Maslinjak Obrada Mandića u Kamenarima: Počela sezona berbe maslina

Vesna Đukić iz Maslinarskog društva Boka ističe da njihovo udruženje ima oko 200 aktivnih članova koji obrađuju 63 hiljade stabala maslina. Procjenjuje da ih je u Boki tri puta više-blizu 200 hiljada, a ali da je većina zapuštena
363 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 29.10.2017. 16:25h

Berbom maslina na imanju Obrada Mandića u Kamenarima, koje je ove godine ponijelo laskavu titulu najljepšeg maslinjaka, zvanično je počela sezona berbe u Boki. U devetoj koju organizuje Društvo maslinara „Boka“,učestvovali su prijatelji, kolege maslinari i drugi zainteresovani.

Mandić koji ima oko sto stabala ove plemenite biljke od kojih samo polovina rađa, kaže da je ovo bila izuzetna godina i da očekuje da će proizvesti oko 120 litara kvalitetnog ulja.

Masline su brane ručno i uz pomoć mašine za berbu italijanskog proizvđača Džoli, sa kojim Maslinarsko društvo uspješno sarađuje.

Na berbi je bio i Ilija Moric sa Luštice koji sa članovima porodice uzgaja organske masline i primjenjuju najviše ekološke standarde u proizvodnji maslinovog ulja, ističe da su zadovoljni uvogodišnjim rodom koji je jedan od najboljih u nposljednjih nekoliko godina. Morici strogo paze na održavanje tla, izbjegavaju upotrebu hemijskih sredstava, zato njihovo ulje koje je proizvedeno prirodnim putem zaslužuje naziv organsko ekstra djevičansko ulje.

Vesna Đukić iz Maslinarskog društva Boka ističe da njihovo udruženje ima oko 200 aktivnih članova koji obrađuju 63 hiljade stabala maslina. Procjenjuje da ih je u Boki tri puta više-blizu 200 hiljada, a ali da je većina zapuštena .

Crna Gora ima izuzetne potencijale za razvoj maslinarstva i uljarstva, ima dugu tradiciju, povoljne klimatske prilike i turizam koji može biti snažan stimulans za povećanje proizvodnje , ističe Đukić i naglašava da bi zato trebalo obnavljati višestoljetne maslinjake i saditi nove gdje je to moguće. “Malinjaci se moraju redovno održavati, đubriti, navodnjavati, ekološki štititi i sprovoditi redovnu rezidbu.

Za značajnije sađenje maslina u Boki Kotorskoj zaslužna je mletačka vlast koja je ovim prostorom vladala skoro 500 godina. Postojao je zakon po kome je svaki mladić da bi se oženio morao da zasadi dvadesetak stabala. Da bi se ljudi okrenuli maslinarstvu , i knjaz Nikola 1890. godine, s obzirom da je Crna Gora izašla na more poslije Berlinskog kongresa 1878. godine, donio je uredbu prema kojoj je svaki brigadir obavezan da zasadi po 20 stabala maslina komandir i potkomandir po deset , oficiri i bajaktari po pet , vodnik dva , desetar jedno ,a svako domaćinstvo po stotinu stabala. Prije sto godina u Boki se proizvodilo 60 vagona kvalitetnog ulja.

Maslinovo ulje se koristi i kao lijek . Smatra se da maslinovo ulje uspješno liječI stomačna , oboljenja žućI, crijeva I kože, kao I razne upale.Upotrebljavano je i kao kozmetičko sredstvo – za njegu tijela i kose.

Ulje se osim kao hrana I lijeg koristilo za osvjetljenje, stavljalo se u kandilo , ali su I ribari prilikom lova na feral znali”da uljem poprskaju morsku površinu da se razbistri i bolje vidi”.

Maslinovim grančicama se, radi napretka I sreće, kite kuće prilikom gradnje ili svadbe.

Galerija

Bonus video: