Gradska muzika Budve proslavila 110 godina postojanja

"Lakše je razumjeti jedan narod slušajući njegovu muziku, nego učeći njegov jezik”, slogan je ovogodišnje jubilarne proslave 110 godina Gradske muzike Budve
271 pregleda 5 komentar(a)
Ažurirano: 05.06.2016. 09:07h

Velikim koncertom na Trgu ispred Starog grada u kome je učestvovalo 200 muzičara iz šest gradskih muzika Crne Gore i Hrvatske, proslavljen je 110. rođendan budvanske Gradske muzike.

Koncertu je prethodio svečani defile gradskih muzika iz Budve, Kotora, Herceg Novog, Đenovića, hrvatskog Omiša i Metkovića, koji su predviđeni mažoretkama, krenuli od Slovenske plaže do Starogra grada, ispraćani usput aplauzima turista i mještana.

"Lakše je razumjeti jedan narod slušajući njegovu muziku, nego učeći njegov jezik”, slogan je ovogodišnje jubilarne proslave 110 godina Gradske muzike Budve. Svečanu proslavu organizovala je Turistička organizacije Budve.

"Turističkoj organizaciji opštine Budve velika je čast, a vjerujemo i svim poštovaocima naše Gradske muzike, što smo dio obilježavanja tako velikog jubileja od 110 godina. Mi smo uvijek zainteresovani da svojim djelovanjem doprinesemo očuvanju i njegovanju Gradske muzike, kao veoma značajnog predstavnika naše kulture i tradicije, zato smo ovaj jubilej i prepoznali kao jedan od najvažnijih projekata Turističke organizacije u 2016. godini", kazala je direktorka Turističke organizacije Jelena Rađenović.

Članica Gradske muzike Stanislava Rajković podsjetila je da je davne 1906. godine češki muzičar Karlo Vela okupio u okviru kulturnog društva "Sloga" petnaestak mladića i strpljivo ih počeo učiti notama i sviranju na limenim instrumentima.

"Zahvaljujući ljubavi prema muzici i enormnom entuzijazmu rođena je današnja Gradska muzika Budva i započela je divna priča koja je prerasla u gradsku tradiciju i traje do dana današnjeg. Generacije koje su došle za osnivačima znale su da prepoznaju, cijene i sačuvaju ono što je započela ova grupa potpunih amatera i nijesu dozvolile da se utiša zvuk truba, bombardina, đenisa, kase... Budvanske ulice su, na neki magičan način, navikle na đir Gradske muzike i zvuk koji je prekidan, u dugoj istoriji našeg orkestra, samo u vrijeme svjetskih ratova, a onda su neke nove generacije ponovo započinjale druženje kroz ljubav prema limenoj muzici i prepoznatljivom "zvuku Budve"", kazala je Rajković.

Ona je podsjetila da u godinama koje su slijedile, smjenjivali su se kapelnici i svaki je ostavljao svoj neizbrisivi trag, što kroz rad sa novim budućim muzičarima, što kroz repertoar koji se mijenjao prateći novo vrijeme i trendove koje ono donosi.

"Stotine Budvana prošle su njihovu školu i vrijedi ih pomenuti Anton – Toni Skutari, Luiđi Jurić, Tripo Tomas, Ljubo Urban koji je muzikom dirigovao pune 33 godine, Pavel Aksamit, Ana Brajak, Radovan Papović i naš trenutni kapelnik Momir Petričević. Notne partiture kojima su oni dirigovali svjedoče o muzičkim trendovima, jer ih sviramo i danas", navela je Rajković.

Galerija

Bonus video: