Joanikije: Sve je razoreno na očigled cijeloga svijeta koji je tobož došao na Kosovo i Metohiju da uspostavi mir

"Pored Njemaca, koji su čuvali Prizren, spaljen je cio srpski Prizren i Bogorodica Ljeviška, pored Francuza, mislili smo da smo bili i ostali prijatelji, spaljen je manastir Devič, prstom nijesu mrdnuli. Eto, takva je svjetska pravda"

17302 pregleda 53 reakcija 31 komentar(a)
Joanikije na Jabuci kod Mateševa, Foto: Mitropolija crnogorsko-primorska
Joanikije na Jabuci kod Mateševa, Foto: Mitropolija crnogorsko-primorska

Sve je razoreno na očigled cijeloga svijeta koji je tobož došao na Kosovo i Metohiju (KiM) da uspostavi mir, saopštio je mitropolit Ccrnogorsko-primorski Joanikije.

On je to kazao na Jabuci kod Mateševa gdje je kako je saopšteno iz Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) služio liturgiju u Crkvi Svetog Vasilija Ostroškog, kao i četrdesetodnevni pomen ktitoru tog hrama Borislavu Boru Vujisiću.

"Osvrnuvši se dvadesetogodišnjicu Martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji kada je nekoliko hiljada pravoslavnih Srba protjerano sa vjekovnih ognjišta, a njihova imovina uništena, više od 30 svetinja popaljeno, među njima Bogorodica Ljeviška, manastir Devič, kao i Prizrenska bogoslovija, Mitropolit Joanikije je podsjetio da je sve razoreno na očigled cijeloga svijeta koji je tobož došao na KiM da uspostavi mir i ukazao na licemjerstvo dobrog djela međunarodne zajednice", ističe se u saopštenjU MCP objavljenom na njenom sajtu.

"Pored Njemaca, koji su čuvali Prizren, spaljen je cio srpski Prizren i Bogorodica Ljeviška, pored Francuza, mislili smo da smo bili i ostali prijatelji, spaljen je manastir Devič, prstom nijesu mrdnuli. Eto, takva je svjetska pravda", istakao je Joanikije.

Danas se navršava 20 godina od nereda na Kosovu i Metohiji, poznatih pod nazivom "Martovski pogrom", tokom kojih su Albanci, najprije u Kosovskoj Mitrovici, a zatim i u drugim djelovima Kosova i Metohije, ubili najmanje osmoro i protjerali više od 4.000 Srba, i uništili ili oskrnavili više od 35 crkava i manastira.

Povod za napade bila je nesreća u kojoj su se tri dječaka albanske nacionalnosti utopila u rijeci Ibar u selu Čabra u Ibarskom Kolašinu, za šta su Albanci optužili Srbe.

Tog dana, 17. marta 2004. godine etnički je očišćeno šest gradova i devet sela, a domove je napustilo više od 4.000 Srba.

Po podacima iz zvaničnog izvještaja misije UNMIK iz aprila 2004. godine, u neredima je ubijeno 19 osoba - osmoro Srba kao i 11 Albanaca koji su poginuli u sukobima sa pripadnicima međunarodnih snaga, dok noviji nezvanični podaci govore da je stradalo 15 Albanaca i 12 Srba.

Povrijeđeno je više od 1.000 ljudi, među njima i desetine pripadnika međunarodnih snaga.

Zapaljeno je ili teško oštećeno oko 1.000 kuća u vlasništvu Srba, deset škola u većinski srpskim sredinama, kao i domovi zdravlja, pošte i druge institucije države Srbije.

Za 48 sati zapaljeni su Bogorodica Ljeviška, Prizrenska Bogoslovija i Hram Svetog Đorđa, crkva Hrista Spasa i konak manastira Svetih Arhangela kod Prizrena, miniran je manastir Svetih Kozme i Damjana u Zočištu, kao i manastir Devič nadomak Srbice.

U južnom djelu Kosovske Mitrovice zapaljena je crkva Svetog Save, u Prištini je zapaljena crkva Svetog Nikole, a u Podujevu je polomljen krst sa kupole crkve Svetog Andreja Prozvanog.

Za dva dana osknavljeno je ili potpuno uništeno 35 crkava i manastira, a nestalo je ili oštećeno više od 10.000 vrijednih fresaka, ikona, putira i mnogo drugih crkvenih relikvija.

Srbi su proterani iz Kosova Polja, Obilića, Plemetine, Lipljana, Uroševca, Đakovice, Gnjilana a po drugi put iz svojih domova morali su da biježe i Srbi iz Belog Polja kod Peći, gdje su ponovo zapaljene sve povratničke kuće.

Organizatori napada na Srbe nisu kažnjeni, a pojedinci koji su učestvovali u progonu, osuđeni su na minimalne zatvorske kazne.

Bonus video: