U predškolskim ustanovama u Crnoj Gori žena je preko 120 puta više nego muškaraca, a broj žena veći je i u osnovnim i srednjim školama. Žena je više i u nadležnom Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, navedeno je, pored ostalog, u Planu aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti za period 2025. do 2028. godine, koji je juče objavljen na portalu Vlade (gov.me), a koji je donio resor Anđele Jakšić Stojanović.
Muškaraca je, prema podacima iz tog dokumenta, jedino više u sistemu dualnog obrazovanja, za koje se češće opredjeljuju dječaci.
“Svega 11 muškaraca radi kao nastavno osoblje u predškolskim obrazovnim ustanovama u Crnoj Gori, u odnosu na 1.369 žena, najvjerovatnije zato što se posao vaspitača/ice u Crnoj Gori još doživljava kao ‘žensko’ zanimanje. Muških predavača je značajno manje i u osnovnim školama u odnosu na ženske (1.065, za razliku od 4.001), kao i u srednjim školama (903 u odnosu na 1.798)”, navodi se u dokumentu.
Kad je u pitanju Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija ukupan broj zaposlenih je 148, od čega je 108 žena i 40 muškaraca.
“U upravljačkoj strukturi žene dominiraju, te se na čelu Ministarstva nalazi žena, a među visokorukovodnim kadrom takođe najveći broj zaposlenih čine žene. Od dva državna sekretara jedna je žena, a jedan muškarac, sekretar Ministarstva je muškarac, a od šest generalnih direktora pet su ženskog, a jedan sekretar je muškog pola”, piše u dokumentu.
Kad je u pitanju broj učenika i učenica po svim nivoima obrazovanja, on je, kako se dodaje, uravnotežen, odnosno približno je jednak broj dječaka i djevojčica.
Kad se posmatra dualno obrazovanje u srednjim stručnim školama, dodaju iz resora prosvjete, primjećuje se neujednačenost.
“Broj dječaka je značajno veći u odnosu na broj djevojčica, odnosno, ukupno je 289 dječaka i 104 djevojčice (samo 26,46 odsto djevojčica je uključeno u sistem dualnog obrazovanja”.
Osnovni ciljevi za period 2025. do 2028. godine, dodaje se, su osnaživanje edukacije zaposlenih u oblastima obrazovanja, istraživanja i inovacija o pitanjima rodne ravnopravnosti; edukacija učenika i učenica, studenata i studentkinja u obrazovnom sistemu o značaju rodne ravnopravnosti, kao i posljedicama rodne neravnopravnosti i smanjenje predrasuda i strereotipa o muško-ženskim zanimanjima i veći obuhvat djevojčica u dualnom obrazovanju.
Cilj je i edukacija učenika/učenica i studenata/studentkinja o posljedicama rodno zasnovanog nasilja, posebno nasilja nad ženama, kroz obrazovne sadržaje i aktivnosti.
Takođe, i primjena principa rodno odgovornog budžetiranja u planiranju i realizaciji aktivnosti, kreiranje politika, intervencija i metodologije u oblasti rodno ravnopravnog obrazovanja u funkciji promovisanja i obezbjeđenja rodno senzitivnog ambijenta za razvoj i učenje.
Bonus video:
