CGO i REKOM na otvaranju Dokumentacionog centra u Potočarima

Cilj Centra je da, kako je saopšteno, uz pomoć iskaza svjedoka i drugih dokaza izvedenih na suđenjima, prikaže kako su događaji iz jula 1995. istraženi, rekonstruisani i procesuirani
0 komentar(a)
Ažurirano: 22.09.2014. 16:24h

Povodom 21. septembra, Međunarodnog dana mira, predstavnici Centra za građansko obrazovanje (CGO) i članovi/ce Koalicije za REKOM, prisustvovali su otvaranju Dokumentacionog centra SENSE u Potočarima koji sadrži materijal koji je novinska agencija Sense prikupila tokom 20 godina praćenja suđenja pred Haškim tribunalom (MKSJ). Tom prilikom su i odali poštovanje žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici.

"Zločini koji su u julu 1995. počinjeni u Srebrenici bili su predmet devet suđenja pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju. Prateći ta suđenja i izvještavajući iz dana u dan o tome šta je rečeno i viđeno u sudnicama, SENSE je prikupio obimnu dokumentaciju: hiljade sati snimaka svjedočenja preživjelih, očevidaca i počinilaca zločina, dokumentarne snimke iz jula 1995, fotografije mjesta zločina i vazdušne snimke, vojne dokumente zaplijenjene u štabovima jedinica koje su u julu 1995. učestvovale u napadu na zaštićenu zonu", navodi se u saopštenju CGO. U želji da tu živu istorijsku građu vrati tamo gdje pripada, SENSE je u saradnji sa Memorijalnim centrom u Potočarima osnovao Dokumentacioni centar Srebrenica.

Cilj Centra je da, kako je saopšteno, uz pomoć iskaza svjedoka i drugih dokaza izvedenih na suđenjima, prikaže kako su događaji iz jula 1995. istraženi, rekonstruisani i procesuirani u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju. "Postjugoslovenska društva, a posebno institucije sistema, dužni su da se sjećaju svih zločina koji su se desila nad nedužnim civilima, na teritoriji bivše Jugoslavije u periodu od 1991 i 2001. i da zajedničkim snagama, kroz kvalitetnu regionalnu saradnju, rade na razvijanju kulture sjećanja poštovanja, priznanja i suosjećanja sa svim žrtvama , kako se počinjeni zločini ne bi zaboravili i kako bi se uticalo da se oni nikada više ne ponove. Upravo na tome već godinama insistiraju organizacije civilnog društva u Crnoj Gori i regionu, koje su formirale do sada najširu regionalnu koaliciju koja se zalaže za osnivanje REKOM-a, što predstavlja snažan doprinos procesu suočavanja sa prošlošću u regionu", navodi se u saopštenju.

Galerija

Bonus video: