U Aerodromima nema otkaza pet godina, prosječna plata ostaje na 800 eura

Otpremnine u slučaju tehnološkog viška iznose najmanje 16 prosječnih zarada i za zaposlene sa godinu radnog staža. Ugovor obavezan i za budućeg zakupca
5194 pregleda 11 komentar(a)
Zaposleni dobro zaštitili svoja prava: Aerodrom Tivat, Foto: Siniša Luković
Zaposleni dobro zaštitili svoja prava: Aerodrom Tivat, Foto: Siniša Luković
Ažurirano: 29.12.2018. 21:44h

Stalno zaposleni radnici u Aerodromima Crne Gore zaštićeni su od otkaza u periodu od pet godina od promjene poslodavca, odnosno davanja u zakup aerodroma, ostali su im koeficijenti koji garantuju prosječnu zaradu od 800 eura, a u slučaju sporazumnog raskida radnog odnosa zaposleni koji imaju najmanje tri godine rada kod poslodavca ima pravo na otpremninu čiji iznos dogovara sa izvršnim direktorom, a ne može biti veći od 18 prosječnih zarada, dok će otpremnina u slučaju proglašenja tehnološkog viška iznositi najmanje 16 prosječnih zarada i za zaposlene sa godinu radnog staža.

To je navedeno u kolektivnom ugovoru sindikata Aerodroma sa ministrom saobraćaja Osmanom Nurkovićem na kojeg je preksinoć saglasnost dala i Vlada. Ovaj ugovor biće dio koncesione dokumentacije na javnom pozivu za zakup podgoričkog i tivatskog aerodroma, a budući koncesionar biće obavezan da je poštuje. Ove povoljnosti i garancije izborili su sindikalni predstavnici, koji su jedno vrijeme prijetili i štrajkom, uz podršku vrha Socijaldemokrata čiji kadrovi rukovode ovim državnim preduzećem.

“U slučaju bilo koje statusne promjene u odnosu na postojeće stanje, odnosno promjene poslodavca, izdavanje u zakup (koncesija), novi poslodavac sljedbenik preuzima od poslodavca (prethodnika) ovaj ugovor i sve ugovore o radu zaposlenih koji važe na dan promjene poslodavca. U slučaju iz stava 1 ovog člana, novi poslodavac je dužan da poštuje ovaj ugovor i njime utvrđena prava zaposlenih (zarade, naknade zarada i druga primnja). Novi poslodavac ne može otkazati ugovor o radu zaposlenom na neodređeno vrijeme u roku od pet godina od dana statusne promjene na osnovu koje je stekao status novog poslodavca”, navedeno je u novom kolektivnom ugovoru.

Kolektivni ugovor dio dokumentacije za javni poziv: NurkovićKolektivni ugovor dio dokumentacije za javni poziv: Nurković

Zaposlenom u kompaniji, pod kojim se, kako je navedeno, podrazumijeva i svaki član menadžmenta, za čijim je radom prestala potreba, a nije mu obezbijeđeno nijedno od prava predviđenih zakonom, odnosno programom ostvarivanja prava zaposlenih za čijim je radom prestala potreba, poslodavac je dužan da isplati otpremninu koja zavisi od godina staža.

Zaposleni koji ima radni staž do tri godine ima pravo na 16 prosječnih zarada u kompaniji ili toliko svojih zarada ako su veće od prosječnih i još po jednu zaradu za svaku punu godinu staža. Oni koji imaju više od tri godine staža kod poslodavca dobiće 24 prosječne ili svoje zarade plus još po jednu za svaku godinu staža. Zaposleni sa invaliditetom ili profesionalnom bolešću imaće pravo na 24 zarade i još po jednu za svaku godinu staža.

Ugovor je potpisan na neodređeno vrijeme, a budućem zakupcu aerodroma zakomplikovana je mogućnost da pokrene njegovu izmjenu ili raskid.

“Ovaj ugovor može prestati isključivo sporazumom svih učesnika ili otkazom ugovora u cjelosti. Otkaz ovog ugovora podnosi se u pismenoj formi, uz pismeno najavljivanje otkaza ugovora najranije tri mjeseca prije otkaza, a isti sadrži obrazloženje sa predlogom novih odredbi”, navedeno je ugovoru.

Poslodavac će biti u obavezi i da izdvaja dodatna tri odsto od vrijednosti ukupnog iznosa za bruto zarade u fond za rješavanje stambenih pitanja zaposlenih. Bruto iznos zarada prošle godine iznosio je 11,5 miliona eura za 761 zaposlenog, što znači da će poslodavac po ovom osnovu imati trošak od oko 345 hiljada eura godišnje.

Sindikalni predstavnici mogu imati profesionalni angažman, odnosno da rade samo taj posao, a zaradu dobijaju o trošku poslodavca, sa kojim potpisuju poseban ugovor kojim se definiše i visina zarade.

Pale dvije nabavke Aerodroma od 920 hiljada eura

Komisija za kontrolu postupka javnih nabavki poništila je po službenoj dužnosti tender Aerodroma Crne Gore u vezi sa nabavkom putničkih stepenica, procijenih na iznos od 850.000 eura.

Državna komisija će, po pravosnažnosti ovog rješenja, vratiti njemačkoj firmi „Europlast International“ naknadu od 8.500 eura, uplaćenu za vođenje žalbenog postupka, dok će Aerodromi morati da joj nadoknade troškove sastavljanja žalbe u iznosu od 1.573 eura.

Naručilac sporne nabavke prethodno je donio odluku da kao najpovoljniju na ovom nadmetanju izabere ponudu firme APS Aviation Pars Sevise iz Novog Beograda, dok su ponude njemačke firme koja se žalila, kao i firme Centum iz Beograda odbijene kao neispravne.

Komisija je poništila i tender Aerodroma za nabavku boardinzi i tagova, u skladu sa predviđenom nomenklaturom za kartonske priveske za prtljag, procijenjene vrijednosti 72 hiljade eura.

Državna komisija će žaliocu firmi Raster Office vratiti naknadu za vođenje postupka u iznosu od 720 eura, dok će Aerodromi morati da nadoknade žaliocu troškove sastavljanja žalbe u iznosu od 500 eura.

Aerodromi su prethodno izabrali ponudu kompanije Merkator Internacional iz Bijelog Polja.

Ponuda Rastera je ocijenjana kao ispravna i drugorangirana, dok su ponude dva strana ponuđača odbijene kao neispravne.

Državna komisija je u oba slučaja utvrdila neusaglašenost tenderske dokumentacije sa Zakonom o javnim nabavkama, koja je mogla da dovede do diskriminacije zainteresovanih ponuđača ili ograničavanja konkurencije na ovom nadmetanju.

Bonus video: