Grlić Radman: Ako nema dogovora da se "Jadran" vrati u Split, razmotriti uključivanje međunarodnih sudova

"Želimo razgovarati o granici na moru i čekamo da Crna Gora imenuje članove komisije kako bismo razgovarali o tom problemu", rekao je šef hrvatske diplomatije

20934 pregleda 61 reakcija 61 komentar(a)
Gordan Grlić Radman (arhiva), Foto: Boris Pejović
Gordan Grlić Radman (arhiva), Foto: Boris Pejović

Šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman rekao je u nedjelju u Baru da Hrvati u tom gradu "žive vjekovima" i poručio im da je Hrvatska uz njih, prenosi HRT.

"Treba se više znati da i ovdje žive Hrvati jer kada se kaže Hrvati u Baru kod nas se obično misli da je to ekonomska emigracija, a Hrvati su ovdje vjekovima", kazao je ministar koji je Bar posjetio u sklopu zvanične posjete Crnoj Gori.

Grlić Radman prisustvovao je i misi koju je u konkatedrali u Baru predvodio barski nadbiskup i apostolski upravnik Kotorske biskupije monsinjor Rok Đonlešaj.

Grlić Radman i hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić su u subotu uveče u Tivtu bili na proslavi Dana hrvatskog naroda u organizaciji Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore.

"Nama je stalo do proevropske Crne Gore. Stalo nam je do susjeda. Hrvatska nema skrivenu agendu, mi želimo pomoći Crnoj Gori", poručio je tom prilikom hrvatski ministar spoljnih poslova.

Ministri Grlić Radman i Anušić učestvovali su na svečanom koncertu povodom Dana hrvatskog naroda. Proslava je održana u tri grada - Baru, Kotoru i Tivtu u katedrali sv. Petra.

Anušić i Grlić Radman poručili su u Tivtu da Hrvatska podržava Crnu Goru na putu u EU i da hrvatska vlada pomaže Hrvate u Crnoj Gori te im želi uspješan suživot s Crnogorcima, piše portal HRT-a.

Oni su u subotu uveče u Tivtu bili na proslavi Dana hrvatskog naroda u organizaciji Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore. Anušić je rekao, kao izaslanik premijera, da "nijedna vlada kao ova sadašnja nije pomagala Hrvate izvan Hrvatske. "Stojimo uz vas, i to ne deklarativno. Ruka je ispružena prema Crnoj Gori na njezinu putu u EU. Velika je kulturna baština Hrvata u Crnoj Gori. To treba cijeniti i štititi. Neka Hrvati ovdje žive zajedno s Crnogorcima u prosperitetu", rekao je.

Prokomentarisao je i otkazivanje sastanka sa crnogorskim ministrom odbrane Draganom Krapovićem.

"Usporio je vlasništvo nad brodom 'Jadran', vjerovatno bi usporio i neke druge teme koje bismo otvorili. Mislim da je jedino ispravno to da taj sastanak nismo održali. Nadam se da će u budućnosti njegovi stavovi biti prihvatljiviji. U ovom trenutku, uz takve stavove, ja nemam što tražiti na tom sastanku", rekao je Anušić.

Predsjednik HNV-a Crne Gore Zvonimir Deković rekao je na proslavi da se tim danom odaje priznanje autohtonosti hrvatskog naroda na ovim prostorima, njegovoj viševjekovnoj kulturi i tradiciji te njegovoj nepodijeljenoj pripadnosti Katoličkoj crkvi.

Predsjednik Hrvatske građanske inicijative i poslanik Adrijan Vuksanović rekao je da su Hrvati u Crnoj Gori "činjenica koja se više nikom ne mora objašnjavati".

"Nismo zarobljeni u prošlosti. Nekad je bilo nemoguće da se hrvatska zastava vijori u Tivtu i Kotoru zajedno s crnogorskom. To je danas realnost. To nije palo s neba, to smo postigli politički. A to je na korist i Hrvatima i Crnoj Gori. Danas imamo parlamentarni status. Ali ni prije ni sada nismo bili sami. Nijedna hrvatska vlada kao aktuelna nije učinila više za hrvatski narod u Crnoj Gori. Ne samo da smo opstali nego smo se vratili na veliku scenu", dodao je.

Grlić Radman je kazao da je "Jadran" samo simbol i da mnogo toga u vezi sa vojnom imovinom treba riješiti, prenosi HRT. "Mi očekujemo povratak školskog broda 'Jadran' u matičnu luku Split. Vrijeme prolazi, moramo to što brže rješavati", dodao je.

On se u subotu susreo s crnogorskim šefom diplomatije Filipom Ivanovićem s kojim je, kako je izjavio u Kotoru, razgovarao o nizu otvorenih pitanja između Hrvatske i Crne Gore.

"Razgovarali smo o Prevlaci, jasna je granica na kopnu na temelju Badinterove komisije... Želimo razgovarati o granici na moru i čekamo da Crna Gora imenuje članove komisije kako bismo razgovarali o tom problemu", rekao je za Hinu.

Što se tiče školskog broda "Jadran", Grlić Radman smatra da je to hrvatski brod koji se u trenutku raspada bivše države našao na remontu u Tivtu i tamo ostao.

"Mi ga smatramo otuđenom imovinom i tražimo da se vrati u matičnu luku Split. Ako to ne možemo riješiti bilaterarno i dogovorom, možemo razmotriti mogućnost uključivanja međunarodnog sudišta", dodao je.

Hrvatski ministar je ponovio da je neprihvatljiva odluka Skupštine opštine Kotor o preimenovanju sportskog objekta po osobi o kojoj postoje "brojna uznemirujuća svjedočanstva zbog zloglasnog djelovanja i postupanja prema hrvatskim zatočenicima, Zoranu Gopčeviću, zapovjedniku straže u logoru Morinj", piše portal HRT-a.

"Čestitali smo Crnoj Gori što se suočila s prošlošću i za nas su ploča u Morinju i natpis veoma bitni i smatramo da ne treba biti predmet razgovora i treba ostati tamo gdje jeste", rekao je Grlić Radman.

Bonus video: