CEZAP: Viši sud potvrdio da je CKB banka povrijedila kolektivna prava potrošača

Žalba banke odbijena kao neosnovana

5943 pregleda 5 komentar(a)
Viši sud u Podgorici (arhiva), Foto: Luka Zeković
Viši sud u Podgorici (arhiva), Foto: Luka Zeković

Viši sud u Podgorici odbio je kao neosnovanu žalbu Crnogorske komercijalne banke (CKB) i donio presudu kojom je utvrđeno da je ta banka povrijedila Zakona o zaštiti potrošača, čime je ujedno povrijedila kolektivna prava potrošača u Crnoj Gori, saopšio je Centar za zaštitu potrošača (CEZAP).

U presudi donijetoj 20. marta, kako se navodi, Viši sud je potvrdio prvostepenu presudu Osnovnog suda, od 18. novembra 2022. godine, i u svom obrazloženju, između ostalog, naveo sljedeće:

“Utvrđuje se da je tužena povrijedila čl. 102. st. 1 Zakona o zaštiti potrošača određujući naknadu za obradu kredita u iznosu od 1% do 1,7% iznosa odobrenog kredita čime je ujedno povrijedila kolektivna prava potrošača. Zabranjuje se tuženoj da u ugovorima koje nudi potrošačima određuje naknadu za obradu kredita u procentima, zavisno od iznosa kredita koji se odobrava, u roku od 15 dana od pravosnažnosti presude. Tuženoj se zabranjuje takvo ili slično postupanje ubuduće”.

CEZAP podsjeća da su tužbu protiv CKB banke podnijeli u novembru 2021, preko advokata Miloša Vukčevića, punomoćnika CEZAP-a. Na presudu Osnovnog suda po ovom predmetu, donijetu u korist CEZAP-a, CKB banka je 28. novembra 2022. podnijela žalbu Višem sudu. "Provjerom pravilnosti i zakonitosti prvostepene presude, Viši sud je utvrdio da je žalbeni zahtjev CKB banke neosnovan, zbog čega je potvrdio prvostepenu presudu Osnovnog suda u Podgorici", dodaje se u saopštenju.

Presuda Višeg suda je, ukazuje CEZAP, druga pravosnažna presuda koja je u Crnoj Gori donijeta po tužbi za zaštitu kolektivnih interesa potrošača.

"Osim što je važna za široki krug potrošača, postojećih i svih budućih klijenata CKB banke (ali, posredno i drugih banaka u Crnoj Gori koje primjenjuju istu praksu), po riječima dr Miloša Vukčevića, punomoćnika CEZAP-a, ova presuda je značajna i s aspekta EU pregovora Crne Gore jer potvrdjuje spremnost crnogorskog pravosudja da tumači zakonodavstvo u skladu sa pravnom tekovinom EU i presudama Suda pravde EU, te time direktno doprinosi procesu privremenog zatvaranja pregovaračkog Poglavlja 28: Zaštita potrošača i zdravlja", navodi CEZAP.

U obrazloženju presude, kako su kazali, Viši sud je potvrdio činjenice iz presude Osnovnog suda, po kojima je CKB banka narušila kolektivne interese i prava potrošača (postojećih i potencijalnih klijenata) time što jednokratno, prilikom isplate kredita ugovara naplatu provizije - naknade za obradu kredita u rasponu od jedan do 1,7 odsto iznosa odobrenog kredita, u zavisnosti od vrste odobrenog kredita, u skladu sa Listom uslova za kredite za fizička lica pravosnažne u tom periodu.

"Takvo postupanje CKB banke u suprotnosti je sa odredbama čl. 102. st. 1 i 2 Zakona o zaštiti potrošača, koje su u potpunosti harmonizovane sa odredbama čl. 3 st. 1 i 2 Direktive EU 93/13/EEZ o nepoštenim ugovornim odredbama, a koje imaju za cilj da zaštite potrošače od nepoštenih odredbi, a s obzirom na njihov podređen položaj i nemogućnost uticaja na način poslovanja trgovaca (u ovom slučaju banaka)", ističe CEZAP.

"Takođe, Viši sud je utvrdio i da se tumačenjem citiranih normi (crnogorskog i EU zakonodavstva), kako je to pravilno našao i prvostepeni sud, dolazi do zaključka da se povreda načela savjesnosti i poštenja, kada je u pitanju naplata naknade za obradu kredita, ogleda u činjenici da tuženi prilikom ugovaranja kredita ne prikazuje prirodu naknade koje naplaćuje od potrošača i troškova koji se pokrivaju tom naknadom, naplaćuju tu naknadu u različitim iznosima, zavisno od visine kredita, pri tom ne navodeći jasne kriterijume usled kojih dolazi do razlike u visini provizije koja se naplaćuje. Isto tako potvrdio je da CKB banka tokom cijelog postupka nije dokazala da naknada za obradu kredita odgovara stvarno pruženim uslugama i nastalim troškovima. Između ostalog, sud je naveo da prvostepeni sud pravilno zaključuje da potrošači u konretnom slučaju nisu bili od strane tuženog transparetno upoznati koje su im stvarno pružene usluge i koji su nastali troškovi prilikom obrade kredita", navodi se u saopštenju.

"Shodno navedenom, po ocjeni Višeg suda, takvo ponašanje banke je dovelo do značajne neravnoteže u pravima i obavezama ugovornih strana na štetu potrošača, čime su, pored prvostepenog suda, i po njegovoj ocjeni ispunjeni uslovi da ugovaranje ove naknade predstavlja nepoštenu ugovornu odredbu. Prema presudi Višeg suda, ovakvo postupanje CKB banke je u suprotnosti kako sa Zakonom o zaštiti potrošača, tako i sa Direktivom 93/13/EEZ , te i citiranim presudama Suda pravde EU iz slučajeva koji su se istovjetnim povodom vodili pred njim", zaključuje CEZAP.

Bonus video: