Šaranović: Marković pokušava da kopira partijskog vođu

"Prosječna plata na nivou EU je tri puta veća nego u Crnoj Gori i ona iznosi preko 1.500 eura. Iako premijer nije upućen u visinu prosječnih zarada u Evropskoj uniji kojoj težimo, požurio je da zaštiti domaće tajkune i finansijere DPS-a, kod kojih za minimalnu platu radi čak 77.000 naših građana"
172 pregleda 18 komentar(a)
Danilo Šaranović, Foto: Demokratska Crna Gora
Danilo Šaranović, Foto: Demokratska Crna Gora
Ažurirano: 28.11.2018. 10:11h

Poslanik Demokratske Crne Gore Danilo Šaranović saopštio je da je premiejr Duško Marković obmanuo javnost kada je kazao da je prosječna zarada u Crnoj Gori jedna od većih zarada, pa čak i u odnosu na zemlje Evropske unije.

"Ovako nešto može izgovoriti samo osoba koja, po već ustaljenom DPS šablonu, pokušava kopirati partijskog vođu čija su izlaganja poznata po ponavljanju ispraznih, napamet naučenih fraza. Umjesto pozitivnih ekonomskih pokazatelja mogu se pohvaliti jedino ponavljanjem fraza - lideri u regionu, lideri zemalja Zapadnog Balkana, šampioni evropskih integracija, dostići ćemo evropski kvalitet života, a evo sada, kako to gospodin Marković kaže, mi smo i lideri u EU".

Šaranović je dodao da bi Marković "morao da drži do sebe i težine izrečenog, pa shodno tome, i da provjeri podatke koje iznosi u javnost".

"Od zemalja Evropske unije veću prosječnu platu imamo samo od Bugarske (465 eura), a ispred nas se nalazi 27 zemalja, između ostalih i zemlje iz okruženja - Hrvatska sa proječnom zaradom od 802 eura i Slovenija sa 1.062 eura. Prosječna plata na nivou EU je tri puta veća nego u Crnoj Gori i ona iznosi preko 1.500 eura. Iako premijer nije upućen u visinu prosječnih zarada u Evropskoj uniji kojoj težimo, požurio je da zaštiti domaće tajkune i finansijere DPS-a, kod kojih za minimalnu platu radi čak 77.000 naših građana. Istovremeno, zaboravio je da naglasi da je sa 193 eura, koliko iznosi minimalna zarada, Crna Gora iza svih članica EU", naveo je Šaranović.

Podsjetio je i da je prosječna zarada u Crnoj Gori 2011. godine iznosila 515 eura, a da sada iznosi 512 eura.

"Kupovna moć građana u istom periodu je značajno opala usljed povećanja PDV-a sa 17 na 21 odsto, uvođenja kriznog poreza, uvećanja raznih akciza i taksi. Zaboravio je i na hiljade mladih visokoškolaca sa biroa rada, koji, u najvećem broju, umjesto posla, traže kartu u jednom smjeru za neku od zapadnih zemalja. I na kraju, podsjetio je i da Vlada Crne Gore, sa njim na čelu, "radi da građani žive bolje, iako znaju da se to sada ne vidi". Sigurni smo bar u istinitost drugog dijela ove rečenice", zaključio je Šaranović.

Bonus video: