Autentičnu vizuru o nasljeđu socijalističke prošlosti kroz svakodnevne i monumentalne simbole pružiće posjetiocima novi filmski događaj u Kulturno-informativnom centru “Budo Tomović”, najavljuje Vijestima urednik filmskog programa Miodrag Miško Popović.
Projekcija poznatih dokumentarnih filmova “The Cars We Drove to Capitalism” i “Palace for the People”, čiju režiju potpisuju istaknuti bugarski reditelji Boris Misirkov i Georgi Bogdanov, biće upriličena sjutra u Podgorici, u okviru filmskog programa KIC-a. Oba ostvarenja će biti prikazana u sali Dodest, jedan u 18, a drugi u 20 časova, ulaz je slobodan, a reditelji će biti gosti programa i govoriti više o svojim djelima.
Popović je Vijestima rekao da je do ove saradnje došlo spontano, kao što to obično i biva u svijetu filma.
“Crnogorska produkcijska kuća Max film Montenegro ušla je u realizaciju jednog dokumentarnog filma, upravo sa ovim bugarskim rediteljskim tandemom, tako da smo Karlo Kalezić i ja došli na ideju da ih predstavimo našoj publici. Osnovni cilj ovakvih programa jeste prvenstveno upoznavanje naše filmske publike sa kinematografijama koje nismo često u prilici da ispratimo, i to u svim segmentima: igranom, kratkom i dokumentarnom. Ovog puta to su dva dokumentarna filma iz Bugarske”, kazao je Popović.

KIC “Budo Tomović” ovim programom nastavlja da kontinuirano njeguje prostor za dijalog i kritičko promišljanje kroz film, putem različitih revija, tema i događaja, a urednik Popović ističe da publika dobro reaguje na sadržaj koji pružaju, a u skladu sa tim formira i repertoar, kao i očekivanja.
“Uvijek ističem visoku profilisanost naše publike po pitanju filma, tako da očekujem interesovanje iste za program koji nudimo, posebno zbog činjenice da će u pauzi između projekcija biti u prilici da porazgovaraju i postave pitanja autorima najavljenih filmova”, dodao je Popović.
Film “The Cars We Drove to Capitalism” iz 2021. godine biće prikazan u 18 časova.
“Riječ je o filmu koji istražuje fascinantnu istoriju socijalističkih automobila, oslanjajući se prije svega na istraživanja koja prikazuju događaje i izazove tog vremena, obogaćene dozom humora. Ovo filmsko putovanje fokusira pažnju na svoje protagoniste: ljude i mašine”, ističe se u sinopsisu.

Nakon projekcije, ističu iz KIC-a, biće organizovan razgovor, “Q&A” sesija, sa rediteljima Borisom Missirkovim i Georgijem Bogdanovim, što će publici omogućiti da sazna nešto više o procesu nastanka filmova, temama koje obrađuju, ali i o rediteljskom pristupu i iskustvu rada.
Istog dana u istoj sali u 20.30 časova publika će moći da pogledati i film “Palace for the People” iz 2018. godine.
“U pitanju je film o najznačajnijim građevinama socijalističkog doba, nekrunisanih reprezenata jedne epohe i svjedoka istorijskih turbulencija u istočnoj Evropi u drugoj polovini 20. vijeka. Nacionalna palata kulture u Sofiji, Moskovski državni univerzitet, Palata parlamenta u Bukureštu, Palata Srbije u Beogradu, Palata Republike u Berlinu su jedinstvene arhitektonske građevine napravljene sa puno hrabrosti i dozom lucidnosti kao podsjetnik postojanja vrhovne moći i svjetlije budućnosti. Film donosi zapise današnjih palata, kroz prizmu posmatranja onih koji su povezani sa njima na različite načine: njihovih arhitekata, bivših i sadašnjih direktora, kao i zaposlenih čija su radna mjesta bila smještena u njima”, navodi se u opisu.
Oba filma se bave nasljeđem socijalističke prošlosti kroz svakodnevne i monumentalne simbole, a Popović navodi i zašto pogledati ta ostvarenja.
“Dakle, doći da se pogleda jedna vizura o nasljeđu socijalističke prošlosti kroz svakodnevne i monumentalne simbole. Siguran sam da će gledaoci doći do veoma interesantnih činjenica i podataka o palatama koje su predstavljale prije svega tadašnju moć koja se prikazivala i pokazivala običnim građanima, ali i ostatku svijeta, upravo kroz tu svoju grandioznost i monumentalnost, sa neskrivenom namjerom da se pomjeraju granice po svim pitanjima”, ističe on.
Dokumentarni filmovi koji se bave socijalističkom prošlošću često balansiraju između kritike, nostalgije, nekada i humora, a upravo je preispitivanje tog nasljeđa kroz kulturu i film češće, ali i potrebno, smatra Popović.
“Mislim da je apsolutno potrebno, ali sa velikom dozom realnosti i nepristrasnosti, jer iz tog nasljeđa možemo samo da naučimo za ubuduće - da budemo još bolji tamo gdje smo bili dobri, a da ispravljamo i ne ponavljamo greške koje su se neminovno morale događati”, kazao je Popović Vijestima i dodao:
“Želim samo da se zahvalim našoj publici koja kontinuirano prati naš rad, pomažući nam svojim sugestijama, kritikama i prijedlozima. Nadam se da će se ta više nego plodonosna saradnja nastaviti i u budućnosti”, rekao je on i pozvao sve da prisustvuju projekcijama.
Siguran sam da će gledaoci doći do veoma interesantnih činjenica i podataka o palatama koje su predstavljale prije svega tadašnju moć koja se prikazivala i pokazivala običnim građanima, ali i ostatku svijeta, upravo kroz tu svoju grandioznost i monumentalnost, sa neskrivenom namjerom da se pomjeraju granice po svim pitanjima", ističe Popović
Nakon prve projekcije najavljen je i razgovor, "Q&A" sesija, sa rediteljima Borisom Missirkovim i Georgijem Bogdanovim
Bonus video:
