Torinski pokrov je najvjerovatnije krivotvorina

Komad tkanine dugačak 4,36 metara, a širok 110 santimetara, ima mrlju oblika ljudskog tijela, i navodne mrlje od rana od razapinjanja na krstu. Na njemu se navodno vidi i otisak lica Isusa Hrista
383 pregleda 5 komentar(a)
Torinski pokrov, Foto: Shutterstock.com
Torinski pokrov, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 18.07.2018. 16:18h

Najnovija visoko-tehnološka forenzička studija krvi na Svetom ili Torinskom pokrovu, za koje neki od hrišćana vjeruju da je u njega bilo umotano tijelo Isusa Hrista poslije raspeća, pokazala je da je vrlo vjerovatno srednjovjekovna krivotvorina.

Rezultati istrage sa najmodernijim tehnologijama analize uzoraka krvnih mrlja (BPA) u kojoj su naučnici koristili dobrovoljca i lutku objavljeni su u časopisu Journal of Forensic Sciences.

Rimokatolička crkva još nije zauzela konačan stav prema autentičnosti pokrova koji nosi sliku, obrnutu kao fotografski negativ, čovjeka čije povrede upućuju na raspeće, prenosi agencija Hina.

Prikazuje prednju i zadnju stranu bradatog čovjeka, sa prekrštenim rukama na grudima.

Pokrov se čuva u torinskoj katedrali gdje je rijetko izložena javnosti.

Komad tkanine dugačak 4,36 metara, a širok 110 santimetara, ima mrlju oblika ljudskog tijela, i navodne mrlje od rana od razapinjanja na krstu. Na njemu se navodno vidi i otisak lica Isusa Hrista. Dobio je naziv po katedrali Svetog Jovana Krstitelja u Torinu gdje se čuva.

Vatikan je zvanični vlasnik pokrova od 1983. kada su mu ga poklonili nasljednici drevna kraljevske kuće Savoj, iz Torina. Pokrov je navodno nađen u jednoj francuskoj katedrali u 14. vijeku, ali se ne zna ni kako je tamo dospio, ni kakva mu je sudbina bila potom.

Vatikan se nikada nije izjasnio o njegovoj autentičnosti, dok je zabilježeno da je tokom istorije bilo nekoliko takvih "pokrova" koji su narodu pokazivani uz prodaju karata u raznim crkvama.

Torinski pokrov je oduvjek bio predmet spora naučnika koji vjeruju u njegovu autentičnost i naučnika koji sumnjaju u to, a Vatikan rijetko odobrava stručnjacima da ga analiziraju.

Po radiokarbonskim testovima iz 1988. godine, platno potiče tek iz Srednjeg vijeka - između 1260. i 1390. godine.

Naučnik Rej Rodžers, koji je sproveo drugu, hemijsku analizu pokrova 2005. godine, rekao je da je dio pokrova uzet za prehodnu, radiokarbonsku analizu bio - kontaminiran, jer su stari, oštećeni djelovi tkanine vremenom zamijenjeni novijim.

Bonus video: