"Očuvanje evroatlanske orijentacije regiona": Sjeverna Makedonija će predsjedavati Američko-jadranskom poveljom

Petrović je ukazala na značaj povelje za dalju integraciju regiona i zajednički odgovor na izazove s kojima se naše države suočavaju, "a posebno u svijetlu dešavanja u Ukrajini"

3613 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Ministarstvo vanjskih poslova
Foto: Ministarstvo vanjskih poslova

Evroatlantska orijentacija regiona mora biti sačuvana i dodatno ohrabrena, kazala je ambasadorka Crne Gore u Republici Sjevernoj Makedoniji, Marija Petrović na sastanku političkih direktora Ministarstava vanjskih poslova (MVP) i odbrane Američko-jadranske povelje A5.

Sastanak je održan u Skoplju i tom prilikom je ozvaničen početak predsjedavanja Republike Sjeverne Makedonije tom regionalnom inicijativom.

Na sastanku je usvojen Akcioni plan predsjedavanja Republike Sjeverne Makedonije Američko-jadranskom poveljom za 2023. godinu kojim je predviđeno održavanje trideset tri aktivnosti na radnom i visokom nivou, koje za cilj imaju unapređenje političke i odbrambeno-vojne saradnje država članica Povelje, piše u saopštenju MVP.

Petrović je ukazala na značaj povelje za dalju integraciju regiona i zajednički odgovor na izazove s kojima se naše države suočavaju, "a posebno u svijetlu dešavanja u Ukrajini."

Kao "ključni preduslov dugoročne stabilnosti i prosperiteta naših država" istakla je značaj strateškog partnerstva EU, NATO i ZB.

U saopštenju se navodi da je sastanku prisustvovao i generalni direktor Direktorata za politiku odbrane u Ministarstvu odbrane (MO) Crne Gore, general-major Rajko Pešić koji je govorio o kompleksnim promjenama globalne bezbjednosne situacije, nastalim kao posljedica rata Rusije protiv Ukrajine.

Američko-jadranska povelja
foto: Ministarstvo vanjskih poslova

Govoreći o potrebama za dalje unapređenje kapaciteta oružanih snaga izrazio je zahvalnost predstavnicima država Povelje, sa kojima MO Crne Gore ima dugogodišnju saradnju u oblasti obrazovanja kadra, kao i po pitanju zajedničkog učešća na međunarodnim vojnim vježbama i drugim vidovima obuke, i pozvao na iznalaženje dodatnih modaliteta za odbrambenu saradnju u domenu unapređivanja sposobnosti kadra u oružanim snagama.

Tokom dvije radne sesije učesnici su diskutovali i o aktuelnim bezbjednosnim i političkim izazovima i u tom kontekstu istakli namjeru da jačanjem mehanizama za adekvatno suprotstavljanje savremenim prijetnjama sa kojima se susrijeće međunarodna zajednica, ali i region, učine Američko-jadransku povelju funkcionalnijom u suočavanju sa izazovima današnjice. Takođe, razmotrene su buduće aktivnosti Povelje i mogućnosti za dalje jačanje saradnje država članica i posmatrača.

Sastanku su prisustvovali predstavnici država članica A5 inicijative - Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Sjeverna Makedonija i SAD, kao i država posmatrača - Kosovo, Slovenija i Srbija.

Ključni prioritet ovogodišnjeg makedonskog predsjedavanja inicijativom, pored promocije evropske i evroatlantske integracije regiona Zapadnog Balkana i pružanja podrške daljoj implementaciji politike otvorenih vrata, predstavljaće definisanje i usvajanje novog okvirnog dokumenta za djelovanje A5, koji će uz očuvanje osnovnih postulata Povelje biti usmjeren na proširenje oblasti i modalitet uzajamne saradnje, u skladu sa aktuelnim geopolitičkim okolnostima, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: