Levandovski odveo Poljake na Euro, istorijski uspjeh Albanije

Na Euro ide i Rumunija, koja je na Farskim Ostrvima slavila 3:0 pogocima Budeskua u 4. i 45. minutu i Maksima u 83...
52 pregleda 0 komentar(a)
Robert Levandovski, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 11.10.2015. 20:52h

Tri dana nakon poraza od Srbije u Elbasanu, u meču do kojeg im je bilo najviše stalo, fudbaleri Albanije su pokazali koliko su ozbiljni i ostvarili su istorijski uspjeh - plasman na Evropsko prvenstvo.

U meču odluke, puleni Đovanija de Bjazija su savladali Jermeniju u Jerevanu sa 3:0 i domogli se 2. mjesta u grupi I.

Time su izbjegli baraž za šampionat u Francuskoj i postali prva albanska selekcija u istoriji fudbala koja se domogla velikog takmičenja.

Gosti su poveli autogolom desnog beka domaćih Hovhanisjana u 9. minutu, da bi u 23. povisio Đimšiti. Sve je bilo riješeno u 76. minutu, kada je pogodio Sadiku.

Albanci su pretekli Dance, koji će morati u baraž.

Prvo mjesto je još ranije osvojio Portugal, a večeras ga je potvrdio pobjedom nad Srbijom na stadionu Partizana (2:1).

Luiš Nani je u 5. minutu iskoristio odličan prodor Danija i gurnuo loptu u mrežu nakon odbrane Vladimira Stojkovića, da bi izjednačio Zoran Tošić u 65.

Srbi su krenuli po tri boda, ali ih je sjajnim pogotkom kaznio Žoao Mutinjo u 78. minutu.

Domaći su tada izgubili živce - prvo je dva žuta kartona zaradio Aleksandar Kolarov, koji je minut ranije izašao iz igre, da bi u 80. zbog udaranja "pocrvenio" i Nemanja Matić.

Njemačka ide u Francusku kao najbolji tim grupe D nakon što je jedva savladala Gruziju u Lajpcigu (2:1, strijelci Tomas Miler i Maks Kruze), a direktan okršaj u Varšavi je donio drugog putnika na Euro - to je Poljska, koja je trijumdom nad Republikom Irskom (2:1) obezbijedila drugo mjesto.

Irci, koji su u ovom meču mogli da remiziraju sa dva ili više golova za direktan plasman, sada moraju u baraž.

Poljake je na EP odveo fenomenalni Robert Levandovski - as Bajerna je pogodio glavom u finišu prvog poluvremena i ispostavilo se postavio konačan rezultat.

To mu je bio ukupno 13. gol u ovom ciklusu - prvi je strijelac, a niko nikada do sada nije postigao toliko golova u kvalifikacijama za Euro.

Ispostavilo se da nije ni morala da trijumfuje, jer je Mađarska, koja je imala bod manje, izgubila u Grčkoj 4:3.

Mađari imaju u džepu baraž, mogli bi da odu i direktno kao najbolja trećeplasirana ekipa, a 1. mjesto u grupi F je remijem u Finskoj sačuvala Sjeverna Irska.

Grupa I

Jermenija - Albanija 0:3 (Hovhanisjan (autogol) 9, Džimšiti 23, Sadiku 76)

Srbija - Portugal 1:2 (Tošić 65 - Nani 5, Mutinjo 78)

Tabela: Portugal 21, Albanija 14, Danska 12, Srbija 4, Jermenija 2.

Grupa F

Grčka - Mađarska 4:3 (Stafilidis 5, Tahcidis 57, Mitroglu 79, Kone 86 - Lovrenčič 26, Netem 54, 76)

Finska - Sjeverna Irska 1:1 (Arajuri 88 - Katkart 31)

Farska Ostrva - Rumunija 0:3 (Budesku 4, 45+1, Maksim 83)

Tabela: Sjeverna Irska 21, Rumunija 20, Mađarska 16, Finska 12, Farska Ostrva, Grčka 6.

Grupa D

Poljska - Republika Irska 2:1 (Krihovijak 13, Levandovski 42 - Voters (penal) 16)

Njemačka - Gruzija 2:1 (Miler (penal) 50, Kruze 79 - Kankava 53)

Gibraltar - Škotska 0:6 (Martin 25, Maloni 39, Flečer 52, 56, 85, Nejsmit 90+1)

Tabela: Njemačka 22, Poljska 21, Republika Irska 18, Škotska 15, Gruzija 9, Gibraltar 0.

Ponedjeljak - grupa C: Ukrajina - Španija, Bjelorusija - Makedonija, Luksemburg - Slovačka;

Grupa E: Estonija - Švajcarska, San Marino - Slovenija, Litvanija - Engleska;

Grupa G: Rusija - Crna Gora, Švedska - Moldavija, Austrija - Lihtenštajn.