Gubljenje fokusa Crne Gore sa evropske agende tema razgovora Milatovića sa fon der Lajen

Sagovornik ''Vijesti'' iz kabineta Milatovića rekao je da će tema sastanka biti i politički uticaj na Javni servis

11705 pregleda 113 reakcija 15 komentar(a)
Fon der Lajen i Milatović, Foto: Luka Zeković
Fon der Lajen i Milatović, Foto: Luka Zeković

Crnogorski predsjednik Jakov Milatović razgovaraće sjutra sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o, kao saznaju ''Vijesti'', ''gubljenju fokusa Crne Gore sa evropske agende, narušenim dobrosusjedskim odnosima i netrensparentnom donošenju zakona''.

Milatović će sa Fon der Lajen razgovarati na marginama GLOBSEC foruma u Pragu.

Sagovornik ''Vijesti'' iz kabineta Milatovića rekao je da će tema sastanka biti i politički uticaj na Javni servis.

''Ono što zabrinjava je netransparentnost konkursa za generalnog direktora RTCG-a, ali i tvrdnje brojnih kandidata za tu poziciju da je javnost isključena iz cijelog procesa, te da Savjet RTCG ne postupa po zakonu'', kazao je.

Rekao je da nedavno dobijanje pozitivnog Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR) u oblasti vladavine prava (poglavlja 23 i 24), ''kao i brojne kontroverze vezane za izbor direktora RTCG'' obavezuju da se ovo pitanje konačno riješi na transparentan način.

''Sve što se dešava pokazuje i šta je bila stvarna namjera izmjena Zakona o Javnom servisu kojim je smanjen kriterijum za izbor direktora RTCG-a sa važećih 10 na 5 godina radnog iskustva, a koje je predsjednik Milatović vratio parlamentu", podsjetio je.

Milatović je 9. juna vratio parlamentu Zakon o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore, ali ga je Skupština ponovo usvojila 19. juna.

Milatović je u obrazloženju svoje odluke naveo da smatra da se usvojenim rješenjem zanemaruje značaj javnog servisa i dovodi u pitanje njegova uređivačka nezavisnost, posebno cijeneći stavove stručne javnosti o predmetnom pitanju.

Parlamentarna većina je, na predlog Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije krajem juna, dva dana poslije dobijanja IBAR-a, usvojila Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, Mauthauzenu i Dahauu, zbog čega je oštro reagovala, Hrvatska, koja je članica EU i upozorila na moguću blokadu evropskog puta Crne Gore. Krajem jula je Hrvatska proglasila personama non-grata lidera NSD-a i predsjednika Skupštine Crne Gore Andriju Mandića, lidera i poslanika DNP-a Milana Kneževića, kao i potpredsjednika Vlade i lidera Demokrata Aleksu Bečića.

Nakon usvajanja Rezolucije, predsjednika Evropskog savjeta Šarl Mišel otkazao je posjetu Crnoj Gori. Umjesto posjete Crnoj Gori, Mišel je pozvao Milatovića da dođe u Brisel 2. jula.

Bonus video: