"Uniprom" zatražio izuzeće Perović

Privatna firma koja je tužila Elektroprivredu tvrdi da sutkinja ne poštuje Zakon o parničnom postupku

5321 pregleda 1 komentar(a)
O predlogu odlučuje predsjednik Privrednog suda (Ilustracija), Foto: BORIS PEJOVIC
O predlogu odlučuje predsjednik Privrednog suda (Ilustracija), Foto: BORIS PEJOVIC

Advokati “Uniproma” Momčilo i Milutin Knežević zatražili su izuzeće sutkinje Privrednog suda Radmile Perović, iz 17,4 miliona eura vrijednog spora koji ta privatna firma vodi protiv državne Elektroprivrede (EPCG). O tome će naknadno odlučiti predsjednik ovog suda Mladen Grdinić.

To je epilog ročišta koje je juče održano u Privrednom sudu.

Kneževići su zatražili izuzeće sutkinje jer tvrde da im u toku spora nije pružena prilika da iskažu važne činjenice, da Perović na raspravi ne postupa po Zakonu o parničnom postupku (ZPP), ali i da bira dokaze koji idu na ruku EPCG. Oni su istakli da će dodatne razloge za ovaj zahtjev naknadno dostaviti.

“Uniprom”, koji pripada poslovnoj grupi Veselina Pejovića, traži obeštećenje jer im nije produžen ugovor za 2022. godinu po kojem su od EPCG-a i dalje htjeli da kupuju struju po cijeni od 45 eura za megavat-sat (MWh), za potrebe proizvodnje u Kombinatu aluminijuma (KAP) čiji su oni vlasnici. “Uniprom” je prvobitno tražio 17,4 miliona eura u ovom sporu, ali su naveli da će stvarna vrijednost biti utvrđena po vještačenju.

Iz EPCG su u odgovoru na tužbu naglasili da je ugovorom predviđeno da se on automatski produžava, ali isključivo uz uslov da je Uniprom prethodno izmirio sve dospjele obaveze po osnovu isporučene električne energije. Tvrde i da ako se uslovi ne ispune, ugovor se smatra raskinutim na dan 31. decembra 2021. godine.

Kneževići su 20. februara sudu dostavili podnesak, dok je advokat EPCG Ivan Kadić naveo da su navodi u njemu u cjelosti neosnovani i da je nedozvoljen predlog da se gleda snimak emisije “Okvir” emitovan krajem 2021. godine u vezi sa situacijom sa KAP-om, jer ga je sud u januaru već odbio.

Kadić je zatražio i da “Uniprom” precizira zadatak i odabere vještaka i naglasio da se na to čeka od početka februara prošle godine. Sutkinja Perović je odbila predlog iz podneska, odnosno da EPCG-u dostavi izvještaje i dopuni onaj od Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (Regagen), pri čemu je naglasila da je izvođenje tih dokaza nepotrebno.

Kneževići su naglasili da je protivzakonito postupanje suda kada se dokazi odbijaju bez obrazloženja, jer ZPP nalaže da se za to moraju dati razlozi. Perović je odbila i čitanje dokaza jer je imala uvid u njih, dok su Kneževići kazali da uvid nije isto što i čitanje, te da to sud nije učinio. Oni su kazali da je riječ o raspravi u kojoj se ne raspravlja, te da sutkinja EPCG ne želi da postavlja pitanja.

Kadić je dodao da se sud do sada kretao u zakonskim ali i okvirima ZPP-a, da ti navodi ne stoje ali i da Uniprom na prethodnom ročištu nije iznio primjedbe pri izvođenju dokaza.

Bonus video: