Sedam smrti u posljednja dva mjeseca: Pet od gripa, po jedna od respiratornog sincicijalnog virusa i kovid-19 infekcije

Iz IJZ kažu da većina ima grip tipa A (H3 i H1), ali je 40 odsto zaraženo i virusom B (Viktorija). Simptomi uključuju temperaturu do 39 stepeni i traju od pet do devet dana, a kod djece i duže Kovid-19 se u posljednje vrijeme najčešće registruje kod starijih od 65 godina

25114 pregleda 50 reakcija 3 komentar(a)
Od kraja septembra analizirali oko 8.200 uzoraka na viruse gripa, kovid-19 i RSV, Foto: Saša Matić/Vlada
Od kraja septembra analizirali oko 8.200 uzoraka na viruse gripa, kovid-19 i RSV, Foto: Saša Matić/Vlada

Od komplikacija izazvanih virusom gripa tokom prethodna dva mjeseca preminulo je pet osoba u Crnoj Gori, a zabilježen je i po jedan smrtni slučaj od posljedica respiratornog sincicijalnog virusa i kovid-19 infekcije, koja se u posljednje vrijeme najčešće bilježi u populaciji starijoj od 65 godina.

Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) “Vijestima” su odgovorili da je procenat pozitivnih uzoraka ispitivanih na prisustvo virusa gripa višestruko veći u odnosu na SARS-CoV-2 koji izaziva kovid-19 i respiratorni sincicijalni virus (RSV). Od bolesti sličnih gripu tokom prošle sedmice, od 24. februara do 2. marta, oboljelo je 112 osoba na 100.000 stanovnika.

“U isto vrijeme procenat pozitivnih uzoraka ispitivanih na prisustvo virusa gripa je višestruko veći od pozitivnosti testiranih uzoraka na SARS-CoV-2 i RSV što dodatno govori u prilog trenutnoj dominaciji virusa sezonskog gripa”, tvrde iz IJZ.

Pojasnili su da je od kraja septembra do prije tri dana testirano 1.447 osoba na prisustvo virusa gripa. Pozitivna su bila 532 uzorka, a većina inficiranih (61,1 odsto) imalo je grip tipa A (H3 i H1), a 207 ili 38,9 odsto grip tipa B (Victoria). U istom periodu, na prisustvo RSV testirano je 688 osoba, od kojih je 116 bilo pozitivno, a najviše (72 odsto) djece uzrasta do četiri godine. Na SARS-CoV-2 (u javnim zdravstvenim ustanovama) je testirano 6.066 uzoraka, od čega je 190 bilo sa pozitivnim rezultatom, a najviše starijih od 65 godina.

Virus se ne liječi antibioticima, traje do sedam dana

Upitani o simptomima koji prate virus gripa, iz IJZ kažu da dominiraju glavobolja, grlobolja, iznenadna pojava povišene tjelesne temperature (do 39 stepeni), bolovi u zglobovima, kašalj.

“Rijetko se mogu javiti i tegobe kao što su dijareja, mučnina i povraćanje. Kod većine populacije ovi simptomi će, uz korišćenje simptomatske terapije (ljekovi za snižavanje povišene tjelesne temperature, protiv bolova, kašlja), proći sami od sebe za pet do sedam dana”, pojašnjavaju iz IJZ.

Kažu da kod djece simptomi gripa mogu trajati duže. Napominju da se virusne infekcije ne liječe antibiotskom terapijom, ukoliko nema potvrde da se pored virusne dogodila i bakterijska infekcija.

“Podsjećamo da je grip bolest koja je u određenim rizičnim grupama (kao što su osobe uzrasta iznad 65 godina, svi hronični bolesnici stariji od šest mjeseci, trudnice, djeca starosti od šest mjeseci do pet godina, osobe smještene u kolektivima kao što su domovi za stara lica) češće praćena pojavom komplikacija bolesti i smrtnim ishodom”, ističu iz IJZ.

Vakcinisano 15 odsto više građana ove godine

Iz IJZ kažu da je važno da se svi stariji, hronični bolesnici, trudnice, djeca do pet godina i osobe smještene u kolektivima vakcinišu svake godine protiv sezonskog gripa i smanje rizik od teških formi bolesti:

“Uzimajući u obzir dostupne podatke za vakcinaciju protiv sezonskog gripa, možemo reći da je obuhvat vakcinacije tokom zimskih mjeseci pokazao određeni napredak u odnosu na prethodne godine. Do sada je dato preko 18.000 doza vakcina protiv sezonskog gripa, što predstavlja povećanje za oko 15 odsto u odnosu na prethodnu godinu”.

Iz IJZ naglašavaju da je pored vakcinacije kod osoba u povećanom riziku koje razviju simptome gripa važna i pravovremena primjena antivirusnih ljekova, kao što su ljekovi iz grupe inhibitora neuraminidaze (oseltamivir - generički naziv Tamiflu dostupan je u Crnoj Gori). Riječ je o ljekovima koji se primjenjuju isključivo uz recept ljekara nakon procjene odnosa koristi i rizika.

Iz IJZ su odgovorili da je interesovanje za vakcinaciju protiv kovid-19 mnogo manje u odnosu na prethodne godine, što je očekivano s obzirom na mali broj novooboljelih (procenat pozitivnih uzoraka ispitivanih na prisustvo virusa se kreće između 1 i 2 odsto) i uglavnom blaže kliničke slike.

“Manji strah od bolesti i komplikacija od kovid-19 doveo je do izostanka interesovanja za vakcinaciju, ali vakcinacija (povremene buster doze novijih verzija vakcine u skladu sa preporukama) ostaje ključna mjera zaštite za osobe iz rizičnih grupa, jer kovid-19 kod njih i dalje može izazvati komplikacije i doprinijeti smrtnom ishodu”, tvrde u IJZ.

Broj zaraženih raste od 20. januara

Iz IJZ kažu da se od 30. septembra prošle godine sprovodi intenzivni nadzor nad sezonskim gripom, koji će trajati do posljednje sedmice maja 2025.

“Ovaj vid nadzora podrazumijeva epidemiološki i laboratorijski nadzor tokom kog se, pored aktivnosti sezonskog gripa, prati i aktivnost respiratornog sinicijalnog virusa (RSV) i virusa SARS-CoV-2 koji izaziva kovid-19. U navedenom periodu laboratorija Instituta radi analize na virus gripa, SARS-CoV-2 i RSV kroz sentinel nadzor u ustanovama za pružanje primarne zdravstvene zaštite, kao i testiranje svih indikovanih bolnički liječenih pacijenata”, pojašnjavaju iz ove ustanove.

Kažu da se trend povećane aktivnosti virusa gripa registruje tokom posljednja dva mjeseca, a posebno od 20. januara. Od tog datuma, tvrde, registruje se široka geografska aktivnost virusa gripa srednjeg intenziteta, što je slučaj i u ostalim zemljama regiona, odnosno Evrope.

“U isto vrijeme procenat pozitivnih uzoraka ispitivanih na prisustvo virusa gripa je višestruko veći od pozitivnosti testiranih uzoraka na SARS-CoV-2 i RSV što dodatno govori u prilog trenutnoj dominaciji virusa sezonskog gripa”, navode iz IJZ.

Preminuli nisu bili vakcinisani

Tokom januara i februara od posljedica gripa preminulo je pet osoba, starosti 36, 63, 64, 72 I 83 godine. Svi preminuli, tvrde u IJZ, imali su prateća oboljenja i nijesu bili vakcinisani protiv sezonskog gripa. Pojašnjavaju da je u periodu od 17. do 23. februara dostavljena po jedna prijava smrtnog ishoda usljed infekcije RSV-om i SARS-CoV-2, a obje osobe su bile starije od 65 godina i imale komorbiditete.

Bonus video: