Bajden pozvao svjetske lidere da se ponovo posvete međunarodnoj borbi protiv koronavirusa

"Ova pandemija nije gotova. Ovaj samit je prilika da obnovimo naše napore da ubrzamo stavljanje ove pandemije pod kontrolu i sprečavanje budućih zdravstvenih kriza"

3260 pregleda 4 komentar(a)
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS

Predsjednik SAD Džozef Bajden pozvao je svjetske lidere na današnjem drugom globalnom samitu o korona virusu da se ponovo posvete međunarodnoj borbi protiv virusa koja više nije u fokusu rekavši da "pandemija nije gotova" i da se moraju ubrzati napori da se pandemija stavi pod kontrolu.

"Ova pandemija nije gotova. Ovaj samit je prilika da obnovimo naše napore da ubrzamo stavljanje ove pandemije pod kontrolu i sprečavanje budućih zdravstvenih kriza", izjavio je Bajden.

Od posljedica infekcije korona virusom umrlo je više od 999.000 osoba u SAD i najmanje 6,2 miliona ljudi širom svijeta od kada se virus pojavio krajem 2019. godine, pokazuju podaci koje je prikupio Univerzitet Džons Hopkins.

Bajden je pozvao Kongres da hitno obezbijedi još finansijskih sredstava za testiranje, vakcine i liječenje, što zakonodavci do sada nisu učinili.

Osam mjeseci nakon što su SAD na prvom samitu o korona virusu obećale da će svijetu donirati 1,2 milijarde doza vakcina, namjera SAD i drugih država da na izazov odgovore je oslabila.

Bajden je na otvaranju virtuelnog samita, na kome su SAD su zajedno sa Njemačkom, Indonezijom, Senegalom i Belizeom bile domaćini, naveo da borba protiv pandemije "mora ostati medjunarodni prioritet".

Lideri su najavili oko 3 milijarde dolara (2,8 milijardi eura) novih obaveza za borbu protiv virusa i niz novih programa koji imaju za cilj da povećaju pristup vakcinama i liječenju širom svijeta, što je mnogo skromnija najava nego ona učinjena na prošlogodišnjem sastanku.

Nakon isporuke više od milijardu vakcina zemljama u razvoju, problem više nije nedostatak vakcina već logistička podrška da bi one stigle do kranjih primaoca.

Prema vladinim podacima, više od 680 miliona doniranih doza vakcine ostalo je neiskorišćeno u zemljama u razvoju jer im je istekao rok trajanja i nisu se mogle primijeniti dovoljno brzo. Od marta 32 siromašne zemlje koriste manje od polovine poslatih vakcina protiv korona virusa.

Bonus video: