Odbor direktora Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (REGAGEN) mjesecima ne odgovora na dopis zaposlenog Momira Škopelje kojim je predložio da članovi tog tijela vrate više od 58.000 eura varijabila koje su primili od početka 2018. do kraja 2023. godine, a nakon što je Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila da su ti dodaci na platu nezakonito isplaćivani.
Na njegov predlog za pokretanje postupka naknade štete i podnošenje krivične prijave ne odgovara ni direktor Agencije Igor Telebak, a Škopelja nije dobio reakciju ni od skupštinskog Odbora za antikorupciju, koji je obavijestio o odlukama ASK-a.
Iz REGAGEN-a nijesu odgovorili ni na pitanja “Vijesti”. Redakcija nije dobila odgovore ni iz Odbora za antikorupciju Skupštine Crne Gore.
Agencija za sprečavanje korupcije je krajem novembra prošle godine donijela odluku prema kojoj predsjednik Odbora REGAGEN-a Branislav Prelević godinama nezakonito prima dodatke na platu. Nekoliko dana kasnije, istu odluku su donijeli i za aktuelnog i bivšeg člana tog tijela Miroslava Vučevića i Dragutina Martinovića.
ASK je u odlukama za te funkcionere naglasio da su Zakon o sprečavanju korupcije kršili jer su ostvarivali dodatke na platu na osnovu više pravilnika koje su donijeli, odnosno izglasali “ne izuzimajući se, a da o tome prethodno nijesu zatražili mišljenje Agencije za sprečavanje korupcije, iako su imali zakonsku obavezu”.
“Sami vratite nezakonito stečenu korist”
“Na osnovu podataka sa veb stranice ASK-a o iznosima prihodovane varijabile, može se zaključiti da ste primjenom navedenih pravilnika u periodu od početka 2018. do kraja 2023. ostvarili ukupno 58.654 eura nezakonito stečene imovinske koristi i to Branislav Prelević - 23,839, Miroslav Vukčević 23,054 i Dragutin Martinović 11,761 euro. S obzirom na to da prethodni obračun ne obuhvata 2024. godinu, do sada je vaša nezakonito stečena imovinska korist vjerovatno dostigla iznos od 70.000 eura. Takvim postupanjem ste pored Zakona o sprečavanju korupcije počinili i krivična djela iz članova 416 - zloupotreba službenog položaja i 417 - nesavjestan rad u službi Krivičnog zakonika Crne Gore”, stoji u predlogu za povraćaj nezakonito stečene imovine, koji je Škopelja uputio Preleviću i Vukčeviću, uz molbu da dopis proslijede i Martinoviću, koji je u međuvremenu otišao u penziju.
Škopelja podsjeća da je članom 113 Krivičnog zakonika propisano da “niko ne može zadržati imovinsku korist pribavljenu protivpravnim djelom koje je u zakonu određeno kao krivično djelo”, a da Zakon o sprečavanju korupcije predviđa da ako je povredom tog propisa “pravnom ili fizičkom licu pričinjena šteta, to lice ostvaruje pravo na naknadu štete tužbom u parničnom postupku kod nadležnog suda”.
“U slučaju da nezakonito stečenu dobit ne vratite dobrovoljno, izvršni direktor Agencije bi, shodno citiranoj odredbi Zakona o sprečavanju korupcije, morao da pokrene postupak naknade štete, jer bi propuštanjem da to uradi i on počinio prethodno citirana krivična djela. Stoga vam ovim putem predlažem da Agenciji sami vratite nezakonito stečenu imovinsku korist i o tome obavijestite zaposlene u Agenciji”, naveo je Škopelja u dopisu, u koji “Vijesti” imaju uvid.
Telebak da prijavi zloupotrebu
Taj zaposleni je diretoru REGAGEN-a početkom februara saopštio da je ranije upoznao Odbor o potencijalnim krivičnim djelima.
“Stoga predlažem da shodno članovima 19 stav 2 i 20 stav 1 Statuta, kao lice odgovorno za finansijsko poslovanje, kao i za zastupanje i predstavljanje Agencije, shodno članu 19 stav 4 Statuta odmah obavijestite navedena lica da je takvo postupanje nezakonito i da po više osnova imaju obavezu vraćanja nezakonito stečene dobiti”, poručuje Škopelja u dopisu Telebaku.
Podsjeća ga i na to da Zakon o energetici propisuje da “predsjednik i članovi Odbora Agencije, izvršni direktor, zamjenik izvršnog direktora i zaposleni u Agenciji prava i obaveze iz radnog odnosa ostvaruju u skladu sa opštim propisima o radu”.

“…Što znači da bi članovi Odbora štetu Agenciji trebalo da naknade prevashodno u skladu sa Zakonom o radu. To znači da ako u nekom razumnom roku (tri do pet dana) navedena lica ne odgovore kada i na koji način će vratiti nezakonito stečenu dobit, dužni ste, shodno članu 158 stav 5 Zakona o radu da formirate komisiju koja će utvrditi ‘postojanje štete, njenu visinu, okolnosti pod kojima je nastala, ko je štetu prouzrokovao i kako se ona naknađuje’. Ako ne postupe po tom obavještenju ili rad Komisije iz bilo kojeg razloga ne da rezultate, dužni ste da pred Osnovnim sudom u Podgorici pokrenete postupak naknade štete, uključujući i pripadajuću kamatu”, sugerisao je Škopelja izvršnom direktoru.
Naglasio je i da je Telebak nezavisno od naplate štete, dužan da protiv članova Odbora podnese krivičnu prijavu zbog nesavjesnog rada i zloupotrebe položaja.
“Ako to ne uradite Vi, to može da uradi neko drugi, ali i da krivičnu prijavu proširi i na Vas, takođe zbog nesavjesnog rada, ali i zbog prikrivanja krivičnog djela”, naglašava Škopelja. Podsjetio je Telebaka i da je “prema Zakonu o sprečavanju korupcije, u obavezi i da Odboru predloži brisanje nezakonitih odredbi Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja varijabilnog dijela zarade…”
Novi Odbor na čekanju
Škopelja je nedavno kažnjen sa 20 odsto od plate u REGAGEN-u zbog toga što je poslanicima, članovima Zakonodavnog i Odbora za ekonomiju, poslao dopis sa primjedbama na Predlog zakona o energetici.
On je tada “Vijestima” potvrdio da je kažnjen zbog dopisa, kao i da se zbog te odluke obratio Centru za alternativno rješavanje sporova. Kazao je da nije negirao da je poslao dopis poslanicima, ali da je to uradio kao građanin i da smatra da to ne može biti osnov za kažnjavanje, kao i da su podaci iznijeti u tom dopisu nisu nikakva tajna već su objavljeni u izvještajima Agencije na njenom sajtu i u Službenom listu.
Administrativni odbor Skupštine Crne Gore još ne saopštava da li će obnoviti konkurs za imenovanje predsjednika i dva člana REGAGEN-a, nakon što je Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori zvanično saopštila da je konkurs potrebno uskladiti sa evropskim direktivama i ponovo objaviti.
Prethodno je to radno tijelo, po ranije okončanom konkursu, predložilo Skupštini za predsjednika Odbora Veljka Vasiljevića, a za članove Milicu Petrović-Simonović i Škopelju. Taj predlog je od 10. aprila u skupštinskoj proceduri.
Iz Ministarstva energetike i rudarstva juče je saopšteno da sa pažnjom prate proces izbora članova Odbora REGAGEN-a. Iz tog resora su pozvali poslanike da “odgovorno podrže reforme u skladu sa preporukama Evropske komisije”.
Bonus video:
