Šćepanović predlaže podizanje spomen obilježja u centru Kolašina u znak sjećanja na poginule rumunske državljane

Gorincioi je u ime rumunskog naroda i države Rumunije, zahavalio Opštini Kolašin i nadležnim državnim organima, uključujući i Vladu Crne Gore, koji su 2013. pokazali veliku humanost, solidarnost i operativnost u spašavanju povrijeđenih

3106 pregleda 5 komentar(a)
Foto: Opština Kolašin
Foto: Opština Kolašin

Povodom obilježavanja godišnjice tragične saobraćajne nesreće u kojoj je na magistralnom putu Kolašin - Podgorica, 23. juna 2013. poginulo 18, a provrijeđeno 29 rumunskih državljana, predsjednica Opštine Kolašin Marta Šćepanović i otpravnik poslova Ambasade Rumunije u Crnoj Gori Radu Gorincioi, posjetili su mjesto nesreće gdje su simbolično u 17 časova, položili cvijeće u znak sjećanja na poginule.

Šćepanović je kazala da ništa ne može tako snažno ujediniti u nesreći, kao što to mogu ljudska hrabrost, solidarnost i humanost.

"Tako je bilo i tragičnog 23. juna 2013. kada je na ovom mjestu, baš u ovo vrijeme, u autobusu smrti poginulo je 18 rumunskih državljana, dok je 29 putnika teško povrijeđenih. Udruženi u toj hrabrosti, solidarnosti i humanosti, građani i građanke Crne Gore zajedno sa nadležnim državnim inistitucijama i onima koji su se zatekli na mjestu nesreće, nesebično su tog dana pritekli u pomoć. Danas, devet godina kasnije, sa velikom tugom i saosjećanjem sa porodicama nastradalih, prisjećamo se tog stravičnog udesa, koji je nakon željezničke nesreće na Bioču, po broju poginulih i povrijeđenih, u kalendaru tragedija ostao upisan kao najveća drumska saobraćajna nesreća u Crnoj Gori ikad", kazala je Šćepanović.

godišnjica autobuska nesreća Kolašin
foto: Opština Kolašin

Ona je apelovala na vozače, a naročito na turiste da ne voze brže od života, preporučujuči im Kolašin za odmorište gdje će ih, kako je kazala, dočekati ljubazni domaćini.

Šćepanović je najavila da će u lokalnom Parlamentu, na prvoj narednoj sjednici, inicirati donošenje programa i odluke o podizanju spomen obilježja u centru Kolašina u znak sjećanja na poginule rumunske državljane.

Gorincioi je u ime rumunskog naroda i države Rumunije, zahavalio Opštini Kolašin i nadležnim državnim organima, uključujući i Vladu Crne Gore, koji su 2013. pokazali veliku humanost, solidarnost i operativnost u spašavanju povrijeđenih.

Pridružujući se apelu Šćepanović, prilika je kako je rekao, "da odaju pomen svima koji su poginuli na crnogorskim putevima, uz poruku turistima da uživaju u ljepotama Crne Gore i pažljivo voze njenim drumovima".

godišnjica autobuska nesreća Kolašin
foto: Opština Kolašin

Do nesreće je došlo na magistralnom putu Kolašin- Podgorica kada je autobus rumunskih registarskih tablica, izašao iz tunela broj 18 i iz tada neutvrđenih razloga u blagoj krivini prešao na suprotnu traku, a potom probio 22 metra dugu zaštitnu ogradu i sa mosta Ždrijelo, survao se u provaliju kanjona Morače, duboku više desetina metara. Kao uzrok udesa, kasnije je utvrđeno prekoračenje brzine, jer se kako je navedeno, rumunski autobus kretao dvostruko brže od dozvoljene brzine na toj dionici puta, podsjetili su iz Opštine Kolašin.

Bonus video: