Bivši šef centralne banke Kanade Mark Karni je danas položivši zakletvu zamijenio Džastina Trudoa koji je prijevremeno podnio ostavku na mjesto premijera.
Na njemu je da se uhvati u koštac s trgovinskim ratom koji je uvođenjem carina na kanadsku robu izazvao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp, a i s Trampovom prijetnjom da će Kanadu pripojiti Sjedinjenim Državama.
Karnija čekaju i federalni izbori ove godine, ali se očekuje da će ih raspisati već u nastupajućim danima ili sedmicama.
Karni (59) koji nema političkog iskustva, nekada funkcioner banke Goldman Saks, član je iste, Liberalne stranke kao i Trudo koji je u januaru objavio povlačenje s funkcije.
Prije Trampovog dolaska na vlast u SAD u januaru, kanadska Liberalna stranka se suočavala sa procjenama katastrofalnog poraza od konzervativaca na predstojećim izborima. A onda je Tramp krenuo sa uvođenjem carina Kanadi i prijetnjama da će tu zemlju načiniti "51. državom SAD", i Liberalna stranka i njen lider sada imaju šansu za pobjedu na izborima.
Karni je izjavio da je spreman za sastanak s Trampom ako on pokaže "poštovanje suvereniteta Kanade", i ako je spreman za "mnogo obuhvatniji pristup trgovini".
Tramp je uveo carine od 25 odsto na kanadski čelik i aluminijum i prijeti da će 2. aprila uvesti ogromne carine na svu kanadsku robu. U sklopu prijetnji da će Amerika pripojiti sebi Kanadu, on prijeti ekonomskim iznudama i izjavljuje da je granica dvije zemlje samo fiktivna linija.
Američki trgovinski rat i Trampove prijetnje aneksijom su razgnjevili Kanađane, i te donedavno najbliže i najprisnije komšije sada viču "Ua!" himni SAD na košarkaškim i hokejaškim utakmicama; neki otkazuju putovanja u SAD, mnogi izbjegavaju kupovinu američke robe.
Uspon kanadskog nacionalizma dramatično je pospiješio šanse Liberalne stranke na izborima, u odnosu na koju su opozicioni konzervativci imali prednost od preko 25 procentnih poena u ispitivanjima javnog mnjenja. Prošle sedmice, ta prednost se istopila na samo dva procentna poena.
Bonus video:
