Aktuelna Vlada, od oktobra 2023. godine još nije imenovala Nacionalni savjet za održivi razvoj, što negativno utiče na postizanje većeg nivoa pripremljenosti institucija Crne Gore za realizaciju ciljeva u toj oblasti.
To je zaključak Državne revizorske institucije (DRI) koja je izvršila kontrolu realizacije preporuka datih u Izvještaju o reviziji uspjeha “Pripremljenost institucija Crne Gore za realizaciju ciljeva održivog razvoja iz Programa održivog razvoja do 2030. godine”.
DRI konstatuje da je od ukupno 14 preporuka realizovano pet, tri nijesu, četiri su djelimično ispunjene, dok su dvije u fazi realizacije.
“Nacionalni savjet za održivi razvoj je tijelo koje, između ostalog daje preporuke i stručna mišljenja Vladi radi donošenja i sprovođenje politika i razvojnih projekata u skladu sa principima održivog razvoja, usklađuje sektorska strateška dokumenta sa politikama održivog razvoja, daje mišljenja na nacionalne izvještaje koje Crna Gora, kao potpisnica međunarodnih konvencija u obavezi da priprema i prati ostvarivanje ciljeva održivog razvoja definisanih UN Agendom za održivi razvoj do 2030. godine, Zelenim sporazumom, Klimatskim paketom EU, Zelenom agendom za Zapadni Balkan i drugim nacionalnim i međunarodnim propisima…”, zaključuju u DRI.
Ta institucija dala je preporuku subjektima revizije (Nacionalni savjet za održivi razvoj, Generalni sekretarijat Vlade, Uprava za statistiku i Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma) da do 13. maja naredne godine za preporuke koje nijesu realizovane dostave novi izvještaj.
Kolegijum DRI, koji čine rukovodilac Branislav Radulović i član Milan Dabović, je u izvještaju o reviziji 2023. godine konstatovala da država nije u dovoljnoj mjeri pripremljena za realizaciju ciljeva održivog razvoja.
Agenda za održivi razvoj do 2030. globalni je okvir koji su UN usvojile 2015. godine, kako bi se promovisao održivi razvoj širom svijeta. Sastoji se od 17 ciljeva održivog razvoja koji su postavljeni kao smjernice za postizanje održivosti u različitim sektorima i područjima do 2030. godine.
Crna Gora je 2016. donijela Nacionalnu strategiju održivog razvoja (NSOR) do 2030. i time, navode iz DRI, u potpunosti prihvatila i u nacionalni sistem ugradila zahtjeve UN utvrđene Agendom.
“Procjena ukupnog učinka svake zemlje na ispunjavanju 17 globalnih ciljeva održivog razvoja vrši se na osnovu Indeksa SDG. Prema rezultatima za 2022, Crna Gora je bila na 86. poziciji i bila je najslabije rangirana evropska država. Aktivnosti nadležnih organa (prije svega Kancelarije za održivi razvoj uz podršku UNDP i UN) koje su preduzete tokom 2022. i 2023. godine, na polju brže implementacije ciljeva održivog razvoja, uticale su da se Crna Gora, prema SDG izvještaju za 2023. godinu, pomjerila za 19 mjesta unaprijed i trenutno zauzima 67 mjesto”, istakli su ranije iz DRI.
U izvještaju piše da je revizijom ocijenjeno da u cilju uspješnije realizacije ciljeva održivog razvoja treba preduzeti aktivnosti na daljem unapređenju zakonskog i strateškog okvira kao i jačanju kapaciteta nadležnih institucija.
“Posebno je važno razvijati kapacitete Uprave za statistiku, u cilju utvrđivanja jasnih linija za praćenje ciljeva održivog razvoja i ostvarivanja uloge predviđene NSOR 2030. Za ostvarivanje napretka u realizaciji ciljeva održivog razvoja potrebno je intenzivirati aktivnosti na usklađivanju sektorskih strategija i pratećih planova i programa sa NSOR 2030, na način koji će obezbijediti da se precizno definišu obaveze i odgovornosti svih subjekata uključenih u sprovođenje NSOR 2030”, navodi se u reviziji.
86. mjesto zauzela je Crne Gora 2022. godine, kao najslabije rangirana evropska država u procjeni učinka na ispunjavanju 17 globalnih ciljeva održivog razvoja
Bonus video:
