Ban Ki Mun podnosi izvještaj o hemijskom napadu u Siriji

Taj dokument bi, kako navodi agencija France press, mogao da pojača pritisak međunarodne zajednice na sirijskog predsjednika Bašara el-Asada
4 komentar(a)
Ban Ki Mun, Foto: Progressbangladesh.com
Ban Ki Mun, Foto: Progressbangladesh.com
Ažurirano: 16.09.2013. 16:01h

Inspektori UN za hemijsko oružje u svom izveštaju su zaključili da postoji "jasan i uvjerljiv" dokaz da je prošlog mjeseca u jednom napadu u Siriji, u kojem su poginule stotine ljudi, upotrijebljena relativno velika količina hemijskog oružja.

"Uzorci tla, hemijski i medicinski uzorci koje smo prikupili pružaju jasan i uvjerljiv dokaz da su rakete zemlja-zemlja koje su sadržale nervni gas sarin upotrijebljene 21. avgusta u oblasti Gute kod Damaska", navedeno je u izvještaju inspektora UN, prenosi AP.

Istražna komisija UN pokrenula je istragu o ukupno 14 prijavljenih napada hemijskim oružjem u Siriji od kako je 2011. godine počeo nadzor kršenja ljudskih prava, saopštio je predsjednik Komisije Paulo Pinjero.

On je rekao da je Sirija pozvala Karlu Del Ponte koja je član komisije da privatno posjeti zemlju, ali Pinjero i ostali članovi žele da njena posjeta bude službena.

Rusko-američki dogovor o uništenju hemijskog oružja u Siriji ne pominje Poglavlje VII Povelje UN koje odobrava automatsku upotrebu sile, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, izražavajući očekivanje da će se SAD pridržavati čvrsto onog što je dogovoreno.

Velika Britanija, Francuska i SAD su se dogovorile da pojačaju podršku pobunjenicima koji se bore protiv sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.

Francuska, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države dogovorili su se u Parizu da zatraže donošenje "jake i jasne" rezolucije Ujedinjenih nacija koja postavlja precizne i obavezujuće rokove za uklanjanje hemijskog oružja iz Sirije, saopštila je kancelarija francuskog predsjednika Fransoa Olanda.

"Zaključak je da je hemijsko oružje upotrijebljeno u sukobu između dvije strane u Sirijskoj Arapskoj Republici protiv civila, uključujući djecu, u relativno velikoj mjeri", piše na prvoj stranici izvještaja koji su podnijeli generalnom sekretaru UN Banu Ki-Munu.

Ban Ki Mun sada treba da predstavi izvještaj Savjetu bezbjednosti UN. Predsjednik panela UN za ratne zločine, koji istražuje 14 navodnih hemijskih napada u Siriji, Paulo Pinjero izjavio je ranije danas da panel nije utvrdio koji hemijski agens je upotrijebljen u napadima i da čeka dokaze od tima inspektora UN za hemijsko oružje.

On je dodao da panel vjeruje da je vlada sirijskog predsjednika Bašara Asada odgovorna za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, dok su pobunjeničke grupe vršile ratne zločine, ali ne i zločine protiv čovječnosti "zato što kod njih ne postoji jasan lanac komande".

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun dobio je izvještaj o hemijskom oružju u Siriji i danas će ga predstaviti članovima Savjeta bezbjednosti, potvrdio je portparol generalnog sekretara Martin Nesirki. On je rekao da je izvještaj misije UN koja je istraživala navodno korišćenje hemijskog oružja u Siriji uručio generalnom sekretaru u Njujorku šef tima inspektora, profesor Ake Selstrom, prenijela je agencija Itar-Tass.

Danas će Ban informisati Savjet bezbjednosti o tom izvještaju na sastanku iza zatvorenih vrata, rekao je Nesirki i dodao da će se nakon toga Ban obratiti novinarima.

Bonus video: