Učesnici na tržištu kapitala tražili od Komisije da povuče odluku o naknadama

Od ukupno 33 brokerske kuće koje su bile aktivne i koje su zapošljavale oko 150 ljudi, ostalo je 11 brokerskih kuća i oko 30 zaposlenih
93 pregleda 2 komentar(a)
Zoran Đikanović, Foto: Vesko Belojević
Zoran Đikanović, Foto: Vesko Belojević
Ažurirano: 07.12.2013. 16:30h

Predstavnici 23 institucije na tržištu kapitala tražili su pismeno od predsjednika Komisije za hartije od vrijednosti Zorana Đikanovića i ostalih članova da stave van snage novu odluku o naknadama koje će se plaćati KHOV-u od 1. januara 2014, a koje su višestruko povećane u odnosu na dosadašnje.

„Čekajući bolje vrijeme i postizanje makroekomske stabilnosti, snizili smo troškove na gotovo svim nivoima. Od ukupno 33 brokerske kuće koje su bile aktivne i koje su zapošljavale oko 150 ljudi, ostalo je 11 brokerskih kuća i oko 30 zaposlenih. Isti podaci se odnose i na ostale finansijske institucije. I pored svih napora, većina nas i dalje „jede“ kapital svojih vlasnika“, ističe se u dopisu KHOV-u.

Dopis su potpisali predstavnici Montenegroberze, CDA, osam brokerskih i dilerskih kuća, predstavnici sedam kastodi odjeljenja komercijalnih banaka i šest predstavnika društava za upravljanje investicionim i dobrovoljnim penzionim fondovima.

„Kako ukupni prihodi Montenegroberze, u prethodne dvije godine iznose 250 - 310 hiljada eura, a kako očekujemo iznos ovogodišnjih prihoda na nivou od oko 250 hiljada eura, nova naknada bi bila oko 13 hiljada eura. Na taj način umjesto dosadašnjih 2.000 eura došlo je do sedmostrukog povećanja iznosa“, navodi se u dopisu.

Potpisnicima dopisa sporno je i određenje za naknadu iznosa od pet odsto od ukupnih prihoda, iako berza oko 35 odsto prihoda ostvaruje na osnovu kamate na oročene depozite.

U ukupnim prihodima berze ulazi i stavka „ostali prihodi“ po kojoj je uknjižila prihode po osnovu potraživanja od naknada za trudničko odnosno porodiljsko odsustvo, koje se potražuje od Fonda zdravstva odnosno Centra za socijalni rad.

“Uzimanje prihoda po tom osnovu od kompanije, predstavlja diskutabilno pitanje, možda i neustavno formulisano“, napominje se u dopisu.

Vezivanje nadoknada, koje ovlašćeni učesnici plaćaju Komisiji, u odnosi na ostvareni promet će, kako tvrde, negativno uticati na buduće poslovanje ovlašćenih učesnika-brokera.

KHOV je upozorena da je naknada koju će CDA morati da plaća Komisiji, prema sadašnjem prihodu, iznosi oko 34 hiljade eura i da je dvostruko veća u odnosu na naknade koje slične institucije za registar hartija plaćaju u drugim državama regiona.

Učesnici su upozorili regulatora da su sve institucije prisutne na tržištu kapitala, akcionarska društva koje su vlasnici osnovali sa ciljem ostvarivanja dobiti.

„Plaćanjem ove naknade Komisiji za hartije od vrijednosti, sva navedena društva postaju automatski nerentabilna, pa se i akcionarima, kao vlasnicima kapitala postavlja pitanje daljeg obavljanja poslovanja i rada“, ističe se u dopisu.

M. M.

KAZNA je naknada za dostavljanje finansijskih izvještaja Učesnici na tržištu napominju da je problematična i namjera KHOV-a da počne naplatu dostavljanja finansijskih izvještaja. „Na taj način umjesto stimulisanja transparentnosti rada kompanija, olakšice u vidu neplaćanja nadoknada imaju kompanije koje ne dostavljaju finansijske izvještaje”, saopštili su učesnici crnogorskog tržišta kapitala u dopisu upućenom Komisiji.

Bonus video: