Švedska za samo sedam minuta odradila Crnu Goru

Ibrahimović dva puta i Berg postigli golove u periodu od 38. do 44. minuta u trijumfu od 3:1
Švedska - Crna Gora, Foto: Savo Prelevic
Ažurirano: 14.06.2015. 20:51h

Snovi o Evropskom prvenstvu završeni su u Solni i da tuga bude još veća svaka nada je otišla za samo sedam minuta duela koji je označen kao suviše važan da bi i najmanje greške smjelo da bude.

Crnogorski fudbaleri su izgubili od Švedske rezultatom 3:1 i sada je priča da su skoro 80 minuta bili ravnopravan protivnik reprezentaciji „tri krune” totalno nebitna.

Suština je u tome da su "hrabri sokoli" i takvu utakmicu izgubili glatko, jer su u samo sedam minuta dozvolili protivniku da pogodi mrežu tri puta.

Tri greške i tri gola

Dogodilo se to u periodu od 38. do 44. minuta kada su se u strijelce upisivali Berg i Ibrahimović (dva puta), a kod sva tri gola odbrana naše reprezentacije stajala i posmatrala. Kod prvog, Zverotić (slabo procijenio let lopte i otišao ka prvoj stativi), kod drugog je slabo reagovao Poleksić, a kod trećeg se "uspavao" Simić.

I kada više nije imalo šta da se izgubi, Crna Gora je u drugom poluvremenu odigrala nešto hrabrije, vjerovatno svjesna da ni Švedska kod 3:0 više nije tako zainteresovana.

Damjanović je u 64. minutu smanjio iz penala koji je odličnim lažnjakom iznudio Mugoša i ostalo je dovoljno vremena da se utakmica otvori.

I otvorila se - Damjanović je odmah nakon pogotka omogućio zicer Bećiraju (Isakson je, međutim, sjajno odbranio), a onda i sam promašio šansu iz peterca.

Taj nalet od desetak minuta nakon gola nije promijenio rezultat, ali je samo dao jasnu sliku o tome šta je Crna Gora uradila sama sebi na „Frends areni” i kako je uništila utakmicu u kojoj je možda sve moglo da bude drugačije.

Šanse Tomaševića i Mugoše u uvodu meča

Crna Gora je kod 0:0 imala igru i dvije odlične šanse preko Tomaševića i Mugoše. Poslije toga je odjednom došlo do „blekauta” u posljednjih 40 metara terena, a Šveđani imaju previše moćnog Ibrahimovića da Crna Gora ne bi bila kažnjena za greške.

Nakon što je domaćin znao kako da iskoristi sve poklone koje je dobio, postalo je jasno da od utakmice u Solni više nema ništa i da je Crna Gora upisala treći poraz u kvalifikacijama.

Selektor Brnović je izveo prilično ofanzivan tim sa Damjanovićem i Mugošom u napadu, kao i Bećirajem i Marušićem na pozicijama krila.

Pitanje je i da li je utakmica mogla da se drugačije postavi ako se zna kakve je probleme Brnović imao u sastavljanju tima (nije bilo Jovetića, Vučinića, Baše, Volkova, Božovića, Vešovića...), ali je činjenica da Crna Gora tek sada nije imala ekipu s kojom može da se suprotstavi bilo kome i da se nadigrava.

Defanzivni bedem jednostavno nije bio na nivou, u trenucima kada je Švedska gazila ka pobjedi kao da nije ni postojao.

Ulazak Boljevića je donio pomak u igri Crne Gore, a prve minute u kvalifikacijama je odigrao i Saveljić, koji je ušao umjesto Zverotića.

TOK MEČA

Kraj meča u Solni. Crna Gora je upisala treći poraz u kvalifikacijama i praktično se oprostila od Evropskog prvenstva.

91. minut: Ibrahimović je izašao uz ovacije sa tribina. Ušao je Toivonen.

89. minut: Berg je šutirao preko gola.

Počeo je 86. minut. Žuti karton Nikole Vukčevića.

81. minut: Pokušao je Bećiraj, danas najuporniji igrač Crne Gore, ali bez uspjeha.

Ekdal je dobio žuti karton.

79. minut: Boljević je pokušao iz velike daljine.

78. minut: Ovo je period igre kada izgleda ni Crna Gora više nema snage da juri ka golu Švedske.

75. minut: Povrijedio se Simić. Umjesto njega je u igri Balić.

72. minut: Kalstroma je zamijenio Vernblum.

69. minut: Nova šansa za Crnu Goru. Boljević je odlično prošao i centrirao, a Damjanović šutirao preko gola.

Kalstrom je dobio žuti karton.

Drugi korner zaredom za Crnu Goru, koja po svaku cijenu traži drugi gol.

66. minut: Kakva šansa za crnu Goru! Damjanović je spakovao šansu Bećiraju, ali je on šutirao pravo u ruku Isaksona. Ovo je bila velika prilika da se Crna Gora vrati u meč.

Izmjena u Švedskoj. Forsberg je ušao umjesto Zengina.

64. minut: GOOOOOOL! Crna Gora je smanjila na 3:1, Damjanović nije pogriješio sa bijele tačke.

63. minut: Mugoša je iznuo penal. Prodao je lažnjak Johansonu koji nije imao izbora.

62. minut: Tomašević je pokušao sa preko 25 metara, a Isakson je odbio loptu u korner.

58. minut: Na terenu je Esteban Saveljić umjesto Zverotića. Sada je Savić desni bek, a Saveljić na poziciji štopera u tandemu sa Simićem.

"Požutio" je i Boljević.

Nakon Simića, žuti karton je dobio i Tomaćević.

52. minut: Pokušao je Bećijra iz daljine.

Korner za Švedsku.

50. minut: Isakson je odbranio šut Damjanovića, a onda je Bengtson zaštitio praznu mrežu kod udarca Bećiraja. Propala je još jedna dobra šansa za Crnu Goru.

Prva izmjena u timu Crne Gore - ušao je Boljević umjesto Kašćelana.

Počelo je drugo poluvrijeme i odmah šansa za Švedsku. Propustio je Berg.

Kraj prvog poluvremena u kojem je Crna Gora za samo osam minuta uništila sve dobro što je gradila prethodnih 37.

44. minut: Šveđani vode sa 3:0! Ovo je sada raspad sistema u igri naše reprezentacije. Pogodio je opet Ibrahimović.

43. minut: Probao je Mugoša sa preko 20 metara, ali Isakson nije imao problema.

40. minut: Već je 2:0 za Šveđane! Ibrahimović je matirao Poleksića sa ivice kaznenog prostora, koji je morao bolje da reaguje.

Šteta, Crna Gora nije bila slabiji rival u prvom dijelu, ali je kažnjena za propust u posljednjoj liniji.

37. minut: Švedska je povela! Pogodio je Berg glavom nakon što je Zverotić pogrešno procijenio let lopte i otišao na prvu stativu.

Još 10 minuta do kraja prvog poluvremena.

Crna Gora je ostavila odličan utisak u prvih pola sata igre na "Frends areni".

30. minut: Sada i najbolja šansa za Švedsku. Poleksić je zaustavio Ibrahimovića.

29. minut: Crna Gora je bila najbliža golu - Mugoša je sve sam uradio, došao u šansu, a onda lijevom nogom šutirao pored gola.

26. minut: Larson je bio u dobroj šansi, ali je Poleksić reagovao bez problema.

25. minut: Sada je korner za Švedsku poslije intervencije Tomaševića. Faul nad Bećirajem.

23. minut: Marušić je odlično prošao po desnoj strani i iznudio korner. Zverotić ga je, međutim, izveo očajno.

21. minut: Mugoša je u ofsajdu.

20. minut: Najbolja šansa na meču! Tomašević je sačekao loptu u srcu kaznenog prostora Švedske nakon kornera Zverotića i šutirao lijevom nogom pored same stative. Velika prilika je prokockana.

19. minut: Tomašević je iznuo novi korner za Crnu Goru.

14. minut: Ibrahimović je plasirao iz slobodnog udarca, ali pravo u Poleksića.

Vukčević je napravio faul nad Zenginom u opasnoj zoni.

13. minut: Prvo pravo uzbuđenje na utakmici. Bećiraj je centrirao ka Damjanoviću, lopta se odbila do Kašćelana koji je slabo reagovao.

Prvi korner za Crnu Goru, izveo ga je Zverotić.

10. minut: Šveđani su opet imali prekid, ali se Crna Gora odbranila. Mugoša je fauliran.

7. minut: Damjanović je probao glavom sa 12 metara, ali Isakson nije morao da reaguje.

4. minut: Crna Gora kreće u prvi napad. Fauliran je Kašćelan.

3. minut: Sada reaguje i Poleksić, novi korner za domaćina.

Simić je izbacio loptu u korner nakon centaršuta Kalstroma.

Šveđani imaju opasan prekid nakon faula Simića nad Bergom.

Utakmica je počela, prvi napad ima Crna Gora.

Crnogorski fudbaleri u Solni igraju presudnu utakmicu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

Samo pobjeda protiv Švedske "hrabre sokole" ostavlja u igri za EP, ali je pitanje koliko je realno da do nje i dođu ako se zna da u sastavu nema prvih zvijezda Stevana Jovetića, Mirka Vučinića i Marka Baše, te da nedostaju i Vladimir Volkov, Vladimir Božović, Marko Vešović...

Crna Gora iz pet kola ima pet bodova, Šveđani četiri više, a u međusobnom duelu koji je odigran pod Goricom nije bilo pobjednika - 1:1.

U istoj grupi, Austrija je u Moskvi pogotkom Janka savladala Rusiju i približila se direktnom plasmanu na Euro.

Branko Brnović će se reprezentaciji "tri krune" suprotstaviti u sastavu: Poleksić - Zverotić, Savić, Simić, Tomašević - Bećiraj, N. Vukčević, Kašćelan, Marušić - Mugoša, Damjanović.

Za Šveđane će nastupiti Isakson - Bengtson, Johanson, Milošević, Vent - Kalstrom, Ekdal, S. Larson, Zengin - Ibrahimović - Berg.