Kontrola putnika i robe samo u Bijelom Polju

Iz MKI kazali da će u junu biti završena izgradnja zajedničkog graničnog prelaza između Crne Gore i Srbije, što će doprinijeti i smanjenju zadržavanja vozova između dvije države

4544 pregleda 1 komentar(a)
Kontrola putnika i robe na jednoj granici: Željeznička stanica u Bijelom Polju, Foto: ministarstvo kapitalni investicija
Kontrola putnika i robe na jednoj granici: Željeznička stanica u Bijelom Polju, Foto: ministarstvo kapitalni investicija

Kraj radova na željezničkoj stanici Bijelo Polje može se očekivati tokom juna dok će zavisno od vremenskih uslova, tada biti završeno i uređenje parkinga ispred te stanice.

To je “Vijestima” saopšteno iz Ministarstva kapitalnih investicija (MKI), kao i da će benefiti izgradnje biti smanjenje zadržavanja vozova u graničnoj zoni Crne Gore i Srbije.

”Sve granične operacije na vozovima vršiće se u ovoj stanici, tako da se međunarodni vozovi mogu zadržati u stanici Prijepolje samo iz komercijalnih razloga, za razliku o sadašnje situacije kada imamo “duple operacije” u dvije stanice i kontrolu putnika i robe sa obje strane granice”, istakli su iz MKI.

Iz tog ministarstva su kazali da se projekat finansira iz pretpristupnih IPA fondova, te da uz dodatne radove na parkingu košta 2,31 milion eura, od čega država plaća gotovo 44 odsto dok ostatak pokriva Evropska unija.

U Vladinom Programu ekonomskih reformi (PER) za period od ove do 2025. godine je navedeno da je zajednički prelaz jedna od reformskih mjera koja se vezuje za širi kontekst regionalne saradnje u okviru Berlinskog procesa, odnosno Transportne zajednice (TZ) Jugoistočne Evrope i akcioni plan TZ za transportne olakšice, kojim je i bila planirana izgradnja zajedničkog željezničkog međugraničnog prelaza između Srbije i Crne Gore.

”Tim akcionim planom je kao opšta obaveza definisana izgradnja i/ili modernizacija postojeće infrastrukture na zajedničkim graničnim prelazima između zemalja regiona u cilju otklanjanja identifikovanih fizičkih i tehničkih barijera, sa rokom realizacije četvrti kvartal (oktobar-decembar) 2023. godine. Predložena reformska mjera tretira samo jedan granični prelaz, kao zreliji za realizaciju u odnosu na neke druge (na primjer Tuzi na granici sa Albanijom, koji je takođe dio Akcionog plana), za koje tek treba zatvoriti finansijsku konstrukciju i pokrenuti odgovarajuće procedure nabavki. Ova reformska mjera se može posmatrati i kao dio šireg nastojanja da se podstakne koridorski razvoj i skrati vrijeme prevoza tereta od Luke Bar ka Srbiji.

Kako je objašnjeno nakon apliciranja kod IPA fondova, ovaj projekat adaptacije i rekonstrukcije stanične zgrade je odobrila EU i nakon sprovođenja tenderske procedure u 2021. godini, izabran je izvođač radova, tako da su radovi počeli u 2022. godine, sa očekivanim trajanjem godinu dana.

”Ovim radovima omogućiće se adaptacija i izgradnja dovoljnog broja službenih prostorija za sve učesnike u radu u zajedničkoj stanici Bijelo Polje i stvoriti preduslovi za rad u graničnoj zoni u skladu sa EU procedurama, skraćujući vrijeme zadržavanja i potrebne procedure na graničnom prelazu između Crne Gore i Srbije”, navedeno je u PER-u.

Konkretni benefiti rada u zajedničkoj graničnoj stanici Bijelo Polje odnose se na smanjenje zadržavanja svih vrsta vozova u graničnoj zoni između Crne Gore i Srbije, kazali su u Ministarstvu kapitalnih investicija.

Ovaj projekat košta 2,31 milion eura uz dodatne radove na parkingu, od čega država plaća gotovo 44 odsto dok ostatak pokriva Evropska unija (IPA fondovi).

Bonus video: