CDT: Veliki broj institucija i lokalnih samouprava i dalje krše zakon

Iz CDT-a navode da su pretraživali internet stranice 38 institucija, 23 opštine, 13 privrednih društava i provjeravali da li su objavljeni podaci o putnim nalozima i analitičke kartice o potrošnji
1 komentar(a)
Milica Kovačević, Foto: Vlada Crne Gore
Milica Kovačević, Foto: Vlada Crne Gore
Ažurirano: 26.07.2016. 09:46h

Veliki broj institucija i lokalnih samouprava još uvijek u propisanom roku ne objavljuje obavezne podatke o potrošnji javnih sredstava u predizbornom periodu. Time se nastavlja kršenje Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, iako je od početka uvođenja ove obaveze prošlo dvije sedmice, saopštila je predsjednica Centra za demokratsku ranziciju (CDT) Milica Kovačević.​.

Ona dodaje da nepoštovanjem zakona, institucije, opštine i preduzeća otvaraju prostor za sumnje u zloupotrebe državnih resursa tokom izborne kampanje i dodatno urušavaju povjerenje u izborni proces.

CDT podsjeća da su ciljevi Vlade izbornog povjerenja fer, transparentni i zakoniti izbori, te da ovakav pristup i nepoštovanje obaveza dovodi u pitanje zakonitost izbornog procesa.

"Agencija za sprječavanje korupcije je do sada pokušavala preventivno djelovati na kršenje zakona, ali budući da ovo postaje masovna pojava, CDT apeluje na ASK da dinamično reguje, striktno primjeni zakon i da o svojim aktivnostima obavijesti javnost. Takođe, obavještavamo ASK da sljedeće institucije nijesu ispoštovale zakonske odredbe:

1. Putne naloge nijesu objavili:

  • Predsjednik Crne Gore
  • sedam ministarstava (Ministarstvo odbrane, Ministarstvo finansija, Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija, Ministarstvo nauke, Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja)
  • pet samostalnih organa uprave (Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju, Uprava za kadrove, Uprava za javne nabavke, Uprava za inspekcijske poslove, Uprava za mlade i sport)
  • devet opština (Andrijevica, Bar, Bijelo Polje, Budva, Cetinje, Podgorica, Plužine, Rožaje, Šavnik)", navodi se u saopštenju.

Kovačević ističe i da je moguće da neki organi u ovom periodu nijesu izdavali putne naloge, ali to nijesu naveli na svojim veb stranicama, što je takođe njihova obaveza.

"Analitičke kartice u propisanom roku nijesu objavili :

  • Predsjednik Crne Gore (objavljene informacije o uplati, ali ne i analitiče kartice)
  • četiri ministarstva (Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija, Ministarstvo nauke, Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja)
  • sedam samostalih organa uprave (Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju, Zavod za socijalnu i dječju zaštitu, Državni arhiv, Uprava za kadrove, Uprava za javne nabavke, Uprava za inspekcijske poslove, Uprava za mlade i sport)
  • deset opština (Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Budva, Herceg Novi, Mojkovac, Plav, Pljevlja, Rožaje, Šavnik)

Takođe, još uvijek nije riješeno pitanje objavljivanje podataka za Opštinu Gusinje i Upravu za ugljovodonike, koje nemaju veb stranicu, dok sajtu Opštine Petnjica nije bilo moguće tehnički pristupiti", dodaje se.

Iz CDT-a navode da su pretraživali internet stranice 38 institucija (Skupština, Generalni sekretarijat Vlade, Predsjednik, ministarstva, samostalni organi uprave), 23 opštine, 13 privrednih društava (sa najvećim obrtom/brojem zaposlenih) čiji je osnivač i/ili vlasnik država i provjeravali da li su objavljeni podaci o putnim nalozima i analitičke kartice o potrošnji.

CDT je provjeravao dostupnost navedenih podataka za period od 18. do 24. jula.

Bonus video: