Jermenija i Azerbejdžan se međusobno optužuju za artiljerijske napade na granici

Baku i Jerevan posljednjih trideset godina spore se oko oblasti Nagorno Karabah

3110 pregleda 0 komentar(a)
Ruske mirovne trupe u blizini granice s Jermenijom, Foto: Reuters
Ruske mirovne trupe u blizini granice s Jermenijom, Foto: Reuters

Jermenija i Azerbejdžan optužuju danas jedna drugu za artiljerijske napade na granici u trenutku kada se pojačavaju međunarodni napori za smirivanje odnosa.

Baku i Jerevan posljednjih trideset godina spore se oko oblasti Nagorno Karabah.

"Azerbejdžanske snage su ispalile artiljerijske i raketne projektile na jermenske položaje u oblasti Sotk, na istoku Jermenije", saopštilo je jermensko Ministarstvo odbrane.

Tri jermenska vojnika ranjena su u tom granatiranju, navodi se u saopštenju i dodaje da su jermenske snage preduzele "odgovarajuće mjere odbrane".

Azerbejdžansko Ministarstvo odbrane optužilo je Jermeniju da je velikokalibarskim oružjem gađala azerbejdžanske položaje na granici i nazvalo to "provokacijom".

"Uprkos upozorenjima da je potrebno prekinuti sa provokacijama, jermenska strana ponovo je prekršila primirje", navelo je azerbejdžansko Ministarstvo u saopštenju, dodajući da je jedan njihov vojnik ranjen u jermenskoj vatri sinoć i da se granatiranje nastavilo jutros.

Incident se dogodio u vrijeme kada međunarodna zajednica pokušava da smiri tenzije između dva susjeda i ponovo pokrene mirovne pregovore.

Vođe Jermenije i Azerbejdžana Nikol Pašinijan i Ilham Alijev u nedjelju se sastaju u Briselu, saopštila je Evropska unija, koja će biti posrednik u tom susretu.

To je organizovano poslije intenzivnih razgovora vođenih četiri dana početkom maja u Vašingtonu između jermenske i azerbejdžanske delegacije pod pokroviteljstvom SAD.

Prema Vašingtonu, "opipljiv napredak" ostvaren je tokom tih pregovora i na vidiku je mirovni sporazum između Jermenije i Azerbejdžana.

Dvije zemlje su se sukobile u dva rata početkom 1990-ih i 2020. godine za kontrolu nad Nagorno Karabahom, planinskom oblasti većinski naseljenom Jermenima koja se odvojila od Azerbejdžana prije više od tri decenije.

Sukob 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha okončan je mirovnim sporazumom kojim je priznata pobjeda snaga Azerbejdžana. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.

Moskva je od 2020. u mirovnoj misiji na tom području, ali sada, dok je Rusija zauzeta svojom vojnom ofanzivom u Ukrajini, tenzije stalno rastu u Nagorno Karabahu.

Već visoke tenzije dodatno su se zaoštrile kada je Baku objavio 23. aprila da je postavio prvi kontrolni punkt na putu na ulasku u Lačinski koridor, jedini koji povezuje Jermeniju sa separatističkom enklavom Nagorno Karabah. Enklava je već bila pod višemjesečnom blokadom koja je izazvala nestašice i prekide struje.

Bonus video: