HRA i IA: Najavljeni protest na Cetinju nije spontan, DPS i Đukanović imaju posebnu odgovornost

"Prijava skupa podrazumijeva identifikaciju formalnih organizatora i omogućava komunikaciju i saradnju sa policijom"

69290 pregleda 221 reakcija 28 komentar(a)
Cetinje (Ilustracija), Foto: Prijestonica Cetinje
Cetinje (Ilustracija), Foto: Prijestonica Cetinje

Uoči javnih skupova koji se očekuju u subotu u Podgorici i nedjelju na Cetinju povodom ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC), Akcija za ljudska prava (HRA) i Institut alternativa (IA) pozivaju sve društvene, političke i vjerske organizacije i građane na mir, poštovanje različitih vjerskih i političkih uvjerenja i ljudskih prava, saopšteno je danas iz tih nevladinih organizacija (NVO).

"Upozoravamo da radikalizacija javnog govora proizvodi povećane tenzije u društvu koje lako mogu da prouzrokuju nasilje i incidente sa nesagledivim posljedicama. Ukazujemo da je prijavljen jedino javni skup 4. septembra ispred hrama SPC u Podgorici, i da je time Upravi policije omogućeno da u saradnji s organizatorom taj skup obezbijedi, što uključuje i adekvatnu zdravstvenu zaštitu u skladu sa propisima zbog epidemije", ističe se u saopštenju HRA i IA koje potpisuju Tea Gorjanc Prelević, izvršna direktorica HRA i Stevo Muk, predsjednik Upravnog odbora IA.

Za 5. septembar najavljeno je ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija u Cetinjskom manastiru.

Predsjednik Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović je 28. avgusta saopštio da će 5. septembra doći na protest na Cetinju, ako SPC ne odustane od namjere da ustoliči Joanikija u Cetinjskom manastiru.

U saopštenju HRA i IA se dodaje da je "zabrinjavajuće da skup protesta protiv ustoličenja mitropolita na Cetinju nije prijavljen u skladu sa zakonom, jer to onemogućava odgovarajuću pripremu obezbjeđenja tog skupa".

"Najavljeni protest na Cetinju nije spontano okupljanje, pa pozivamo organizatore tog okupljanja da ga prijave i tako doprinesu njegovoj bezbjednosti. Prijava skupa podrazumijeva identifikaciju formalnih organizatora i omogućava komunikaciju i saradnju sa policijom. Demokratska partija socijalista (DPS) kao partija koja na taj skup poziva i njen predsjednik Đukanović, koji je i predsjednik države, imaju posebnu odgovornost da skup bude organizovan na zakonit način u skladu sa Zakonom o javnim okupljanjima, te da skup bude miran", piše u saopštenju HRA i IA.

Oni su poručili da upozoravaju i da je na snazi zabrana prisustva i zadržavanja više od 50 punoljetnih lica zajedno na otvorenom javnom mjestu, propisana Naredbom za preduzimanje privremenih mjera za sprečavanje unošenja u zemlju, suzbijanje i sprečavanje prenošenja novog koronavirusa koja je stupila na snagu 1. septembra i važi do 10. septembra.

"Propisana je i obaveza nošenja zaštitne maske na licu koja pokriva nos i usta, uključujući i djecu stariju od pet godina i na otvorenom javnom mjestu (park, trg, trotoar i sl.), ako se ne može obezbijediti međusobna fizička udaljenost od najmanje dva metra. Takođe, važećom naredbom je detaljno propisano i na koji način se mogu sprovoditi vjerski obredi", poručili su iz HRA i IA.

Navode i da kršenje ovih propisa podliježe i krivičnoj odgovornosti, te da očekuju od Uprave policije i Državnog tužilaštva da obezbijedi primjenu ovih propisa.

"U Crnoj Gori ne jenjava epidemija koronavirusa, što je i razlog zbog koga ju je Evropska unija nedavno skinula sa liste bezbjednih zemalja. Od korone se u Crnoj Gori svakodnevno umire, i svakoga dana se zarazi preko 500 ljudi. Svi učesnici predstojećih okupljanja treba da budu svjesni rizika koje ona nose po zdravlje, bezbjednost i poštovanje zakona", kazali su iz HRA i IA.

Iz te dvije NVO navode da "u pogledu vjerskog obreda koji će se u nedjelju održati na Cetinju, u sjedištu Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve, podsjećaju da je pravo na sprovođenje tog obreda sastavni dio slobode vjeroispovjesti, kao što bi to bio slučaj da se radi i o bilo kojoj drugoj vjerskoj zajednici".

"Crna Gora mora da obezbijedi da se svi vjerski obredi vjerskih zajednica koje u njoj djeluju sprovode bez nasilja nad vjernicima i vjerskim službenicima. Sva sporna pitanja, uključujući vlasništvo nad crkvama i hramovima mogu da se pokrenu i rješavaju na zakonom predviđeni način, bez onemogućavanja slobode vjeroispovjesti i bezbjednosti drugih", zaključuje se u saopštenju HRA i IA.

Bonus video: