Svjedok kazao da ga je za prevoz motora angažovao Glavaš, iz medija saznao da je povezan sa ubistvom Roganovića

"Radio sam u firmi koja se bavi snabdijevaljem ugostiteljskih objekata šećerom i medom. Kad sam bio u Meljine, Glavaš me je pitao da li u "pik ap" može da stane motor. Rekao sam da ne može", ispričao je svjedok

10280 pregleda 1 komentar(a)
Viši sud, Foto: Boris Pejović
Viši sud, Foto: Boris Pejović

Saslušanjem svjedoka, danas je u Višem sudu u Podgorici nastavljeno suđenje okrivljenima za ubistvo Šćepana Roganovića u Herceg Novom 13. februara 2020. godine.

Svjedok Sreten Milović, kazao je da ga je za prevoz motora angažovao optuženi Igor Glavaš. Dodao je da je iz medija saznao da je motor zapaljen i zatim povezan sa ubistvom Šćepana Roganovića.

Odgovarajući na pitanja odbrane naveo je, svjedok je kazao da on nije vidio da je motor utovaren u kombi, ali da je čuo lupanje i da je Đuričković, koji je u povratku iz Rožaja gdje su uzeli motor, vozio sve vrijeme ispred njih, uzeo ceradu i sa Glavašem ušao u zadnji dio kombija jedan tren. Rekao je da je kasnije iz medija saznao da je motor zapaljen i da je korišćen za ubistvo Roganovića.

"Radio sam u firmi koja se bavi snabdijevaljem ugostiteljskih objekata šećerom i medom. Kad sam bio u Meljine, Glavaš me je pitao da li u "pik ap" može da stane motor. Rekao sam da ne može. Rekao mi je da mu motor treba za posao, jer obilazi plaže. Posle par dana me je zvao i rekao da je našao vozilo i da li ću da vozim”, kazao je svjedok.

Pojasnio je da je bio angažovan od strane Glavaša da vozi kombi od Podgorice do Rožaja, gdje su išli po predmetni motor, a kasnije nakon par dana od Podgorice do Herceg Novog. U kombiju nije bilo goriva i bio je problem sa paljenjem, te da su ga startovali "na žice".

"Kombi smo ostavili u Podgoricu. Glavaš je rekao da mora da riješi papire i carinu. Motor je uzeo Glavaš od nekog momka iz Rožaja, bio je ćelav i crn, oko 30 godina je imao”, rekao je svjedok. Dodao je da ga je Glavaš nakon par dana pitao da li može da vozi za Podgoricu, rekao je da može ali da nabavi auto. Zatim je naveo da su išli vozilom "golf petica" koje je koristio Đuričković. “Kad smo se vratili, kombi smo parkirali u Zeleniku kod "Rode" (prodavnica/supermarket). Za ovo mi nije ništa plaćeno, iako je dogovor bio da se plati 120 eura za prevoz i 80 eura za gorivo.

On je opisao da je kombi bio bijele boje, podgoričkih registarskih oznaka. Naveo je da se ne sjeća da li se radi o "pežou" ili "citroenu".

Predsjednica specijalnog vijeća sudija Vesna Kovačević, ukazala je svjedoku na razlike u kazivanju pred sudom i ranije pred specijalnim tužilaštvom. Svjedok Milović je kazao da ne može da se sjeti precizno i da se sve desilo prije četiri - pet godina.

"Sigurno je da je Đuričković izašao iz svog vozila i da je nosio i otvarao ceradu i otišao put zadnjeg dijela kombija. A Glavaš je otvorio kombi. Možda su i jedan i drugi ušli u zadnji dio kombija, ja nisam vidio ko je pokrio motor”, kazao je Milović.

Dodao je da ne zna koje je motor bio boje i zašto je porkivan. Sudija Kovačević je ukazala svjedoku da je u izjavi kod tužioca, koju je potpisao, naveo da je bio ljubičaste boje i da je "priča Glavašu bila da pokriva motor da se ne izgrebe".

"Kada su me priveli, jedan od tri službenika koji su bila prisutni mi je prijetio, govorio mi je: "kao bih ti glavu otvorio sad, sad bih ti šamar opali.." Ja sam tražio da idem na poligraf. Nakon poligrafa je malo drugačiji pristup bio od strane policije. Od tri policajca, samo se taj jedan tako ponašao - kazao je svjedok Milović.

Na pitanje suda i advokata, rekao je da on nije podnio krivičnu prijavu protiv tog službenika policije. Dodao je da kada je potpisivao zapisnik u SDT, tužiocu je rekao da mu je tu bilo mnogo prijatnije ispitivanje i naveo kako se pomenuti slkužbenik policije ophodio prema njemu.

"Tužiocu sam u neformalnom ragovoru rekao da mi je policajac prijetio, ali ne mogu tačnio da se sjetim šta sam mu tačno rekao. Nisam to rekao u formi žalbe”, kazao je svjedok.

U ovom predmetu došlo je do spajanja dva sudska postupka, Optužnicom su obuhvačeni okrivljeni Igor Vukotić, Mili Bajramović, Krsto Vujić, Marko Radović, Igor Glavaš, Miloš Komar, Slavko Radulović, Miloš Gvozdenović i Dino Ibrahimović. Vukotiću, Bajramoviću i Vujiću se sudi u odsustvu jer se nalaze u bjekstvu.

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je u oktobru 2020. godine optužnicu protiv okrivljenih za ubistvo Šćepana Roganovića. Okrivljeni su Krsto B. Vujić iz Herceg Novog, u bjekstvu, Mili B. Bajramović zvani „Smit“ iz Podgorice, Igor D. Glavaš iz Herceg Novog, Dino A. Ibrahimović iz Bara, Miloš B. Komar iz Nikšića, .

Vujić je, prema navodima optužnice, u septembru 2019., u Herceg Novom, organizovao kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali Miloš Đuričković, te okrivljeni Bajramović, Glavaš, Ibrahimović, Komar i ostali neidentifikovani, od koji je jedan po nadimku „Boki“ a drugi „Zemunac“. Vujić je kao organizator bio zadužen za realizaciju kriminalnog plana radi neodređenog broja teškog ubistva i nedozvoljnog držanja oružja. Đuričković je bio zadužen da izvršava uputstva i naredbe organizatora kriminalne organizacije. I ostali okrivljeni su bili zaduženi da izvršavaju uputstva i naredbe organizatora kriminalne organizacije, dok se za Bajramovića navodi u optužnici, da neposredno izvršava krivićna djela teško ubistvo i da učestvuje u njihovom planiranju. U optužnici se navodi da je okrivljeni Vujić Krsto izvršio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401 a stav 1 u vezi stave 6 Krivičnog zakonika Crne Gore, a okrivljeni Bajramović, Glavaš, Ibrahimović i Komar krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401a stav 2 u vezi stava 1 i 6 Krivičnog zakonika Crne Gore.

Tužilac navodi da su radi realizacije kriminalnog plana okrivljeni Vujić, Đuričković i okrivljeni Bajramović i Glavaš, 13. februara 2020. godine oko 09:05 časova, u Herceg Novom, na stepeništu, u ulici Sima Matavulja, ispred kućnog broja 21, ubili na podmukao način ubili Šćepana Roganovića, u saizvršilaštvu i po prethodnom dogovoru.

Na način što su Đuričković Miloš i okrivljeni Vujić Krsto, ostvarujući zajedničku odluku, sa umišljajem bitno doprinijeli izvršenju krivičnog djela. Tako što je Đuričković okrivljene Vujić Krsta i Bajramović Milija, svojim vozilom marke golf V dovezao od apartmana „Viva" broj 4 gdje su bili smješteni, do mjesta „Baterije", gdje se nalazio parkiran motocikl marke „pjađo", koji je nabavljen i korišćen kao prevozno sredstvo prilikom izvršenja krivičnog djela teškog ubistva Šćepana Roganovića. Po prethodnom dogovoru čekao ih u mjestu „Dragomir", kako bi ih prihvatio i prevazao nakon izvršenog krivičnog djela od navedenog mjesta do apartmana u kom su bili smješteni.

Bajramović Mili je sa umišljajem ubio Šćepana Roganovića na podmukao način, tako što je naoružan vatrenim oružjem došao do parka sa bistom Sima Matavulja, sačekao dolazak oštećenog Šćepana Roganovića koji je silazio niz stepenice iz pravca Kanli Kule u pravcu trga Nikole Đurkovića, i iznenada, na prometnom mjestu, kada se oštećeni nije nadao, prišao mu brzim koracima i bez razgovora verbalnog sukoba, iz pištolja marke „Crvena Zastava" ispalio projektila, od kojih ga je šest pogodilo. Nakon čega je okrivljeni Bajramović pobjegao u pravcu ulice Bokeljške brigade, gdje ga je čekao okrivljeni Vujić Krsto na motoru marke pjađo", nakon čega su se obojica sa navedenim motociklom udaljila do mjesta Sasoviće gdje su zapalili navedeni motocikl i pištolj marke „Crvena Zastava" model 99.

Okrivljeni Vujić i Bajramović su kao saizvršioci, izvršili krivično djelo teško ubistvo, a okrivljeni Bajramović u sticaju sa krivičnim djelom nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, a okrivljeni Glavaš krivično djelo teško ubistvo putem pomaganja.

Drugom optužnicom koja je podignuta u septembru 2023., godine, okrivljeni su Igor V. Vukotić iz Kotora, koji se nalazi u bjekstvu, Slavko Radulović, Miloš Ž. Gvozdenović iz Podgorice i Marko T. Radović iz Hereg Novog. Optužnicom je predstavljeno da su u drugoj polovini 2019., i u toku 2020., postali pripadnici kriminalne organizacije koju je organizovao Krsto Vujić. Optuženom Radoviću se stavlja na teret i krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivni materija.

Vanraspravno vijeće Višeg suda u Podgorici kojim je predsjedavao sudija Boris Savić u novembru 2023. godine, donijelo je rješenje da se spoje ova dva krivična predmeta, te da se sprovede jedinstveni postupak. Pretodno je specijalno državno tužilaštvo, uz optužnicu iz septembra prošle godine, predložilo da se spoje ova krivična postupka, što je sud prihvatio.

Bonus video: