dodatnu vojnu pomoć Kijevu od 800 miliona dolara, koja uključuje teško naoružanje i laserski vođene rakete i dronove, tako da je Ukrajini od kraja februara ukupno dodijeljena vojna podrška od dvije milijarde i 600 miliona dolara, dok Bajden očekuje da Kongres prihvati njegov zahtjev da se Kijevu u cjelini odobri vojna pomoć od šest i po milijardi dolara.

Amerikanci i Britanci su takođe saopštili da će ponovo njihovi vojni stručnjaci obučavati ukrajinske vojnike.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je na zasijedanju šefova diplomatija NATO ovih dana izjavio da su "atlantski saveznici dosad obučili na desetine hiljada ukrajinskih vojnika".

Bonus video: