Milošević: CBCG će ograničiti kamatne stope

"Ja ne znam biznis koji može da vrati kamatu od 12 odsto za jedan investicioni projekat. To nije moguće I to ne postoji u razvijenim državama", rekao je on
2 komentar(a)
Velibor Milošević, Foto: Arhiva "Vijesti"
Velibor Milošević, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 27.09.2014. 16:51h

Viceguverner Centralne banke Velibor Milošević najavio je da će CBCG ograničiti kamantne stope. Milošević kaže da u Crnoj Gori imamo paradoksalu situaciju jer je skoro nemoguće dobiti kredit, iako banke imaju novca.

"Radimo jednu sveobuhvatnu analizu ali sam siguran i mogu vam ekskluzivno najaviti da ćemo ići definitivno sa ograničavanjem kamatnih stopa, jer je očigledno da se izvršna vlast oglušila na preporuke CBCG", kazao je milošević za Atlas TV.

Kako je dodao, privreda ne može izdaržati ovako visoke kamatne stope.

"Ja ne znam biznis koji može da vrati kamatu od 12 odsto za jedan investicioni projekat. To nije moguće I to ne postoji u razvijenim državama", rekao je on.

Milošević kaže da u u Crnoj Gori imamo skoro pa paradoksalu situaciju: jer je skoro nemoguće dobiti kredit, iako banke imaju novca.

"Mi stalno slušamo bankare da u Crnoj Gori nema kvalitenih projekata, ali se ja apsolutno ne slažem sa tim. Mislim da ima kvalitetnih projekata. Bankari su očigledno naučili lekciju, ranijih godina nijesu dobro procjenjivali kreditni rizik, pa sada skupljamo trule plodove takvog rada. Vi kod crnogorskih banaka možete dobiti kredit jedino ako pođete u banku i ubijedite ih da vam kredit ne treba. U suprotnom nećete dobiti kredit", istakao je on.

I Milošević je mišljenja da odluka Evropske centralne banke o smanjenju referentne kamatne stope neće uticati na smanjenje kamata kod crnogorskih banaka.

Problem je, kako dodaje, i to što ima nešto više od 18 odsto loših kredita.

Milošević dodaje da banke nijesu sklone otpisivanju loših kredita “i pokušaće da naplate sve što mogu da naplate, i to je potpuno legitimno”.

"Ja, međutim, zamjeram bankama to što nemaju ekonomske senzibilnosti, jer ne posluju samostalno, izolovano, već su dio sistema", naglasio je on.

Milošević smatra i da nije rješenje ni to što su neke teško naplative kredite otkupile faktoring kompanije, čime su banke isčistile svoje bilanse, jer će na kraju, kako je rekao, to ipak morati neko da plati. Zato se, kako je dodao, mora donijeti Zakon o faktoringu, kako bi se ta oblast uredila.

Bonus video: