SAD odobrile lijek za Alchajmerovu bolest, prvi u gotovo 20 godina

To je jedini lijek za koji, kako kaže američko regulatorno tijelo, postoji vjerovatnoća da može da liječi samu bolest umjesto usmjerenja samo na simptome bolesti kao što su anksioznost i nesanica

6319 pregleda 2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Američka Uprava za hranu i ljekove (FDA) odobrila je danas prvi novi lijek za Alchajmerovu bolest u gotovo 20 godina, zanemarujući upozorenja od nezavisnih savjetnika da taj tretman nije pokazao da pomaže usporavanju bolesti koja uništava mozak.

FDA je saopštila da je dala odobrenje za lijek firme Biogen za pacijente sa Alchajmerom.

To je jedini lijek za koji, kako kaže američko regulatorno tijelo, postoji vjerovatnoća da može da liječi samu bolest umjesto usmjerenja samo na simptome bolesti kao što su anksioznost i nesanica.

Odluka koja bi mogla da utiče na milione starijih Amerikanaca i njihove porodice, će sigurno izazvati neslaganja među ljekarima, medicinskim istraživačima i grupama pacijenata. Odluka takođe ima dalekosežne implikacije za standarde za procjenu eksperimentalnih terapija, uključujući onih koje pokazuju samo postepene prednosti.

Novi lijek koji je firma Biogen razvila sa japanskom Eisai korporacijom, ne djeluje tako da se osoba oporavi od mentalnog pogoršanja, samo ga usporava, pokazala je jedna studija. Primjenjuje se u vidu infuzije svake četiri nedjelje.

Američki FDA traži od proizvođača da sprovede dodatnu studiju da potvrdi dobrobit lijeka za pacijente. Ako studija ne uspije da pokaže efikasnost, FDA bi mogla da je povuče sa tržišta, mada ona to rijetko radi.

Biogen nije odmah objavio cijenu, mada su analitičari procijenili da bi lijek mogao da košta između 30.000 i 50.000 dolara za godinu dana tretmana.

Gotovo šest miliona ljudi u SAD i još mnogo njih širom svijeta imaju Alchajmer koji postepeno napada djelove mozga potrebne za memoriju, rasuđivanje, komunikaciju i osnovne dnevne radnje. U posljednjim fazama bolesti oboleli izgube moć gutanja.

Globalno opterećenje od te bolesti, koja je najčešći uzrok demencije, će samo rasti kako "bejbi bumersi" budu ulazili u šezdesete i sedamdesete.

Lijek nazvan Adjukanjumab (Aducanumab) ima za cilj da pomogne da se sa mozga raščiste štetne naslage proteina nazvanog beta-amiloid. Drugi eksperimentalni ljekovi su to radili ranije, ali napravili razliku u sposobnostima pacijenata da misle, brinu o sebi ili žive nezavisno. Farmaceutska industrija je već godinama preplavljena neuspjelim tretmanima za Alchajmer koji su predstavljali milijarde dolara utrošenih za istraživanje. Odobrenje američke Agencije će vjerovatno oživjeti investicije u slične terapije koje su ranije proizvođači ljekova stavili po strani.

Bonus video: