Sve kraći radni vijek računara i telefona

"Planirano raspadanje" je proizvodnja uređaja sa ograničenim rokom trajanja. Proizvođači time štede na proizvodnji, a potražnja se stvara gotovo automatski
5 komentar(a)
Ažurirano: 10.11.2012. 12:12h

Mnoge firme u svoje proizvode namjerno ugrađuju djelove lošijeg kvaliteta. Proizvođači time štede na proizvodnji, a potražnja se stvara gotovo automatski. Pored potrošača, cijenu plaćaju i stanovnici zemalja u razvoju, piše "Deutsche Welle".

Da li se Vaš štampač ili aparat za kafu opet pokvario, ubrzo po isteku garancije? Da li ste već pokušali da promijenite bateriju na Vašem pametnom telefonu? Kod "Eplovih" uređaja ta mogućnost fabrički nije predviđena. Ili Vam se možda više isplatilo da kupite novi laptop nego da platite opravku i zamjenu dotrajalih djelova?

Ako imate takva iskustva‚ znate šta je "planirano raspadanje" – proizvodnja uređaja sa ograničenim rokom trajanja. Proizvođači time štede na proizvodnji, a potražnja se stvara gotovo automatski.

Istovremeno, potrošači, životna sredina i veliki broj stanovnika manje razvijenih zemalja trpe posljedice tog načina poslovanja: Mušterije stalno kupuju nove aparate, prirodni resursi se troše bez ograničenja, i u nerazvijenim zemljama gomila se elektronski otpad.

Namjerno zabrljati

Štefan Šride odgovoran je za sajt www.murks-nein-danke.de, na kome ljutite mušterije razmjenjuju iskustva o proizvodima koji su napravljeni da se pokvare.

"Planiranim raspadanjem proizvođači žele da skrate radni vijek svojih uređaja. Uglavnom se radi o električnim aparatima", kaže Štefan Šride za "Deutsche Welle":

"Struja može da uradi svašta.“

I zaista, najviše pritužbi na ovom sajtu dobijaju firme koje proizvode elektronske naprave za zabavu, računare i telefone. Velika imena trpe najveće kritike: Epson, Brader, Filips i Epl. Korejanski Samsung dobija najviše zamjerki.

Tačke loma nalaze se na važnim mjestima, i imaju, kako primjećuje Šride, nešto zajedničko: to su mali i jeftini djelovi koji su zbog štednje često izrađeni od plastike, a ne od metala. Ekonomista Dominik Enste sa Instituta njemačke privrede u Kelnu potvrđuje da "preduzetnici ne prave uvijek dugotrajne proizvode".

Štefan Šride se slaže da je dugotrajnost proizvoda zanemarena. Zapravo, proizvođači ulažu "tačno toliko novca da uređaj preživi tri godine". Poslije tri godine garancija ističe, a sa njom i odgovornost proizvođača. Pored toga, uređaj je zastario, a novi model već je na tržištu.

Globalni problem...

Sve kraći radni vijek, naročito kod elektronskih proizvoda, predstavlja opasnost za novčanike mušterija, ali ne samo za njih. Za elektronske komponente koriste se metali poput zlata, srebra i bakra i druge supstance koje su jako skupe.

Tokom proizvodnje iscrpljuju se sirovine, troši se puno energije i često se u prirodnu sredinu ispuštaju otrovi.

Spaljivanje elektronskog otpada ima nesagledive posljedice po čovjeka i okolinu

A poslije isteka roka trajanja, aparati često završe u trećem svijetu. Da bi izvukli metale iz smeća, stanovnici trećeg svijeta spaljuju elektronski otpad i tako se oslobađa mnogo otrova.

… sa kulturnom pozadinom

Stručnjak za etiku u ekonomiji, Enste, ipak smatra da nisu samo preduzetnici krivi za taj način rada. Na kraju su tu, kaže on "uvijek mušterije". Očigledno je da mnogi ljudi "uvijek žele ono što je novo. Hoće da ostanu u trendu".

Štefan Šride i Dominik Enste bore se protiv slogana "pohlepa je dobra". Želja za jeftinim proizvodima stalno povećava pritisak na proizvođače i njihove partnere, kaže Enste.

Zbog toga se i štedi na proizvodnji, na primjer, ugrađuju se jeftini plastični djelovi umjesto metalnih.

To svima škodi

Jedno od načela ekonomije glasi: visoka potražnja povećava proizvodnju, visoka proizvodnja donosi privredni rast, a visok privredni rast dovodi do blagostanja.

Međutim, "planirano raspadanje" ne pomaže privrednom razvoju, zato što se troškovi iscprljivanja sirovina i prerade otpada ne uzimaju u obzir. Štefan Šride ovako vidi situaciju "Planirano raspadanje škodi svima. Pa i samoj privredi".

Postoji nada

Dominik Enste, prvi čovjek "Akademije za privredu sa integritetom“ kaže" da je "optimista, koji vjeruje da u ovoj oblasti ima prostora za promjene". Tržišna ekonomija može da stvori globalne probleme te vrste, ali postoji i rješenje – moć mušterija.

Jer svaki potrošač može "da kupi proizovode za koje misli da će mu najbolje pristajati".

Kriterujum „održivosti“, kaže Enske, mora da igra veću ulogu pri kupovini. U to spada način proizvodnje, potrošnja energije i mogućnost reciklaže. Tako mušterija može da donese pravu odluku "da li da kupi dva proizvoda u pet godina, ili jedan aparat koji traje pet godina".

Galerija

Bonus video: