Kanjon Žljebina – mogućnost nove turističke destinacije u Nikšiću

Organizovana tribina „Zaštita životne sredine i promocija nove turističke destinacije opštine Nikšić"

4344 pregleda 22 reakcija 0 komentar(a)
Sa tribine, Foto: Svetlana Mandić
Sa tribine, Foto: Svetlana Mandić

Kanjon Žljebina, koji se nalazi u rejonu Lukova, 12 kilometara od Nikšića, mogao bi da bude nova turistička destinacija. To je rečeno na tribini „Zaštita životne sredine i promocija nove turističke destinacije opštine Nikšić" koju je organizovala nevladina organizacija (NVO) „Medija tim“.

„To je još uvijek skrivena destinacija. Sa dosta velikim naporom prošli smo kroz taj kanjon koji je faktički za sada neprohodan. Zarastao je šibljem, drvećem, sa kamenim gromadama, vertikalnim preprekama, tako da je na devet mjesta faktički nemoguće proći bez alpinističke opreme. Nalazi se između sela Lukovo i Ivanje i do početne tačke se dolazi bez ikakvih prepreka. U prošlim vremenima kanjonom je tekao kratak i brzi vodeni tok, ali od 1993. godine tu ne teče voda. Dužina kanjona je oko 2.000 metara, prosječna dubina od 30 do 50 metara, sa širinom od 80 centimetara do čak 150 metara“, kazao je Dobrislav Bajović, pukovnik u penziji i iskusni planinar, tehnički sekretar Planinarskog kluba (PK) „Piva“.

On je sa ekipom planinara iz PK „Piva“, krajem februara, prošao kroz kanjon koji, prema njegovim riječima, na pojedinim mjestima ima i elemente ferate.

„Mi smo napravili idejni projekat uređenja kanjona koristeći iskustva sličnih kanjona u okruženju. Ima dosta tih atraktivnih kanjonskih staza, ali mislim da će kanjon Žljebina prevazići sve po svojoj atraktivnosti“, uvjeren je Bajović.

tribina žljebina
foto: Svetlana Mandić

Direktor Turističke organizacije (TO) Nikšić Mitar Barać kazao je da u valorizaciji kanjona Žljebina vide mogućnost da povećaju turistički promet.

„Kanjon je za sada jedan neotkriveni potencijal, ali nadamo se da ćemo ga zajedničkim snagama valorizovati na pravi način. Jedan takav potencijal zaista može da nam donese dosta i može značajno da utiče i na povećanje broja dolazaka i broja noćenja u našem gradu“, kazao je Barać.

Na pomenuti kanjon i mogućnost njegove valorizacije skrenula je pažnju NVO „Medija tim“ koja je tribinu organizovala u sklopu projekta „Smanji brzinu–čuvaj životnu sredinu“.

„Prva faza, koja bi trajala između tri i pet mjeseci, podrazumijevala bi čišćenje kanjona i njegovo obezbjeđivanje. Tu se nalaze i dvije pećine sa strane, tako da bi i njih trebalo istražiti“, kazao je Duško Marković, predsjednik „Medija tima“.

Prema riječima biologa Bora Vukovića, specijaliste za zaštitu životne sredine u Opštini Nikšić, kanjon Žljebina po karakteristikama odgovara spomeniku prirode, tako da u Lokalnim ekološkim akcionim planom, koji je urađen prošle godine, predložili da isti bude zaštićen kao objekat geonaslijeđa, ali je prethodno potrebno uraditi studiju zaštite koja će pokazati sve njegove prirodne i, eventualno, kulturno-istorijske vrijednosti.

Direktor TO je istakao da se najbolji rezultati postižu kada svi zajedno djeluju, a to se upravo pokazalo na pomenutom projektu „Medija tima“, gdje je nevladin sektor, zajedno sa lokalnom upravom i Turističkom organizacijom uspio da od deponije u Lukovu, na prostoru bivšeg majdana, napravi eko-park.

„Više puta smo skrenuli pažnju na to da najveći turistički potencijal našeg grada leži u ruralnim područjima. Nikšić je najveća opština u Crnoj Gori i dominantno ruralna. Čini mi se da smo u posljednjih nekoliko godina doživjeli jednu ekspanziju seoskog turizma i u ovom momentu u Nikšiću postoji oko 20 seoskih domaćinstava koji se bave turizmom, a prvo etno selo je upravo na Lukovu. Projekat 'Medijatima' se odnosio i na kultivaciju prostora nedaleko od majdana na Lukovu, gdje smo na mjestu gdje je bila deponija napravili park, posadili sadnice, postavili klupe za odmor. U planu je da se radi i živi zeleni zid, koji će biti izuzetno estetski lijep i dati novu vrijednost toj lokaciji“, istakao je Barać.

Boro Vuković je skrenuo pažnju da iako opština Nikšić zauzima najveću teritoriju, svega je 0,06 odsto zaštićeno, kao i da pojedini objekti prirode još od 1999. godine čekaju da budu zaštićeni.

„Biodiverzitet je jedan od najvećih resursa koje ima opština Nikšić, i po bogatstvu pojedinih predstavnika biodiverziteta je ispred čak pojedinih evropskih država, a ko ima resurs, on ne može biti neinteresantan, prije svega sa ekonomskog stanovišta“, istakao je Vuković.

Crna Gora je u procesu pristupanja EU, a u vezi sa poglavljem 27, preuzela obavezu povećanje procenta zaštićenih područja na najmanje 20 odsto. Trenutno je zaštićeno 15 odsto teritorije, a, prema riječima Vukovića, od 80 zaštićenih objekata prirode u državi, svega tri su u Nikšiću – botanička bašta Arboretum porodice Kovačević na Grahovu, park-šuma Trebjesa i Gornjepoljski Vir.

„Interesantno je da su svega tri područja u Crnoj Gori od međunarodnog značaja – Skadarsko jezero, Solana u Ulcinju i tivatska Solila. Na teritoriji opštine Nikšić se nalazi područje koje može da dobije status međunarodno značajnog područja – riječ je o nikšićkim akumulacijama koje bi mogle da dobiju tu zaštitu zbog ptica“, kazao je Vuković.

Projekat „Smanji brzinu-čuvaj životnu sredinu“ podržan je od Ministarstva saobraćaja Vlade Crne Gore.

Bonus video: