Izbjeglice sa Harvarda

Panika među stranim studentima nakon Trampove zabrane, Kinezi pod najvećim pritiskom

24525 pregleda 12 komentar(a)
Harvard trenutno ima skoro 7.000 stranih studenata, Foto: Rojters
Harvard trenutno ima skoro 7.000 stranih studenata, Foto: Rojters

Hiljade stranih studenata na Univerzitetu Harvard našlo se juče u neizvjesnosti nakon što je administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa ukinula pravo čuvenom univerzitetu da upisuje studente iz inostranstva.

Harvard, koji je juče podnio tužbu protiv Trampove administracije zbog te odluke, trenutno ima gotovo 7.000 međunarodnih studenata, što čini oko 27 odsto ukupnog broja upisanih.

Kineski studenti na Harvardu otkazivali su juče letove ka domovini i tražili pravni savjet o ostanku u SAD.

Međutim, američka savezna sutkinja Alison Boro, koju je imenovao demokratski predsjednik Barak Obama, izdala je juče privremenu zabranu sprovođenja odluke Trampove administracije, čime je proces privremeno zaustavljen dok traje pravna bitka.

Trampov pritisak na Harvard dio je šire kampanje republikanskog predsjednika da primora univerzitete, advokatske firme, medije, sudove i druge institucije koje cijene nezavisnost od partijskih uticaja da se usklade s njegovom agendom.

Naredba, u kojoj se navodi da je univerzitet sarađivao sa Komunističkom partijom Kine, uz druge optužbe, natjeraće sadašnje strane studente da pređu u druge škole ili da izgube svoj legalni status, a mogla bi biti proširena i na druge fakultete, piše Rojters.

Harvard je ovu mjeru vlade nazvao “nezakonitom” i naveo da je “potpuno posvećen” obrazovanju stranih studenata, među kojima kineski državljani čine najveću grupu na elitnom univerzitetu Ajvi lige u Kembridžu, Masačusets.

Harvard
foto: Reuters

“Mislim da kineska zajednica definitivno ima osjećaj da je više na meti u poređenju s drugim grupama”, rekao je 24-godišnji Džang, koji je na doktorskim studijama iz fizike.

“Neki prijatelji su mi savjetovali da pokušam da ne ostajem u sadašnjem smještaju ako se situacija pogorša, jer smatraju da je moguće da agent Imigracione i carinske službe može da me odvede iz stana”, rekao je Džang, koji iz bezbjednosnih razloga nije želio da otkrije svoje ime.

On kaže da su mnogi među kineskim studentima na Harvardu zabrinuti zbog statusa svojih viza i mogućnosti za stažiranje, iako drugi vjeruju da će škola vjerovatno dobiti bilo koji pravni spor.

Rojters navodi da je broj kineskih međunarodnih studenata u SAD opao na oko 277.000 u 2024. sa vrhunca od oko 370.000 u 2019, djelimično usljed rastućih tenzija između dvije najveće svjetske ekonomije i pojačanog nadzora američke vlade nad nekim kineskim studentima.

Kineski državljani činili su petinu stranih studenata upisanih na Harvard u 2024, navodi univerzitet.

“Naši profesori su nam poslali mejl u kojem kažu da škola aktivno radi na odgovoru u naredna 72 sata i ima za cilj da pregovara sa vladom”, rekla je Tereza, kineska postdiplomka u Kenedijevoj školi na Harvardu.

Njena jučerašnja objava na platformi Sjaohongšu, sličnoj Instagramu, nosila je naslov “Izbjeglica sa Harvarda”.

Američka akcija će “samo narušiti imidž i međunarodni kredibilitet SAD”, saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova, obećavši da će “čvrsto braniti legitimna prava i interese” svojih studenata u inostranstvu.

Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova
Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslovafoto: Beta/AP

Nekoliko kineskih “prinčića”, kako se nazivaju djeca elite vladajuće Komunističke partije, pohađalo je Harvard tokom protekle dvije decenije, uključujući ćerku predsjednika Sija Đinpinga, Si Mingce.

Međutim, posljednjih godina, Sijeva kampanja protiv korupcije pojačala je nadzor nad partijskim funkcionerima i vezama njihovih porodica sa Zapadom, uključujući imovinu pohranjenu u inostranstvu i djecu koja pohađaju prestižne američke univerzitete.

Džang Kajći, master student javnog zdravlja, spakovao je prtljag i suvenire spreman za jučerašnji let nazad u Kinu. Ali, nakon što je čuo vijest, hitno je otkazao skupi let, izgubivši stažiranje u jednoj američkoj nevladinoj organizaciji u Kini.

“Bio sam tužan i iziritiran. U jednom trenutku sam pomislio da je u pitanju lažna vijest”, rekao je ovaj 21-godišnjak.

Najviše zabrinuti među kineskim studentima na Harvardu su oni koji imaju ljetnje poslove kao istraživački asistenti, povezane sa njihovim viznim statusom, što je ključno za buduće prijave za doktorske studije, dodao je.

Nekoliko kineskih “prinčića”, kako se nazivaju djeca elite vladajuće Komunističke partije, pohađalo je Harvard tokom protekle dvije decenije, uključujući ćerku predsjednika Sija Đinpinga, Si Mingce

Dok su drugi pokušavali da shvate naredbu izrečenu u četvrtak, dva kineska studenta su rekla da su dodati u WhatsApp grupe u kojima su uspaničeni strani studenti razmjenjivali pravne savjete o svom imigracionom statusu. Jedan je podijelio transkript iz jedne takve grupe koji pokazuje da advokat savjetuje studentima da ne napuštaju zemlju niti koriste domaće letove, i da čekaju zvanična saopštenja sa univerziteta.

Potez od četvrtka bio je odgovor na odbijanje Harvarda da dostavi tražene informacije o nosiocima stranih studentskih viza i mogao bi biti povučen ukoliko univerzitet popusti, saopštila je Trampova administracija.

Usred raste tenzije između Kine i SAD posljednjih godina, kineske porodice sve češće šalju djecu na studije na univerzitete u zemljama gdje je engleski zvanični jezik, poput Australije i Singapura.

Univerzitet za nauku i tehnologiju u Hongkongu saopštio je juče da će obezbijediti “bezuslovne ponude, pojednostavljene procedure upisa i akademsku podršku kako bi se olakšao nesmetan prelazak” za pogođene studente.

Pipa Ebel, nezavisna savjetnica za obrazovanje iz južnog grada Guangdžou, rekla je da iako naredba ne zatvara potpuno vrata visokom obrazovanju u SAD, ona “vjerovatno predstavlja posljednji podsticaj ka drugim destinacijama”.

“To neće biti potpuni zaokret, ali jeste zaoštravanje postojećih zabrinutosti kineskih roditelja”, rekla je Ebel.

Buduća master studentkinja na Harvardu, Džao (23), odlučna je da nastavi studije u SAD, ali razmatra odlaganje upisa za godinu ili prelazak na drugo mjesto ako zabrana potraje.

“Ovo je stvarno poremetilo moje životne planove... Prvobitno sam planirala da apliciram za američku vizu početkom juna, a sada nisam sigurna šta da radim”, rekla je, ne želeći da otkrije svoje ime iz razloga privatnosti.

I princeza Elizabeta na udaru

Princeza Elizabeta, buduća belgijska kraljica, upravo je završila prvu godinu studija na Harvardu, ali bi Trampova zabrana mogla da ugrozi njen nastavak školovanja.

“Princeza Elizabeta je upravo završila prvu godinu. Uticaj ove odluke će biti jasniji u narednim danima i nedjeljama. Trenutno istražujemo situaciju”, izjavila je portparolka belgijskog kraljevskog dvora, Lor Vandurn.

princeza Elizabeta
foto: Reuters

“U ovom trenutku analiziramo situaciju i pustićemo da se stvari slegnu. Mnogo toga se još može dogoditi u narednim danima i nedjeljama”, dodao je direktor komunikacija dvora, Zavije Bert.

Elizabeta (23) studira javne politike na Harvardu, u okviru dvogodišnjeg master programa koji, prema veb-sajtu univerziteta, proširuje studentske vidike i usavršava njihove vještine za “uspješnu karijeru u javnoj službi”.

Princeza je nasljednica belgijskog trona, kao najstarije od četvoro djece kralja Filipa i kraljice Matilde. Prije nego što je upisala Harvard, diplomirala je istoriju i politiku na britanskom univerzitetu Oksford.

Bonus video: