Kraj: Litvanija savladala Srbiju za finale i vizu za Rio

65 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 18.09.2015. 21:16h

Srbija nije uspjela, Litvanija ide u finale Evropskog prvenstva i na Olimpijske igre u Rio de Žaneiru!

Tim sa Baltika je igrao bolje tokom čitavog meča, vodio je 36 minuta, slavio sa 67:64 i zasluženo se domogao velikog finala, gdje ga čeka Španija.

U uzbudljivoj završnici, Litvanija je bila staloženija, a navijači Srbije će se dugo pitati zašto je Bogdan Bogdanović krenuo na dva protivnička igrača šest sekundi prije kraja, pri rezultatu 64:66.

Nije pogodio iz teške situacije, a Mantas Kalnijetis je realizovao jedno bacanje za 67:64.

Srbi su uhvatili loptu, ali ju je Miloš Teodosić izgubio u pokušaju da je iz teške situacije doda Nikoli Kaliniću.

Jonas Valančunas je sa 15 poena i odličnom igrom u odbrani nad Miroslavom Raduljicom bio najbolji igrač meča, a izuzetno važne role su imali i Renaldas Seibutis, Mindaugas Kuzminskas (po 13) i Kalnijetis (12 koševa).

U redovima Srbije je najefikasniji bio Miloš Teodosić (16), koji je nevjerovatnom trojkom 14 sekundi prije kraja za 64:65 vratio nadu svom timu.

Dvocifren učinak su imali još samo Nemanja Bjelica i Raduljica (po 10).

Litvanija će u nedjelju u 19 časova u finalu igrati sa Španijom, a u 14 počinje duel Francuske i Srbije za 3. mjesto.

TOK MEČA

4. ČETVRTINA

Loptu hvataju Litvanci, Kalnijetis pogađa samo prvo bacanje, a Teodosić gubi loptu. Kraj!!!

Seibutis opet na liniji 4,6 metara. Pogađa samo prvo, ali Bogdanović nerezonski kreće odmah na koš.

Teodosić pogađa nevjerovatnu trojku na 14 sekundi do kraja - 64:65. Kazlauskas traži minut odmora.

Bjelica ne realizuje šut za izjednačenje, a Raduljica četiri sekunde prije kraja napada, a 23 prije isteka meča, glupo faulira Seibutisa. Iskusni bek daje oba bacanja za 65:61.

"Orlovi" se i dalje ispucavaju za tri, Bogdanović je promašio 22. od 27 šuteva. Kalnijetis pravi naivan faul, Teodosić sa penala smanjuje na 61:63. Do kraja je minut i 19 sekundi.

Deset sekundi kasnije, na crtu je stao i Bjelica i pogodio oba puta za 59:63.

Do kraja meča je dva minuta i 30 sekundi, a Mačiulis je realizovao dva bacanja za 63:57. Biće teško Srbiji da preokrene...

Kuzminskas je fenomenalno oteo loptu za 59:55, ali je Kalinić svojim prvim košem smanjio na 59:57. Odmah plus četiri vraća Seibutis.

Teodosić je iznudio dva bacanja i realizovao oba za 55:57. Opet utakmica na jedan posjed.

Kalnijetis daje trojku za 57:53 i vraća svom timu psihološku prednost. Faul Bjelice u napadu...

Erceg ovog puta realizuje oba slobodna bacanja. Sada je minimalnih 53:54. Tajm-aut Litvanije.

Valančunas odmah nakon trećeg pravi i četvrti faul, ovog puta u napadu. Mora na klupu, možda se sada Raduljica razigra. Samo da uđe na teren, jer mora da mu se zaustavi krvarenje iz ogrebotine.

Erceg opet polovičan sa linije penala - 51:54.

Seibutis polaže loptu u koš, ali Bjelica trojkom smanjuje na 50:54.

Nedović konačno probija odbranu tima sa Baltika i pogađa uz faul Jankunasa. Daje i dodatno bacanje za 47:52.

Srbija prekida post dug pet minuta i 22 sekunde, Zoran Erceg realizuje jedno od dva bacanja za 44:52.

Novi tajm-aut Đorđevića, Litvanija je serijom 12:0, koju je zaključio Kalnijetis, stekla zabrinjavajućih plus devet (52:43).

Seibutis relazuje prvi napad na početku posljednjeg kvartala. Litvanija je opet na plus sedam (50:43).

3. ČETVRTINA

Mačiulis realizuje oba bacanja, a Kuzminskas zakucava za 48:43. Plus pet za Litvance pred 10 odlučujućih minuta.

Novu seriju 9:0 Srbije je prekinuo Kuzminskas, koji je ubacio loptu u koš nakon promašaja Mačiulisa, a prednost Litvaniji (44:43) je opet donio Valančunas.

Odmah zatim je Nemanja Nedović ukrao loptu prilikom izvođenja i Marković pogađa za 43:40.

Srbija vodi nakon što je gubila 22 minuta - Raduljica je iskoristio oba bacanja nakon faula Mačiulisa za 41:40.

Post prekida Bogdanović, koji pogađa za 36:40, a zatim i daje trojku za 39:40.

Kuzminskas daje koš i realizuje dodatno bacanje nakon faula Bjelice za 40:36. Srbija i dalje bez koša u drugom poluvremenu, a već je 24. minut.

Srbija u prvom napadu nije iskoristila tri šanse da preokrene, a Marković je promašio zicer. Valančunas stiže do četvrte rampe, a zatim i do 13. koša za 37:34.

2. ČETVRTINA

Seriju 9:0 je zaključio Bogdan Bogdanović polaganjem preko Valančunasa. Srbija na odmor ide sa minimalnim zaostatkom - 34:35.

Teodosić realizuje dva slobodna bacanja za 32:35. Srbija odavno nije bila ovako blizu. Do velikog odmora je ostalo 39 sekundi.

Prvi centar Srbije je u problemima - Raduljici i Pauliusu Jankunasu je suđen obostrani faul, a to je 27-godišnjaku iz Inđije već treći prekršaj.

Raduljica je odmah nakon koša Markovića iznudio faul i realizovao oba penala za minus pet (35:30).

Taktika ostavljanja Markovića samog na liniji 6,75 se napokon obila o glavu Litvancima, pošto je plejmejker Srbije iz trećeg pokušaja pogodio za 35:28.

Valančunas realizuje jedno od dva bacanja - 35:25.

Raduljica je ubacio četiri koša u dva napada za smanjenje na 34:25, ali je moralo da bude 34:27. Sudije su previdjele čist koš Stefana Markovića, jer je Kalnijetis kasno "lupio" rampu. Lopta je prvo udarila u tablu prije nego što ju je dohvatio plej Litvanaca.

Konačno je pogodio i Raduljica. Naravno, na asistenciju Teodosića, koji je ubrzo i položio loptu u koš za 21:28.

Litvanci sjajnom odbranom muče jedinu neporaženu selekciju na Eurobasketu, a Mindaugas Kuzminskas prvi put donosi dvocifrenu prednost svom timu. I tjera Đorđevića na novi tajm-aut.

Raduljica pravi faul u napadu, a Seibutis pogađa sa distance za plus devet (26:17).

Oba tima su prokockala po dva napada na startu 2. dijela igre, prije nego je Ronaldas Seibutis opet vratio na rekordnih plus sedam (24:17).

1. ČETVRTINA

Na kraju prve četvrtine je 22:17 za Litvance, a prvih 10 minuta je obilježio Valančunas, koji je upisao osam poena, dva skoka i tri blokade i potpuno zaustavio Miroslava Raduljicu.

Bjelica opet precizan, a treći vezani napad Srbije rješava Bogdan Bogdanović sa 14:18.

Nemanja Bjelica prekida crnu seriju pogođenom trojkom, ali na drugoj strani uzvraća nezaustavljivi Jonas Valančunas.

Niz se nastavlja trojkom Arturasa Milaknisa, Aleksandar Đorđević je bio prinuđen da traži tajm-aut nakon 10 neuzvraćenih poena, tj. preko tri minuta bez koša svog tima.

Miloš Teodosić je otvorio meč trojkom nakon 12 sekundi, a Srbija je vodila i 7:4, ali je sada Litvanija u prednosti - serijom 7:0 došla je do plus četiri (11:7) na polovini prvog kvartala.

Španija je prvi finalista Evropskog prvenstva, a ko će joj biti rival u nedjelju biće poznato nakon duela Srbije i Litvanije.

"Orlovi" su za sada jedina selekcija bez poraza, ostvarili su svih sedam pobjeda.

Ekipa Aleksandra Đorđevića će pokušati da se domogne borbe za trofej, čime bi ponovila uspjeh iz Poljske 2009. godine, kada je bila srebrna.

Litvanci su aktuelni vicešampioni Starog kontinenta.

Prije dvije godine u Sloveniji su poraženi od Ferancuske.

Na putu do polufinala poraženi su samo u grupi od Belgije.

U osmini finala su eliminisali Gruziju, a u četvrtfinalu Italiju.

Pobjednik ovog meča će ujedno izboriti i direktan plasman na Olimpijske igre 2016.

Prenos meča iz Lila možete pratiti na televiziji "Vijesti".