Traže novi rok za istragu o Možuri

Kako se u obrazloženju navodi, nakon što se javnost zainteresovala za aferu “Možura”, koja je predmet istrage i Europola, policije na Malti i crnogorskih istražnih organa, mjesecima je ta afera “zanijemila”, odnosno, izgubila na intenzitetu

8524 pregleda 3 komentar(a)
Anketni odbor nije formiran ni nakon mjesec i po dana od kada je odluka stupila na snagu: Možura, Foto: Vlada CG/Sasa Matic
Anketni odbor nije formiran ni nakon mjesec i po dana od kada je odluka stupila na snagu: Možura, Foto: Vlada CG/Sasa Matic

Ni nakon tri mjeseca od kada je Skupština usvojila odluku o otvaranju parlamentarne istrage i obrazovanju Anketnog odbora za prikupljanje informacija i činjenica o postupanju nadležnih državnih organa i drugih subjekata u vezi sa projektom vjetroelektrane Možura, istraga nije započeta, a Anketni odbor nije ni formiran.

Predlagači ove odluke su bili poslanici Demokratskog fronta, Demokrata i poslanik Demosa Miodrag Lekić.

Oni su zajedno sa ostalim kolega iz parlamentarne većine od 30. avgusta 2020. godine nedavno u skupštinsku proceduru predali predlog da se ova odluka po hitnom postupku izmijeni, zahtijevajući dodatno vrijeme za sprovođenje parlamentarne istrage.

Odlukom koja je 30.jula usvojena je predviđeno da je Ankentni odbor dužan da obavi parlamentarnu istragu, pripremi izvještaj i dostavi ga Skupštini u roku od 120 dana od dana stupanja na snagu ove odluke. U predlogu izmijenjene odluke je navedeno da se ona primjenjuje od 15.septembra, a da se traži da primjena počne od dana kada se donose odluka o imenovanju predsjednika, zamjenika predsjednika i deset članova Anketnog odbora, na predlog Administrativnog odbora.

Iz skupštinske pres službe do zaključenja broja nisu odgovarali na pitanje “Vijesti” kada će biti formiran Anketni odbor, a na pozive nije odgovorala ni predlagač odluke, poslanica Branka Bošnjak.

Cilj parlamentarne istrage, između ostalog, kako piše u odluci, bio bi da Skupština na osnovu izvještaja odbora ocijeni da li su u (ne)postupanju nadležnih državnih organa nastupile štetne posljedice po imovinu, i ukupni javni interes Crne Gore i da se nakon toga utvrdi eventualno postojanje političke i krivično-pravne odgovornosti konkretnih osoba.

Kako se u obrazloženju navodi, nakon što se javnost zainteresovala za aferu “Možura”, koja je predmet istrage i Europola, policije na Malti i crnogorskih istražnih organa, mjesecima je ta afera “zanijemila”, odnosno, izgubila na intenzitetu.

”Po podacima koji su bili dostupni može se zaključiti da se u Crnoj Gori nalaze veoma važni dokazi o postojanju višemilionske korupcije u projektu koji će državu, dodatno, kroz ugovor o subvencionisanoj struji za 12 godina, koštati 115 miliona eura. Kompanija ‘Mozura Wind Park’ (MWP), koja upravlja kontroverznim projektom vjetroelektrana na brdu Možura između Bara i Uicinja, godinama posluje preko Prve banke, u kojoj je pojedinačno najveći akcionar Aco Đukanović, brat predsjednika države Mila Đukanovića, što se može zaključiti na osnovu dokumentacije koja je prikupljena tokom novinarske istrage”, piše u obrazloženju predloga.

Dodaje se da je crnogorska Vlada godinama skrivala od javnosti da je misteriozna ofšor kompanija sa Sejšelskih ostrva “Cifidex Ltd” krajem 2015. godine na nekoliko mjeseci preuzela kontroverzni međunarodni projekat vrijedan skoro 90 miliona, uprkos tome što je imala akcijski kapital od samo jedan američki dolar.

Sumnjiv milionski posao, gradnja vjetroelektrane na brdu Možura, između Bara i Ulcinja godinama se nalazi pod lupom crnogorskog Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), ali za sada nije poznato ko je sve saslušan i da li ima osumnjičenih.

Bonus video: