Naučnici: Japansko vulkansko ostrvo ključno za opstanak korala

Koralni grebeni zauzimaju manje od 0,2 odsto okeanskog dna, ali su dom za oko 30 odsto vodenog biljnog i životinjskog svijeta
81 pregleda 0 komentar(a)
Japansko vulkansko ostrvo, Foto: ABC
Japansko vulkansko ostrvo, Foto: ABC
Ažurirano: 17.04.2017. 11:46h

Vode oko malog ostrva Šikine u Japanu mogu biti ključne za opstanak koralnih grebena, ocijenili su naučnici. Morsko dno kod Šikine je "živa laboratorija" za istraživačku ekspediciju koja traži način da zaštiti korale od efekata klimatskih promjena. Šikine nudi jedinstvene uslove koje stvaraju podvodni vulkani koji izbacuju ugljen-dioksid u neke od zaliva čineći ih manje alkalnim, i tako će, prema riječima naučnika, doći do uticaja neograničene emisije ugljenika na svjetske okeane do 2100. godine. Gomilanje ugljen-dioksida zbog emisije gasova staklene bašte ili podvodne vulkanske aktivnosti podiže temperaturu i menja hemijski sastav okeanske vode u procesu zvanom acidizacija, a naučnici kažu da vode oko Šikinea daju uvid u ponašanje podvodnog sveta - uključujući i korale, u takvim uslovima. Japanski korali tako mogu dati važne podatke o podvodnom životu što može biti ključno za spas australijskog Velikog koralnog grebena koji se nalazi u opasnosti od "izbjeljivanja", procesa u kom korali pod pritiskom viših temperatura mora odbacuju alge koje u njima žive i kojima se hrane. Naučnici su rekli da je greben dvije godine zaredom gubio boju i da će oporavak biti gotovo nemoguć.

Koralni grebeni zauzimaju manje od 0,2 odsto okeanskog dna, ali su dom za oko 30 odsto vodenog biljnog i životinjskog svijeta, kao izvor hrane i zaštita od predatora.

Bonus video: