Tužilaštvo da bude postavljeno na temeljima personalne nezavisnosti

Predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić se u Njujorku susreo sa Grasom, sa kojim je razgovarao o obavezama Crne Gore iz NATO i EU agende sa posebnim osvrtom na ustavne reforme koje su, kako je saopšteno, obezbijedile veću nezavisnost i efikasnost sudske vlasti i tužilaštva
68 pregleda 4 komentar(a)
Ranko Krivokapić, Pijetro Graso, Foto: Skupština.me
Ranko Krivokapić, Pijetro Graso, Foto: Skupština.me
Ažurirano: 02.09.2015. 09:37h

Tužilaštvo, pored znanja i stručnosti, mora biti postavljeno na temeljima personalne nezavisnosti i odlučnosti da se otvoreni slučajevi dokazno potkrijepe, kako bi mogli imati mjerljiv sudski epilog, poručio je predsjednik Senata Italije Pijetro Graso.

Predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić se u Njujorku susreo sa Grasom, sa kojim je razgovarao o obavezama Crne Gore iz NATO i EU agende sa posebnim osvrtom na ustavne reforme koje su, kako je saopšteno, obezbijedile veću nezavisnost i efikasnost sudske vlasti i tužilaštva.

Graso, kao dugogodišnji Nacionalni antimafija tužilac, je pohvalio dosadašnju saradnju sa crnogorskim Tužilaštvom i sporazume koji su tom prilikom potpisani.

Kako se navodi, pozdravljeno je ustavno jačanje pozicije državnog tužioca kao preduslov za samostalnost u borbi protiv glavnih izazova evroatlantskih integracija iz poglavlja 23 i 24.

„Graso je istakao i da tužilaštvo pored znanja i stručnosti mora biti postavljeno na temeljima personalne nezavisnosti i odlučnosti da se otvoreni slučajevi dokazno potkrijepe kako bi mogli imati mjerljiv sudski epilog“, saopšteno je iz Krivokapićevog kabineta.

Kako je saopšteno, dva predsjednika su se saglasila da će jačanje vladavine prava biti dodatni podsticaj italijanskim investitorima u Crnoj Gori i da je u sklopu toga potrebno u što skorijem roku trajno urediti odnose sa italijanskim investitorima u EPCG.

Crna Gora, kako je saopšteno tokom razgovora, ima podršku Italije na evroatlantskom putu, a dva parlamenta imaju mnogo prostora za intenziviranje saradnje i razmjenu iskustava.

„Predsjednici su ocijenili da sljedeći mjeseci pred Crnom Gorom, u iščekivanju decembraskog poziva za članstvo u NATO su veoma obavezujući, ali i prilika da se pokaže odlučnost u građenju sistema koji dijeli vrijednosti zajednice Sjevernoatlantske alijanse – mira, stabilnosti, demokratije i vladavine prava“, kaže se u saopštenju.

Krivokapić je u Njujorku razgovarao sa Predsjednikom 70. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) i doskorašnjim predsjednikom Danskog parlamenta, Mogensom Liketoftom.

Krivokapić je čestitao Liketoftu izbor za Predsjednika GS UN-a, koji su podržale sve 193 države članice UN-a.

Sagovornici su razgovarali o gorućim problemima današnjice – migracijama, stabilnosti i bezbjednosti, kao i o ukrajinskoj krizi.

„Krivokapić je iz uloge Predsjednika emeritusa PS OEBS-a i pokretača i rukovodioca „Vienna process-a“ istakao da upravo ovaj mirovni projekat parlamentarnog dijaloga pokazuje značaj i ulogu parlamenata u rješavanju gorućih tema, te da parlamentarci itekako mogu doprinositi deeskalaciji sukoba i rješavati konkretne probleme građana u izazovnim situacijama za bezbjednost“, navodi se u saopštenju.

Sagovornici su, kako je saopšteno, ocijenili da sve veći migrantski pokreti pozivaju na dodatnu obavezu parlamenata da kroz svoje mehanizme iznalaze rješenja koja će prije svega štititi ljudska prava i slobode, ali i vršiti pritisak na izvršne vlasti da kreiraju i sprovode održivu ekonomsku politiku i obezbijede pristojan život građanima.

„Ekonomske krize vode u populizam koji u krajnjem vodi ka nesigurnosti, kršenju ljudskih prava i opštu nestabilnost. Današnje vrijeme traži lidere kojima će politika biti sredstvo za rješavanje izazova i instrument mira, dijaloga i razumijevanja“, ocijenio je Krivokapić.

Na sastanku je pozdravljen evroatlantski put Crne Gore, kao garant trajnog mira i stabilnosti u čitavom regionu, a i šire.

Krivokapić je razgovarao i sa svojim švedskim kolegom predsjednikom Riksdaga Urbanom Ahlinom o putu ka punopravnom članstvu nae države u EU, ocijenivši da Zapadni Balkan i geografski, strateški i kulturološki pripada ujedinjenoj Evropi i da EU treba biti sve prisutnija u našem regionu čineći ga prosperitetnijim i uređenim dijelom svog sistema.

„Posvećeni smo pregovaračkom procesu i implementaciji EU standarda, a temelj ukupnog procesa mora biti vladavina prava kroz čvrste i snažne institucije. Naša dva parlamenta imaju rekao bih prijateljsku saradnju koja rezultira sve intezivnijim konkretnim projektima. Zahvalni smo Švedskoj na njenom razumijevanju kao i stručnoj pomoći na našem EU reformskom kursu“, rekao je Krivokapić.

Na sastanku je poručeno da će Crna Gora u Švedskoj imati partnere i prijatelje na putu pridruživanja ujedinjenoj zajednici evropskih država.

Bonus video: