Lučić: Crnogorsko tržište telekomunikacija je veoma konkurentno

On je, komentarišući odluku Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP) o cijenama rominga, kazao da je ta odluka regulatora bila očekivana s obzirom na trend koji se dešava u EU
1 komentar(a)
mobilni telefoni, Foto: Shutterstock
mobilni telefoni, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 09.01.2016. 14:32h

Crnogorsko tržište telekomunikacija je veoma konkurentno i sam nivo razvoja je vrlo visok, ocijenio je izvršni direktor M:tel-a, Vladimir Lučić i dodao da je izazov sa kojim se ta kompanija suočava pad korišćenja klasičnih voice i SMS usluga.

On je kazao da su na crnogoskom tržištu telekomunikacija prisutni svi veliki regionalni igrači.

“Sam nivo razvoja telekomunikacija je vrlo visok, procenat mobilnih telefona po stanovniku među najvećim u Evropi. Najveći izazov sa kojim se M:tel suočava je pad korišćenja klasičnih voice i SMS, a mi poslovanje prilagođavamo ka novim izvorima prihoda”, naveo je Lučić u intervjuu agenciji Mina-business.

On je, govoreći o investicijama M:tel-a, rekao da je ta kompanija u prošloj godini snažno ušla u razvoj fiksne telefonije i interneta.

“Investirali smo oko 27 miliona eura, od čega su naši vlasnici investirali deset miliona eura. Poslovni rezultati M:tel-a su rekordni i mi bilježimo rast kako u prihodu tako i profitu”, precizirao je Lučić.

On je, komentarišući odluku Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP) o cijenama rominga, kazao da je ta odluka regulatora bila očekivana s obzirom na trend koji se dešava u EU.

“Operateri bilježe pad prihoda od klasičnih usluga i zbog toga im je bitno da zadrže nivo roaming prihoda na određenom nivou dok ne naprave transformaciju poslovanja”, rekao je Lučić.

Zbog toga je, kako je dodao, teško da se operateri i regulatori usaglase po tom pitanju.

“Za nas je, kao što sam rekao, odluka bila očekivana i mi smo i prije te odluke omogućili korisnicima povoljan roaming u regionu”, podsjetio je Lučić.

On je ocijenio i da u Crnoj Gori nema mjesta za četvrtog operatera.

“U mnogo većim tržištima dolazi do konsolidacije i smanjenja operatera na tri. Prava bitka za prihode i profite se sada seli na segment servisa i aplikacija, a ne u domen klasičnih operatera”, smatra Lučić.

On je, govoreći o EKIP-ovoj najavi o raspisivanju javnog tendera za dodjelu odobrenja za korišćenje radio-frekvencija, rekao da je odluka dobra i očekivana.

“U našem planu je razvoje mreže 4G, pa ćemo sigurno učestvovati na ovom tenderu”, poručio je Lučić.

On je za ovu godinu najavio da će se kompanija fokusirati na razvoj fiksne mreže.

“Cilj nam je da pokrijemo 90 odsto stanovništva kvalitetnim internetom i nadamo se da ćemo taj dio posla završiti naredne godine. Takođe ćemo krenuti sa i razvojem LTE mreže”, rekao je Lučić.

On je kazao da od naprednih servisa može da najavi i uvođenje sistema mobilnog plaćanja.

“Prodajnim mjestima ćemo podijeliti naše platne terminale na kojima će korisnici moći platiti putem mobilnog telefona. Krenućemo i sa prodajom iPhone-a u našim poslovnicama”, zaključio je Lučić.

Bonus video: