Ribar iz Zelenike: Nijesam ribao u hrvatskim vodama, imam dokaz

Hrvatski policajci su, nakon konsultacija sa njihovim nadređenim, krenuli da hapse Živanovića, koji se u međuvremenu popeo na njihov brod
12 komentar(a)
Ažurirano: 16.08.2013. 07:05h

Nakon što je platio kaznu od 22.600 kuna- odnosno 3.500 eura, ribar Zoran Živanović pušten je u srijedu veče iz dubrovačkog zatvora.

Živanovića je u ponedjeljak, kod poluostrva Prevlaka u Boki Kotorskoj, uhapsila posada patrolnog broda hrvatske pomorske policije, pod optužbom da je nedozvoljeno ribao u hrvatskim teritorijalnim vodama.

„Nisam bio u hrvatskim teritorijalnim vodama i za to imam dokaz“, kategoričan je Živanović.

On na njegovoj ribarici Pinješ ima uređaj za praćenje plovila koji mora imati svako plovilo duže od 10 metara. Montiranje uređaja finansiralo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, pa se jasno može pratiti njegovo kretanje tokom 24 sata, pa i u ponedjeljak.

Osim toga, Živanović ima i sopstveni GPS.

On je sa 16-godišnjim bratićem Damjanom, u ponedjeljak oko 8 i 30 sati isplovio kod rta Oštro, da bi bacili mreže stajačice.

Oko 10 sati pojavio se patrolni brod hrvatske pomorske policije.

“Odmah sam nazvao Dejana Jankovića, načelnika Plovne jedinice MUP-a Crne Gore da ga pitam za savjet – šta da radim. Pokušao sam da mu dam i koordinate mog broda, koje on nije mogao zapisati, nego mi je savjetovao da se 'ponašam kako treba' i da neće biti nikakvih problema, jer su to njegove kolege”, ispričao je Živanović.

On je kazao da su u međuvremnu hrvatski policajci tražili od njega da sa ribaricom uđem u Zaliv i pokažem papire.

“Bez problema sam, jer sam bio prav--zdrav, pošao sa njima. Ne pada mi na pamet da zbog ulova od sto, dvjesta eura ribam u hrvatskim teritorijalnim vodama i rizikujem kaznu od nekoliko hiljada eura“, pričao je “Vijestima” Živanović.

Hrvatski policajci su, nakon konsultacija sa njihovim nadređenim, krenuli da hapse Živanovića, koji se u međuvremenu popeo na njihov brod.

„U Dubrovnik me možete samo mrvog voditi“, kazao je Živanović da je poručio hrvatskim policajcima i dodao da se tada pokušao prebaciti na svoj brod.

Tada, tvrdi on, hrvatski policajci su ga počeli tući, uglavnom po leđima. Bilo je, rekao je, obostranih „šporkih riječi“, jer se opirao hapšenju.

Živanović tvrdi da je gumeni čamac bio udaljen oko 500 -600 metara od njegove ribarice i hrvatskog patrolnog čamca

Nakon 40 minuta stavili su mu lisice na ruke.

“Uspio sam da pozovem i kolegu iz Zelenike koji je gliserom stigao za 10 minuta, a ja sam mu mogao samo pokazati ruke vezane lisicama, jer su mi u međuvremenu oduzeli telefon“, naveo je Živanović.

Telefon je oduzet i njegovom brataniću, koji je krišom ipak uspio napraviti nekoliko fotografija sa lica mjesta.

Živanović je rekao da je posebno ogorčen činjenicom da je, tokom njegovog razgovora sa hrvatskom policijom, pristigao i gumeni čamac crnogorske plovne jedinice.

Oni, međutim, nijesu došli da pomognu Živanoviću, već su tu bili kako bi spriječili njegovim kolegama ribarima da priđu.

Jedan od njih je ipak uspio Živanoviću doturiti čistu odjeću za njega i bratanića.

Živanović tvrdi da je gumeni čamac bio udaljen oko 500 -600 metara od njegove ribarice i hrvatskog patrolnog čamca.

“Ostao sam kod Prevlake u ponedjeljak do 14 sati, a za to vrijeme niko od nadležnih i naše policije, ne samo da nam nijesu pomogli - bar savjetom, nego se nijesu ni interesovali za naš slučaj.

U međuvremenu je Zoran dobio naređenje da brod Pinješ odveze u Molunat.

Pokušao je da hrvatske policajce ubijedi da nije bio u njihovim teritotorijalnim vodama, na što mu je jedan od njih odgovorio „Naše je do Mamule, ako bude trebalo“.

Nakon toga je u pratnji dva policajca dovezao brod u Molunat. Za njima je krenuo i brod pomorske policije na kome je bio Zoranov maloljetni bratanić.

Iz Molunta su brodom hrvatske policije krenuli za Dubrovnik.

„Tražili su da molim za čašu vode”

Živanović tvrdi da mu je najteže bilo što policija nije dozvolila da se njegov bratanić, učenik drugog razreda pomorske škole, vrati kući.

“Tim prije jer sam svu odgvornost preuzeo na sebe. U prostorijama pomorske policije bili su izuzetnio korektni sa nama - dali su nam i hranu“, ispričao je Živanović.

On je kazao da je prva noć u zatvoru protekla bez tekuće vode, u smrdljivoj prostoriji sa nekorektnim policajcem: “Koji je od mene tražio da molim za vodu”.

U utorak je izveden na suđenje, za koje smatra da je bilo korektno. Živanović je odbio da plati novčanu kaznu, jer „novca nemam“, pa je trebalo da umjesto toga odleži zatvorsku kaznu. Njegov maloljetni bratanić je pušten iz zatvora.

Zoranov otac Branko uspio je da posudi novac i u srijedu je u poslijepodnevnim satima on pušten iz zatvora. Vraćen mu je i brod, koji je zajedno sa bratom u srijedu veče dovezao u Zeleniku.

Živanović je zahvalan Aleksandru Joksimoviću iz Instituta za bilogiju mora u Kotoru i Denizu Frljukiću iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koji su svojim ličnim vezama urgirali kod hrvatskih kolega, zbog čega mu je, uvjeren je, i dosuđena najniža kazna.

Italijani i Albanci nesmetano ribaju u našim vodama

Živanović tvrdi da ribari iz Crne Gore nemaju nikakvu zaštitu, dok “ italijanske i albanske koče nesmetano ribaju u našim teritorijalnim vodama i ponašaju se kao kod kuće, jer ih niko ne kontroliše”.

On tvrdi da čamac naše Plovne jedinice rijetko izlazi na more, a kao argument ističe da od 2006. godine, nijedan strani ribar nije uhvaćen u našim teritorijalnim vodama.

Na izjavu predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića - da zajedničke plovne jedinice kontrolišu granicu na moru između Crne Gore i Hrvatske, Živanović pita „ gdje su bili kada sam ja, ali i ranijih godina moje kolege, hapšeni upravo u tom području“.

Živanović je rekao da namjerava da se uskoro ukrca na brod trgovačke mornarice, jer od ribanja više ne može živjeti. Na tu odluku, tvrdi, najviše je uticao posljednji događaj.

Policija: Bio je 926 metara udaljen od granice

Iz Uprave policije saopštili su “Vijestima” da su službenici Odjeljenja granične bezbjednosti pomorske policije Sektora granične policije, uvijek na raspolaganju, svim građanima Crne Gore i turistima ukoliko im se obrate za pomoć na moru, dok se nalaze u teritorijalnim vodama Crne Gore.

“Službenici Stanice granične pomorske policije Herceg Novi- Odjeljenja granične bezbjednosti pomorske policije, 12. avgusta obaviješteni su od strane policijskih službenika MUP –a Republike Hrvatske, da je u teritorijalnim vodama Republike Hrvatske na udaljenosti od granične linije 0.5 nautičkih milja odnosno 926 metara u teritorijalnim vodama Republike Hrvatske, zatečeno lice bez bilo kakvog identifikacionog dokumenta u vršenju prekršaja- privredni ribolov bez dozvole i da je lice upravljalo plovilom u kojem se nalazilo još jedno maloljetno lice.

Naknadnim provjerama je utvrđeno da se radi o licu Z.Ž. (36) iz Herceg Novog”, piše u odgovorima policije.

Galerija

Bonus video: