Njujork tajms: Da je islam bio osnova napada, vlast bi se odmah mobilisala

"Najvažnije je da američka policija treba da cilja na bijele nacionaliste sa istim žarom s kojim cilja na radikalne islamske teroriste. Osiguravanje bezbjednosti domovine to zahtijeva. Nema srednje linije prema bijelom nacionalizmu i terorizum koji on inspiriše: Ili ste za ili ste protiv", zaključuje "Njujork tajms" u redakcijskom komentaru
1846 pregleda 2 komentar(a)
Tramp, Foto: Jacquelyn Martin/AP
Tramp, Foto: Jacquelyn Martin/AP

Problem SAD je terorizam bijelaca nacionalista što bi američke vođe trebalo da osude - piše danas list "Njujork tajms" u redakcijskom komentaru povodom masovnih ubistava prošlog vikenda u Teksasu i Ohaju.

"Da se iko od počinilaca dva masovna ubistva ovog vikenda pridržavao ideologije radikalnog islama, resursi američke vlade i njenih međunarodnih saveznika mobilisali bi se bez odlaganja" - piše list.

Da je toga bilo, "strašna moć države bi neumorno radila na tome da budućim teroristima uskrati pristup oružju, novcu i forumima kako bi širili svoju ideologiju; u njihov pokret bi se infiltrirali špijuni i doušnici; njihovi finansijeri bi bili kažnjeni; mjesta okupljanja bi bila pod nadzorom...".

Da je islam bio ideološka osnova dva napada, "nijedan Amerikanac se ne bi složio sa stavom da 'misli i molitve' (za žrtve) predstavljaju protivterorističku strategiju. Nijedan Amerikanac ne bi bio voljan da krivicu za takav napad svali na video igre, što je međutim učinio guverner Teksasa, Den Patrik, povodom masovnog ubistva u El Pasu 20 ljudi i ranjavanja 27".

Bilo bi i međunarodnih posljedica, poteza protiv islamskog svijeta, sankcija, "političari bi mogli otići toliko daleko da potpuno zabrane ulazak muslimana u Sjedinjene Države 'sve dok predstavnici naše zemlje ne shvate šta se dođavola događa' ", piše njujorški list.

Ali, iako svega toga nema, čak i površan posmatrač može shvatiti danas o čemu se radi: "Svijet, a naročito Zapad, ima s bijelcima nacionalistima ozbiljan teroristički problem koji je predugo ignorisan ili opravdavan", ukazuje "Njujork tajms".

Postoje ozbiljna pitanja o tome kako su SAD postale podložne islamskom ekstremizmu, ali ako bi se isti stepen budnosti i jedinstva napora uložio u borbu protiv nacionalizma bijelaca, "bili bismo sigurniji".

"Napadi bijelih nacionalista su lokalni, ali njihova ideologija je globalna", piše u redakcijskom komentaru.

U subotu je terorista koji je, po saveznim vlastima, napisao da se plaši da će "latinoamerička invazija na Teksas" zamijeniti bijele Amerikance, otvorio vatru u "Volmartu" u El Pasu. U manifestu, napadač je napisao da je "crpio inspiraciju iz nacionalističkog terorističkog napada u mjestu Krajstčerč na Novom Zelandu, u kojem je ubijen 51 čovjek".

Dok F.B.I. istražuje napad u El Pasu kao "mogući domaći čin terorizma", motiv za drugi napad na građane, u Dejtonu, u Ohaju, se tek utvrđuje.

Aprila je, piše "Njujork tajms", terorista koji je pucao u sinagogi u Povaju, u Kaliforniji, takođe ponovio riječi napadača iz Krajstčerča, i da je inspiraciju dobio i iz masakra u sinagogi u Pitsburgu prošle jeseni.

Terorista iz Krastčerča napisao je da se inspirisao napadom "nadmoćnih bijelaca" u Norveškoj, Sjedinjenim Državama, Italiji, Švedskoj i Velikoj Britaniji.

Ovogodišnja istraga "Tajmsa" je utvrdila da je "bar trećina bijelih ekstremista - ubica bila inspirisana sebi sličnima, inspirisana 'propovjedničkim otkrovenjem' iz njihovih ubilačkih napada i njihovom taktikom napada".

" 'Nadmoćnost bijele rase', drugim riječima, je nasilna, međusobno povezana transnacionalna ideologija. Njene pristalice se okupljaju na anonimnim internet forumima kako bi širile svoje ideje, planirale napade i navijale za terorističke akte", piše list.

Rezultat je "rastući 'brend' krvoprolića pod uticajem društvenih medija", iz žarišta nacionalističke aktivnosti bijelaca i "politiku" s rasističkim, seksističkim i homofobičnim sadržajem koja se širi internetom. "Korisnici dijele stare fašističke izmišljotine, nacističku propagandu i pseudonaučne tekstove o rasi i inteligenciji, kao i teorije za radikalizaciju drugih", nabraja "Njujork tajms".

Te zajednice i neonacistički sajtovi nisu novost, postoje decenijama. Ipak, posljednjih meseci su se posebno razvile debate na anonimnom forumu "8chan" gdje je "fokus na sprovođenju terora nacionalista bijelaca". Poslije pucnjave u Krajstčerču, kandidati za ubice-imitatore su se bacili na pisanje u nadi da će nadahnuti još masovnih ubistava.

Ti postovi su uzbudili najmračnije nagone najopasnijih korisnika, te je u maju jedan objavio konkretan plan za to kako tokom jednog napada ubiti što više ljudi, što njegovi istomišljenici zajedno slave i porede broj žrtava raznih napada, sve do "gejmifikacije" - pretvaranja masovnih ubistava u morbidnu video-igru.

Sprovođenje zakona zasad nudi malo odgovora na sve to, piše list. Anonimna priroda foruma otežava provjeru osnovanosti prijetnji čije umnožavanje muti sliku ubacivanjem lažnih prijetnji i dezinformacija koje zbunjuju vlasti.

Ali, nasilje u istinskom svijetu, povezano s tim vebsajtom podstaklo je vlasti da pripaze na zavjereničke i mrzilačke zajednice na mreži - nedavno je F.B.I. prvi put teorije zavjere svrstao među domaće terorističke prijetnje.

Izgleda da tehnološke kompanije nisu voljne da se terorizmom bijelih nacionalista bave kao islamskim terorističkim grupama, poput Islamske države. Fejsbuk i Tviter su hrabro uklonili desetine miliona propagandnih tekstova ISIS-a i Al Kaide od 2014. do 2018. godine.

Ali, sličan standard nije primijenjen na nacionaliste bijelce, konstatovao je u analizi istraživač J.M. Berger koji se specijalizovao za ekstremizam na interentu. Zabilježio je da je "zadatak stvaranja odgovora alt-desnici mnogo složeniji i prepun nagaznih mina, što je uglavnom rezultat inherentne političke prirode tog pokreta i njegove bliskosti s političkom moći".

Dok korijeni tog pokreta decenijama prethode Trampovom vremenu, "nacionalizam bijelaca je stekao novi, centralni legitimitet baš otkad je on na vlasti", piše "Njujork tajms".

Na primer, tvrdnje o tome kako imigranti "zamjenjuju" Amerikance i kao radnike i kao glasače, ponavljaju se u programima "Foks njusa".

"Nećete nas zamjeniti!", ponosno su skandirali bijeli nacionalisti u Šarlotsvilu pred napad 2017. godine, a sam Tramp je proglasio da je "finih ljudi" bilo "na obje strane" tog smrtonosnog sukoba.

Maja ove godine, govoreći o "invaziji" imigranata, Tramp je na Floridi retorički pitao kako ih zaustaviti. "Pucajte na njih"", doviknuo je neko iz publike. Tramp se nasmiješio i rekao: "To može proći samo na Floridi", a gomila je eksplodirala od smijeha.

Iako je daleko više Amerikanaca poginulo od ruke islamskih ekstremista, "imamo dug i prema žrtvama nacionalističkog terorizma bijelaca širom SAD", ukazuje "Njujork tajms".

Zato "umjereni pripadnici političke desnice moraju učiniti više da bi osudili bijele nacionaliste, čak i ako ih predsjednik s jedne strane osuđuje, a s druge strane veliča etnonacionalizam".

Oglašivači su dužni da ne sponzorišu televizijske programe koji koketiraju s nacionalizmom bijelaca ili ih otvoreno zstupaju; Banke imaju obavezu da ne pomažu finansiranje bijelih nacionalističkih organizacija; Vjerski lideri trebalo bi da s propovijedaonice osuđuju bijeli nacionalizam; Tehnološke kompanije su odgovorne za skidanje bijele nacionalističke propagande sa svojih platformi, kao što su to činile s propagandom ISIS-a...

"Najvažnije je da američka policija treba da cilja na bijele nacionaliste sa istim žarom s kojim cilja na radikalne islamske teroriste. Osiguravanje bezbjednosti domovine to zahtijeva. Nema srednje linije prema bijelom nacionalizmu i terorizum koji on inspiriše: Ili ste za ili ste protiv", zaključuje "Njujork tajms" u redakcijskom komentaru.

Bonus video: