Opozicija napustila Odbor za izbornu reformu: "Manjak volje za dijalogom i kompromisom"

Vuksanović Stanković, Strujić Harbić, Nimanbegu i Mugoša navode da je Odbor trebalo da bude mjesto dogovora, kompromisa i afirmacije demokratske i političke ozbiljnosti i odgovornosti aktera na političkoj sceni

10619 pregleda 15 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Članovi Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu iz reda opozicije - Draginja Vuksanović Stanković, Kenana Strujić Harbić, Genci Nimanbegu i Boris Mugoša, saopštili su danas da neće učestvovati u daljem radu tog skupštinskog tijela, dok se ne kreira ambijent u kojem će dijalog i kompromis u njegovom radu biti važniji od partikularnih uskopartijskih interesa "baziranih na principima poželjnih i nepoželjnih partnera" u cijelom procesu izbornih reformi.

Kazali su da je Odbor trebalo da bude mjesto dogovora, kompromisa i afirmacije demokratske i političke ozbiljnosti i odgovornosti aktera na političkoj sceni.

"Mi, članovi Odbora iz opozicije, smo od samog početka njegovog rada pokazivali veoma posvećen odnos prema svim njegovim zadacima. O tome između ostalog svjedoči i činjenica da je u okviru radnih grupa Odbora upravo najviše uradjeno u onoj kojom je rukovodila članica Odbora iz opozicije. Takođe, prisustvovali smo i svim sjednicama Odbora sa ciljem da se stvore neophodne pretpostavke za njegov kvalitetan, odnosno učinkovit rad", navodi se u saopštenju.

Smatraju da su članovi Odbora iz reda parlamentarne većine, već kod kompletiranja sastava tog tijela pridruženim članovima iz reda nevladinog sektora i akademske zajednice, pokazali manjak volje za dijalogom i kompromisom, a višak politizacije cijelog procesa i pristupa koji u prvi plan ima kriterijum političke poželjnosti, a ne kvalitet ponuđenih referenci. To je posebno došlo do izražaja, kako ističu, prilikom izbora predstavnika akademske zajednice.

"Naime, na prvom javnom pozivu za izbor dva pridružena člana Odbora iz reda akademske zajednice nije bilo prijavljenih kandidata. Nakon toga raspisan je drugi javni poziv na kojem su se prijavila dva kandidata. Oko jednog kandidata je na poslednjoj sjednici Odbora postignuta saglasnost prisutnih članova da ne ispunjava uslove javnog poziva i prešlo se na glasanje oko prijavljenog kandidata za kojeg je utvrđeno da ispunjava uslove javnog poziva. U pitanju je kandidat koji je već duži niz godina na domaćoj i na međunarodnoj sceni javno prepoznat upravo po ekspertizi u izbornoj problematici. Radi se o kandidatu koji je koordinirao monitoringom svih nacionalnih izbora u Crnoj Gori od 2000. do 2012. godine i između ostalog, kao jedan od predstavnika građanske inicijative, svojevremeno zastupao na plenarnom parlamentarnom zasijedanju nekoliko zakonskih rješenja koji su među zadacima i aktuelnog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu. Navedeni kandidat je Generalni sekretar Evropske mreže organizacija za monitoring izbora ENEMO, član Upravnog odbora globalne mreže posmatrača izbora GNDEM i učesnik brojnih međunarodnih misija za nadgledanje izbora. Devet puta je bio šef Međunarodnih posmatračkih misija za nadgledanje izbora (ENEMO), a trenutno vodi misiju nadgledanja izbora u Moldaviji. Ima objavljenje radove u međunarodnim časopisima i kjnigama renomiranih stranih izdavača i jedini je univerzitetski profesor izbornih sistema u Crnoj Gori", dodaje se u saopštenju.

Ističu da, u situaciji kad postoji samo jedan kandidat "i to neko ko ima sve navedene reference, koje apsolutno odgovaraju uslovima javnog poziva", glasovima protiv i uzdržan šest od sedam članova Odbora iz reda parlamentarne većine taj kandidat nije dobio potrebnu većinu da bude pridruženi član Odbora. Podsjećaju da pridruženi članovi Odbora iz reda NVO i akademske zajednice nemaju pravo odlučivanja u Odboru, već je njihova uloga da svojom ekpertizom doprinesu donošenju kvalitetnijih zakonskih rješenja, "što dodatno poteze parlamentarne većine čine diskutabilnim".

Sve navedeno, kako ocjenjuju članovi Odbora iz opozicije, ukazuje da u dosadašnjem radu Odbora kod parlamentarne većine ne postoji suštinska namjera da se realizuju ciljevi zbog kojih je to tijelo obrazovano, a to su sveobuhvatna reforma izbornog zakonodavstva i uspostavljanje punog povjerenja javnosti u izborni proces.

"Kompleksnost društveno-poličkog ambijenta i neophodnost unapređenja izbornog ambijenta zahtijevaju da se sa terena priče o reformama i neophodnom dijalogu pređe na konkretna djela, odnosno da se fokus sa puke forme pomjeri na suštinu. O cijeloj problematici ćemo obavijestiti Delegaciju EU u Crnoj Gori i predsjednika Parlamenta, sa ciljem da se stvore sve neophodne pretpostavke za eventualni dalji rad Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, odnosno našu participaciju u njegovom radu jer bez predstavnika opozicije Odbor nema kvorum za rad", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: