ISPITNI CENTAR CRNE GORE OBJAVIO REZULTATE DRŽAVNOG TAKMIČENJA U ZNANJU

Proglašeni najbolji među najboljima

Najbolji će biti nagrađeni novčano iz sredstava Fonda za talente Ministarstva prosvjete
6879 pregleda 3 komentar(a)
Odmjeravanje znanja - Sa takmičenja, Foto: Iccg.co.me
Odmjeravanje znanja - Sa takmičenja, Foto: Iccg.co.me

Ispitni centar Crne Gore (ICCG) juče je objavio imena 102 osnovca i srednjoškolca, ovogodišnjih pobjednika Državnog takmičenja u znanju.

Najbolji matematičari šestog razreda crnogorskih osnovnih škola su Marija Božović (OŠ “Štampar Makarije”), Pavle Nikolić, (OŠ “Milorad-Musa Burzan”), Vuk Vučinić (OŠ “Sutjeska”) i Din Kapidani (OŠ ”Boško Strugar”), a devetog Petar Vukotić (OŠ Drago Milović), Saša Lekić (OŠ “Blažo Jokov Orlandić”), Dejana Pudar (OŠ “Orjenski bataljon”) i Ljubomir Bulatović (OŠ “Štampar Makarije”).

Fiziku najbolje poznaju Ilija Otašević (OŠ “Petar Dedović”), David Tošić (OŠ “Sutjeska”), Luka Ristanović (OŠ “Radojica Perović’”) i Vasilisa Ilinčić (OŠ “Vuk Karadžić). Najbolji hemičari među osnovcima su Ivana Jaćimović (OŠ “Risto Ratković”), Teodora Smoljan (OŠ “Orjenski bataljon”), Nataša Ivović (OŠ “Orjenski bataljon”) i Marko Damjanović(OŠ “Salko Aljković”). Biologiju najbolje poznaju Aleksa Knežević (OŠ ‘”Blažo Jokov Orlandić”), Ksenija Despot (OŠ “Pavle Rovinski”), Mirza Lukač (OŠ “Mrkojevići”), Arijana Argirova (OŠ “Anto Đedović”) i Monika Mitrić (OŠ “Braća Labudović”).

Engleskim jezikom se najbolje služe Margita Blagojević (OŠ “Sutjeska”), Ilija Ivanov (OŠ “Štampar Makarije”), Uroš Bajić(OŠ “Milorad-Musa Burzan”), Milica Crvenica (OŠ “Luka Simonović”), Barbara Milović (OŠ “Vladimir Nazor”) i Ilma Toskić (OŠ “Hajro Šahmanović”). Francuski jezik najbolje poznaju Sofija Milić (OŠ “Salko Aljković”), Milica Đoković (OŠ “Radojica Perović”), Milica Vujošević (OŠ “Štampar Makarije”), Ivona Banović (OŠ “Sutjeska”) i Kaid Kaljić (JU OŠ “Salko Aljković”).

Najbolji polumaturanti na takmičenju iz italijanskog jezika su Savo Drljević (OŠ “Štampar Makarije”), te učenice OŠ “Anto Đedović” Milica Perišić, Tijana Nikolić i Mirela Rastoder, kao i Matija Ćorović (OŠ “Milorad-Musa Burzan”). Iz njemačkog su briljirali Ilirijana Peku, Sultana Canka, Aida Baleviq (OŠ “Boško Strugar”), te Fisnik Murati i Arisa Dervishi (OŠ “Maršal Tito”). Ruskim jezikom se najbolje služe Ana Kovačević (OŠ “9. maj”), Bojana Žižić (OŠ “Pavle Rovinski”), Isidora Stanić (OŠ “Aleksa Đilas Bećo”), Aranđela Baošić (OŠ “Risto Ratković”) i Aleksej Litvinov (OŠ “Boško Buha”).

“I ove godine Ispitni centar je organizovao Državno takmičenje znanja za učenike osnovnih i srednjih škola iz prirodnih nauka i stranih jezika. Na takmičenju su učestvovali najtalentovaniji učenici i pokazali svoje znanje uz stručnu podršku svojih mentora. Dodjelom nagrada iz Fonda za kvalitet i talente država podržava i afirmiše najbolje”, poručila je direktorica ICCG Dragana Dmitrović.

Najbolji matematičari među srednjoškolcima su Matija Delić(Gimnazija “Stojan Cerović”), Kosta Vukićević (Gimnazija “Slobodan Škerović”) i Amir Kolić (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”), a fizičari Dušan Subotić, Marko Joksimović i Stefan Čabarkapa (Gimnazija “Slobodan Škerović”), te Mitar Otašević (Srednja mješovita škola Andrijevica). Srednjoškolci koji najbolje poznaju hemiju su Dušica Kušljevići Pavle Džuverović (Gimnazija “Tanasije Pejatović”), te Aleksandar Mijajlović i Andrija Đurović (Gimnazija “Slobodan Škerović”), kao i Milica Komnenović (Gimnazija “Petar I Petrović Njegoš”).

Najbolji iz biologije su Luka Velašević, Marko Šušić i Aleksa Petković (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Amina Ćatović(Gimnazija “Miloje Dobrašinović”), Stefan Šljivančanin (SMŠ “17. septembar”). Engleski jezik najbolje poznaju Sara Novovići Vido Mandić (SMŠ “Ivan Goran Kovačić”), Maja Pavićević (SSŠ “Sergije Stanić”), Davor Popivoda (Srednja stručna škola Cetinje) i Ana Koprivica (Gimnazija “Petar I Petrović Njegoš”), a francuski Milica Sošić, Tara Simović i Milena Medenica(Gimnazija “Slobodan Škerović”), Neda Miletić (SMŠ “Braća Selić”) i Nikolina Manojlović (Gimnazija “Stojan Cerović”).

Takmičenje u obrazovanjuSrednjoškolci na testu - Sa takmičenja

Italijanskim se najbolje koriste Petar Drljević (Gimnazija “Slobodan Škerović”), Marija Bakić i Andrija Martinović(Gimnazija “Petar I Petrović Njegoš), Sara Odalović (Gimnazija “Stojan Cerović”) i Marko Milunović (Gimnazija Kotor), a njemačkim Aleksandra Pešić i Teodora Marković (Gimnazija “Panto Mališić”), Aldina Mollabeqiri (SMŠ “Bratstvo i jedinstvo”), Riad Mujević (Gimnazija “30. septembar”) i Andrea Dašić (Gimnazija “Slobodan Škerović”).

Najbolji iz ruskog jezika su Katarina Šćepanović (Gimnazija “Petar I Petrović Njegoš), Milica Popović i Aleksandar Lalatović (Gimnazija “Stojan Cerović”), Irena Madžgalj(Srednja stručna škola Bijelo Polje) i Ivana Tasić (Gimnazija “Slobodan Škerović”).

Geografiju najbolje poznaju Vladan Jovanović (SMŠ “Ivan Goran Kovačić”), Ilha Adrović, Ana Damjanović i Vasilije Vuković (Gimnazija “Miloje Dobrašinović”) i Filip Knežević(SMŠ “Vuksan Đukić”).

Najbolji iz istorije su Nemanja Cvijović i Pavle Golubović(Gimnazija “Tanasije Pejatović”), Jović Femić (Srednja stručna škola, Bijelo Polje), Vasilije Marunović “Petar I Petrović Njegoš”, Jovan Cebalović (Gimnazija, Cetinje) i Lazar Radulović (SSŠ ”Ivan Uskoković”). Najuspješniji programeri su Jovan Kašćelan i Kosta Vukićević (Gimnazija “Slobodan Škerović”).

Prošlogodišnji pobjednici takmičenja novčano su nagrađeni iz sredstava Fonda za talente Ministarstva prosvjete, a isto se očekuje i ove godine.